Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dziś Dzień Wychodzenia z Szafy! Czy warto decydować się na ten krok?

Dziś Dzień Wychodzenia z Szafy! Czy warto decydować się na ten krok?
Coming out nie jest łatwy, ale przynosi wiele korzyści. (Fot. Getty Images)
Dziś na całym świecie zachęca się osoby homoseksualne, aby "wyszły z szafy" i przestały okłamywać swoich najbliższych i udawać kogoś, kim nie są. Pomimo wsparcia i zapewnień o sympatii płynących ze strony osób heteroseksualnych, wciąż tylko ułamek homoseksualistów w Polsce decyduje się na ten krok.
Reklama
Reklama

Ludzie muszą znać twoją seksualność. Nawet, jeśli wydaje ci się, że zatrzymasz ją tylko dla siebie, sąsiedzi czy współpracownicy wejdą z butami w Twoje życie, aby odkryć, z kim sypiasz. To coś, o czym przekonał się niejeden homoseksualista w Polsce. Pytania o partnera padają na każdym kroku - podczas rozmowy w banku, pogawędki ze znajomymi czy wyjazdu na wakacje. I nie zawsze są to miłe pytania.

Coming out nad Wisłą może być bardzo trudny, zwłaszcza w obliczu uprzedzeń i stereotypów. Wiele osób LGBT pozostawiło swoją ojczyznę np. dla Wielkiej Brytanii. Mogłoby się wydawać, że "wyjście z szafy" jest tu łatwiejsze - i jest, ale stygmatyzacja pozostawiła trwały ślad na wielu osobach LGBT z Polski. Ci ludzie dwa razy pomyślą, zanim zaczną żyć w zgodzie ze sobą. Nic więc dziwnego, co potwierdzi każdy homoseksualista, że większość osób LGBT w Polsce uchodzi... za osoby heteroseksualne. 

Dla większości homoseksualistów "wyjście z szafy" to akt wyzwolenia i wzmocnienia swojej tożsamości. Dla polskich homoseksualistów również akt wielkiej odwagi. 

Znany aktor Ian McKellen napisał kiedyś na Twitterze: "Nie znam żadnego homoseksualisty, który ostatecznie żałowałby coming outu - zaczynając ode mnie. Życie nabierze sensu dopiero wtedy, gdy będziesz otwarty i uczciwy".

Słowa mogą brzmieć inspirująco, ale stoi za nimi również nauka. Brytyjski NHS zaleca coming out tak wcześnie, jak jest to możliwe - w trosce o własne zdrowie. 

Życie nabiera kolorów dopiero wtedy, gdy zaakceptujesz siebie takim, jakim jesteś. (Fot. Getty Images)

Czy wychodzenie z szafy obniża poziom stresu?

Naukowcy z Centre for Studies on Human Stress w kanadyjskim Montrealu udowodnili, że osoby homoseksualne mają inny poziom zdrowia psychicznego i fizycznego niż osoby heteroseksualne. Różnicę odnotowano w poziomach stresu - osoby LGBT w dzieciństwie były bardziej zestresowane i narażone na lęki i depresję, a w dorosłości wręcz odwrotnie.

Badając kortyzol, hormon stresu, dowiedli, że "ciągłe obciążenie psychiczne w wieku dziecięcym mogło doprowadzić do nadmiernego stresu i upośledzenia odpowiedzialnego za to układu". To z kolei "miało bezpośredni wpływ zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne". 

W miarę dojrzewania i wchodzenia w dorosłość, osoby homoseksualne wykształciły w sobie sporą odporność na stres - znacznie większą niż osoby heteroseksualne. O tym jednak za chwilę...

Prowadzący badania dr Robert Paul Juster generalnie stwierdził, że "homoseksualiści, którzy już wyszli z szafy, mieli nad ranem mniejszy poziom stresu niż ci, którzy wciąż nie zdecydowali się na coming out".

"Ponieważ nie odczuwali stresu związanego z utrzymywaniem własnej orientacji seksualnej w tajemnicy, ich ciała i umysły były ogólnie zdrowsze" - dodał.

