Menu

Jak przestać wiecznie planować wymarzone życie, a zacząć działać?

Jak przestać wiecznie planować wymarzone życie, a zacząć działać?
Nigdy nie jest za późno na zmiany, ale dlaczego by nie zacząć już dzisiaj?! (Fot. Getty Images)
Każdy z nas ma jakąś wizję wymarzonego życia. Opowiadamy ludziom wokół lub samemu sobie w myślach o tym, jak kiedyś zmienimy pracę, będziemy się więcej ruszać, znajdziemy wspierających i inspirujących ludzi do towarzystwa, skoczymy ze spadochronem, czy nauczymy się malować...
Reklama

Niestety, często nasze działania kończą się na słowach lub zaraz po podjęciu się jednego kroku i porzuceniu dalszej pracy nad celem. Dowiedz się, jak zmienić swoje życie w 10 prostych krokach, zamiast tylko to planować.

1. Naucz się wychodzić ze strefy komfortu.

Jeśli pragniesz zmian, przygotuj się na uczucie dyskomfortu. Ego boi się tego, co nieznane. Nasze wewnętrzne dziecko również posiada wiele lęków, najczęściej irracjonalnych, ale jednak w nas obecnych. Potrzebujemy zaprzyjaźnić się z nieprzyjemnym uczuciem wychodzenia ze strefy komfortu. Wraz z każdym kolejnym krokiem okaże się to łatwiejsze i przyjemniejsze.

Naucz się rozmawiać z wewnętrznym dzieckiem – poprzez mówienie do siebie na głos lub pisanie w dzienniczku. Pytaj je o lęki i przekonania, a następnie cierpliwie tłumacz mu, jak je wspierasz, wierzysz w nie i jak sobie razem poradzicie.

Dla ego świetnym rozwiązaniem będzie codzienna medytacja. Możesz zacząć od prostej techniki świadomego oddychania. Znajdź spokojną przestrzeń, usiądź z wyprostowanym kręgosłupem i stopami opartymi o podłoże lub w siadzie skrzyżnym. Weź kilka głębszych wdechów i wydechów, a następnie oddychaj spokojnie w naturalnym rytmie. I obserwuj swój oddech. To wszystko – nie ma prostszej medytacji!

2. Pracuj ze swoim wnętrzem.

Mamy taki obraz świata zewnętrznego, jaki dyktują nam nasze wewnętrzne przekonania. Potrzebujemy spędzać czas z samym sobą i przyglądać się swoim emocjom, starym ranom, nieuświadomionym przekonaniom. Dlatego warto prowadzić dziennik, siadać codziennie do medytacji, uczęszczać na warsztaty rozwojowe, zdobywać nową wiedzę, stawiać czoła swoim lękom, przebaczać, odpuszczać stare winy i minione wydarzenia, robić w sobie przestrzeń na nowe. Kiedy przestajesz działać z poziomu przeszłych uwarunkowań (wpojonych przekonań, przeszłych traumatycznych doświadczeń, emocjonalnych ran), twoje życie staje się lepsze.

Dbajmy o nasze wewnętrzne dziecko... (Fot. Getty Images)

3. Usuń jedną negatywną rzecz z twojego życia – teraz.

Często nasze życie wydaje nam się pasmem niepowodzeń i przeciwności. Jeśli jednak drobnymi krokami zaczniemy wprowadzać zmiany, z dnia na dzień będziemy coraz szczęśliwsi. Wybierz dziś jeden obszar i konkretną rzecz, która rujnuje twój spokój i poczucie szczęścia. Może to być toksyczna relacja, niezadowalająca praca lub za niskie zarobki. Następnie zastanów się, co możesz z tym zrobić. Przykładowo zarabiasz za mało. Możesz poprosić szefa o podwyżkę, znaleźć dodatkowe źródło dochodów, zmienić pracę na lepiej płatną lub wyeliminować jakiś zbędny, comiesięczny wydatek. Następnie wykonaj pierwszy krok ku zmianie – roześlij CV, umów się na rozmowę z szefem lub zrezygnuj z karnetu na siłownię, z której i tak rzadko korzystasz. Co jakiś czas sprawdzaj, co znów należy wyeliminować z twojego życia lub co można zastąpić czymś lepszym.

4. Posprzątaj przestrzeń wokół siebie.

To nie żart. Harmonia wokół oddaje harmonię twojego ducha. Jeśli są jakieś miejsca lub dokumenty, w których od dawna mieszka nieład, pora to zmienić. Być może od lat odkładasz jakieś porządki ze względu na trudne wspomnienia, lęki lub emocjonalne rany. Sprzątanie pomoże ci uporządkować te sprawy do końca. Uwolnisz się nie tylko od balastu nieporządku, ale też wewnętrznego ciężaru, jakie niosły za sobą sprawy powiązane z tym miejscem.

5. Stwórz swoje poranne rytuały i zaczynaj dzień wcześniej.

Twoje marzenia same się nie spełnią. Jak chcesz mieć udany dzień, to zrób coś w tym kierunku. Nastaw budzik na tyle wcześnie, by rano mieć czas dla siebie. To idealny moment na ustalenie celów na dany dzień, wsłuchanie się w siebie i swoje pragnienia. Gdy obudzisz się rano połóż rękę na sercu i zapytaj siebie, jak się masz. Powiedz sobie coś miłego i wstań napić się ciepłej wody z cytryną.

Kolejnym krokiem może być spacer, jogging lub taniec. Lekkie ćwiczenia wyzwolą w tobie endorfiny, pomogą się dobudzić i dodadzą energii. Po powrocie zahartuj się zimnym prysznicem lub rozpieszczaj zmysły i ciało ulubionym olejkiem do kąpieli. Później przygotuj zdrowe i pożywne śniadanie, na przykład jaglankę na mleku roślinnym z orzechami i owocami. Możesz też stworzyć poranny rytuał zaparzania kawy lub herbaty. Niech to będzie wyjątkowy moment przyjemności i refleksji, taka mała medytacja na balkonie, w ogródku lub przy oknie.

Dobrym pomysłem będzie również wprowadzenie jednej drobnostki z twojego idealnego, przyszłego życia. Jeśli na przykład chcesz mieszkać we Włoszech, to już dzisiaj przygotuj dobre espresso lub słuchaj rano włoskiej muzyki. I ciesz się tą chwilą jak wielkim szczęściem! Uruchomisz w ten sposób prawo przyciągania, a Wszechświat zacznie działać na twoją korzyść.

Chwila porannej medytacji "nastawi" kierunek naszego dnia na pozytywne tory... (Fot. Getty Images)

6. Czytaj więcej książek, mniej przebywaj w mediach społecznościowych.

Social media zaprogramowane są tak, byśmy byli wchłaniani przez nie i zostawali tam na wiele godzin. Wówczas często mimochodem porównujemy się z innymi, a to przekłada się na zaniżenie naszego poziomu szczęścia. Być może też narzekamy na brak czasu dla bliskich, na swoje pasje, czy odpoczynek. Jednocześnie pozwalamy, by czas przeciekał nam między palcami scrollując Instagrama czy Facebooka.

Skończ z tym! W metrze, wieczorem, rano, w podróży, czekając na znajomych w kawiarni – zamiast bezmyślnie gapić się w telefon, zacznij czytać książki. To wspaniała aktywność! Poprawia koncentrację, rozbudza wyobraźnię i kreatywność, wzmacnia pamięć, wzbogaca słownictwo, bawi, wzrusza, uczy. Dodatkowo też relaksuje nasze ciało. Możesz czytać książki branżowe, zgłębiać wiedzę o swojej pasji, inspirować się życiorysami innych ludzi lub czytać dla rozrywki.

7. Stosuj się do zasady 60 sekund.

Jeśli coś zajmuje mniej niż minutę, to zrób to teraz. Odkładanie spraw na później wywołuje w nas frustracje, niepokój i lęk. Jeden kubek umyjesz szybciej niż stertę naczyń. Krótka odpowiedź na ważnego maila pozwoli ci mieć to z głowy i nie myśleć o tym przez resztę dnia. Ta zasada jest doskonała zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

8. Dbaj o siebie.

Możesz mieć życie nędzarza lub króla – wszystko zależy od ciebie. Nie jest to związane ze stanem twojego konta a z tym, jak siebie traktujesz. Zostań swoim najlepszym przyjacielem. Naucz się rozpieszczać siebie i traktować z czułością. Zamiast negować, zastraszać czy przeklinać – wspieraj siebie. Mów sobie pozytywne, wzmacniające zdania typu: wierzę w ciebie; damy radę; jestem przy tobie; kocham cię bezwarunkowo; dla mnie jesteś doskonały taki, jaki jesteś; następnym razem pójdzie lepiej; zaopiekuję się tobą itp.

Odżywiaj się zdrowo i regularnie. Dbaj o wypoczynek i kontakty z ważnymi dla ciebie osobami. Rozwijaj się, zamiast szukać wymówek. Pozwól sobie na twórczą zabawę i rozwijanie talentów. Przestań ograniczać się tylko dlatego, że jakiś głos w twojej głowie mówi, że jesteś nic nie wart, albo na coś nie zasługujesz. Zasługujesz na wszystko, o czym zamarzysz. Masz prawo mówić nie, zmieniać zdanie i słuchać się wewnętrznego głosu. Masz prawo żyć inaczej niż środowisko wokół. Masz prawo mieć odmienne zdanie. Masz prawo zaspokajać swoje potrzeby i dbać o siebie. Masz prawo stawiać siebie na pierwszym miejscu.

Uśmiech i praktykowanie wdzięczności może zmienić wiele w naszym życiu! (Fot. Getty Images)

9. Rozwijaj swoje pasje i każdego dnia doświadczaj czegoś nowego.

Zamiast odkładać życie na emeryturę, zastanów się, jak zacząć już dziś spełniać marzenia. Wykorzystaj to, co masz. Poszukaj nowych rozwiązań i zacznij zajmować się swoimi pasjami, rozwijać talenty, podróżować, doświadczać nowych rzeczy. Angażuj wszystkie zmysły każdego dnia przy gotowaniu, spacerowaniu, przebywaniu na łonie natury, czy podczas kochania się z bliską osobą. Bądź otwarty na nowe możliwości i znajomości.

10. Praktykuj wdzięczność.

Wdzięczność to potężne narzędzie. Podnosi twoje wibracje, pomnaża dobro w twoim życiu, nastraja cię pozytywnie, pozwala docenić to, co już masz. Pobudza twoje wewnętrzne światło i raduje twoją duszę. Zacznij prowadzić dzienniczek wdzięczności lub praktykować poranną i wieczorną medytację wdzięczności. Wyobrażaj sobie, jak będziesz czuć się, gdy spełnią się twoje marzenia. I bądź już dziś tak kreatywną, szanowaną, spełnioną, radosną, pełną miłości i spokoju osobą.

Kiedy zmienisz się w środku, twoja rzeczywistość sama zacznie układać się inaczej. Dostroi się do twojej wysokiej częstotliwości a okazje, kontakty, niezbędne wsparcie finansowe i inne potrzebne przedmioty i sytuacje same pojawia się w twoim życiu. Pracuj nad swoim duchem, pozytywnym nastawieniem, wypełnianiem się miłością, przebaczeniem i życzliwością. Efekty wkrótce cię zaskoczą.

Na koniec przypomnę ci o czymś, o czym zapomniało wielu dorosłych. Śmiej się często! Śmiech to zdrowie i najszybszy sposób na podniesienie wibracji z niższych na wysokie. To idealny amortyzator życiowych upadków i rozczarowań. Nic nie kosztuje i jest dostępny od ręki. Śmiej się – na zdrowie!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na stronie Akademii Ducha.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.15 / 35

Komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.01.2021
GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

Sport


Reklama