Biorąc to pod uwagę, bycie dumnym z własnej orientacji i mówienie o tym głośno i otwarcie jest ważne dla zdrowia osoby homoseksualnej. Wyjście z szafy pozwala prowadzić wartościowe i harmonijne życie. 

Brak akceptacji dla samego siebie i "życie w szafie" ma destrukcyjny wpływ na twój związek. (Fot. Getty Images)

Znaczenie innych ludzi w twoim akcie odwagi

Coming out jest ważny dla ciebie jako jednostki, ale niestety nie masz wpływu na to, jak zostanie odebrany przez innych. A to właśnie ich reakcja ma bardzo duże znaczenia dla twojego poczucia bezpieczeństwa i godności.

Kilka akapitów wyżej wspomniałem badania z Montrealu, które udowodniły, że w późniejszym okresie życia homoseksualiści są bardziej odporni na stres. Wynika to z faktu, że osoby LGBT musiały radzić sobie z piętnem, jakie nałożyła na nie większość. Organizm, próbując przystosować się do nowych warunków, wzmonił układ obronny takich osób. Innymi słowy - bycie gejem lub lesbijką wystarczyło, aby ludzkie ciało opracowało mechanizm radzenia sobie ze stresem.

Ta informacja wskazuje na ważną prawdę o wyjściu z szafy - jest ono satysfakcjonującym doświadczeniem, ale korzyści będą zauważalne głównie wtedy, gdy ludzie wokół ciebie okażą ci troskę i wrażliwość. W innym przypadku doświadczysz kolejnej stresowej sytuacji. Poradzisz sobie z nią, ale nie otrzymasz tylu korzyści dla swojej psychiki, niż gdybyś natrafił na empatyczną osobę, która okaże ci wsparcie. Pomyśl o tym, zanim podejmiesz decyzję o wyjściu z szafy. Zwróć uwagę na to, komu chcesz się zwierzyć.

"Wspierająca, akceptująca społeczność ułatwia coming out, a otrzymywanie rad od tych, którzy już się zdecydowali na wyjście z szafy, może mieć ogromne znaczenie. Opowiadanie swojej historii wrażliwym i troskliwym ludziom może sprawić, że osobie LGBT łatwiej będzie akceptować siebie takim, jakim się urodziła" - ocenił dr Robert Paul Juster.

W świetle naukowych norm, wspieranie osób LGBT w wychodzeniu z szafy jest jedyną możliwością, aby społeczność ta czuła się komfortowo we własnej skórze. 

"To już nie jest kwestia ideologicznej debaty, ale kwestia zdrowia publicznego. Jeśli społeczeństwo chce, aby wszyscy czuli się dobrze, musi zaakceptować, że każdy ma prawo być takim, jakim się urodził. Oferowanie wsparcia osobom dokonującym coming outu działa z korzyścią dla wszystkich i prowadzi do bardziej zintegrowanych społeczności" - dodał dr Juster.

Dziś zachęcamy innych do wyjścia z szafy! (Fot. Getty Images)

Znalezienie bezpiecznej przestrzeni do wyjścia

Jeśli jesteś osobą LGBT, pochodzisz z Polski i wciąż masz coming out przed sobą, może to dobry moment, aby rozważyć życie w zgodzie ze sobą? W Wielkiej Brytanii masz mnóstwo możliwości, aby uzyskać pomoc w zaakceptowaniu siebie. Pomoc oferuje m.in. NHS - pod tym linkiem znajdziesz wszelkie pomocne materiały i kontakty, aby uzyskać wsparcie: https://www.nhs.uk/conditions/stress-anxiety-depression/mental-health-issues-if-you-are-gay-lesbian-or-bisexual/

Pamiętaj: wychodzenie z szafy daje siłę nie tylko tobie, ale również ludziom, którzy cię otaczają. Żyjąc w zgodzie ze sobą, zachęcisz innych do tego samego. A przy wsparciu profesjonalistów, którzy ci pomogą, pokonasz każdą barierę, którą w sobie masz.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.46 / 13

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama