Menu

Duda versus Trzaskowski

Duda versus Trzaskowski
Wybory prezydenckie już 28 czerwca. (Fot. Getty Images)
I wreszcie wybory. Mimo zachęcającego początku w Polsce walka z epidemią jeszcze trwa. Bezrobocie ma wzrosnąć do 7,5%. Nastroje nie są najlepsze. Zaufanie do ekipy rządzącej w administrowaniu walki z pandemią spadła poniżej 45%.
Reklama

To nie wróży za dobrze dla kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy, choć sondaże do poprzedniego tygodnia wskazywały na jego prawdopodobne zwycięstwo w drugiej turze wyborów 12 lipca. Obecne sondaże są bardziej ambiwalentne. Trzeba przyznać, że jego osobista popularność wciąż przekraczała popularność rządzącej partii, która ponownie wystawia jego kandydaturę. Jest to jakby popularność konstytucyjnego monarchy (jak królowa brytyjska) robiącego dobre wrażenie, ale bez własnego zdania i oddalonego od intryg i brutalnych rozgrywek polityków.

Wydawał się być osobą niekonfliktową, ale tylko wobec własnego rządu, który w końcu nadużywa swój mandat społeczny do scentralizowania władzy bez sprzeciwu prezydenta. Duda wetował ustawy rządowe bardzo rzadko i za każdym razem jego interwencja skończyła się kompromisowym wyjściem wprowadzającym drobne tylko zmiany w zaplanowanym ustawodawstwie. Poza tym wydaje się być wszędzie dostępny dla społeczeństwa, normalnie pogodny i uśmiechnięty. Pochwalił się, że w ciągu swojej dotychczasowej 5-letniej kadencji zwiedził każdy powiat w Polsce. Może pochwalić się też, że urzeczywistnił wreszcie możliwość ruchu bezwizowego do USA. Popiera bezkrytycznie rządzącą tzw. "dobrą zmianę” i całą rewolucję społeczną, gospodarczą i konstytucyjną, która się za tym kryje. A jego z kolei popierają na każdym kroku media państwowe i katolickie.

Oponenci rządu widzą w nim jednak coś w rodzaju marionetki podpisującej każdą ustawę skierowaną do niego przez Sejm i jako tubę ich polityki. Jego wcześniejsza inicjatywa zreformowania konstytucji przez referendum spełzła na niczym. W popularnym programie satyrycznym "Ucho Prezesa” przedstawiony jest jako niemrawy Adrian trzymający się klamki pana Prezesa z wieczną nadzieją, że Prezes udzieli mu w końcu audiencji. Gdy w roku 2017 zawetował dwie ustawy dotyczące upolitycznienia wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa i wprowadzenia Izby Dyscyplinarnej dla członków Sądu Najwyższego, tłumy opozycyjne otoczyły jego pałac skandując daremnie "Nie daj sie, Adrianie!”.

Jak wiemy, "Adrian” się jednak rządowi poddał. Tak samo w kwietniu br. poparł nową narzuconą zmianę wprowadzoną w niekonstytucyjnym terminie do Kodeksu Wyborczego. A był to jeszcze jeden przykład, gdzie Pan Prezydent zawiódł jako strażnik konstytucji, a jest to w końcu jego najważniejsza konstytucyjna rola. Nawet jego mentor, prezydent Lech Kaczyński, nigdy nie pozwolił swojemu bratu premierowi Jarosławowi podważyć konstytucyjny trójpodział władzy sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej. Gdy komisarz unijny skrytykował niekonstytucyjność jego poczynań, oświadczył: "Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce.” Był to taki defensywny hurrapatriotyzm, nieodpowiedni dla osoby wykształconej. Łamanie konstytucji jest zasadniczym powodem dlaczego Andrzej Duda nie powinien dalej pełnić funkcji prezydenta.

Są i inne powody. Prezydent parokrotnie wykazał, że nie uważa siebie za prezydenta wszystkich Polaków, mimo czczych deklaracji. Uważa członków opozycji za zdrajców i niegodnych Polaków. Przenosi to nawet na tzw. "dzieci zdrajców”, które rzekomo fałszują historię i posiadają funkcje w "bardzo wpływowych miejscach”. Widocznie wierzy w oryginalną teorię dziedzicznej skłonności do zdrady narodowej.

Ostatnio coraz ostrzej atakuje wprowadzenie lekcji szkolnych dotyczących tolerancji wobec praw kobiecych czy orientacji homoseksualnej. Porównywał tolerancyjne cele LGBT z bolszewizmem. W swoim desperackim podejściu do spraw równości przypomina najbardziej zdyskredytowane poglądy społeczne, które krążyły w Europie Zachodniej trzydzieści lat temu, a które wykazują jak anachroniczny i niegodny nowoczesnej Polski jest jego światopogląd. Nawet Związek Powstańców Warszawskich potępił wypowiedź Dudy przypominając, że "homoseksualiści byli zabijani przez faszystów za swoją odmienność.”

I nie tylko to u Prezydenta Dudy nawala. W ostatnim "Tygodniu Polskim” Przemysław Żurawski chwalił politykę zagraniczną Prezydenta opartą, jak się okazuje, na kontynuacji poprzedniej polityki PO - aby angażować Stany Zjednoczone i NATO do umieszczenia baz wojskowych na terenie Polski i aby kontynuować dobre stosunki z peryferyjnymi państwami wschodniej Europy w ramach Trójmorza. A gdzie konieczna współpraca przeciw groźbie rosyjskiej z naturalnymi sojusznikami bałtyckimi jak Szwecja i Finlandia? Niestety, pan Żurawski zapomniał też o tym, że Prezydent Duda zaniedbał dobre stosunki z kluczowymi państwami Unii Europejskiej, czyli z Niemcami i Francją, i kontynuuje putinowski program dalszego podziału ideologicznego w Unii Europejskiej. To prawda, że Prezydent robi wszystko aby przypodobać się prezydentowi Trumpowi (przykład: żenująca scena, kiedy podpisywał na stojąco umowę współpracy z nim), ale nie wiadomo jak długo przetrwają jego wpływy osobiste w Ameryce w wypadku klęski wyborczej Trumpa w listopadzie.

Scenę polityczną ożywił jako kandydat Platformy Obywatelskiej obecny prezydent miasta Warszawy Rafał Trzaskowski. Zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską, która wycofała się z kandydatury w maju, gdy wydawało się, że poparcie dla niej spada niżej niż dla innych opozycyjnych kandydatów.

Dynamiczny, młody, reprezentuje coś więcej niż tylko elektorat Platformy. Cieszy się obecnie 28% głosów poparcia w pierwszej turze. Chce odpolitycznić armię, sądownictwo i media publiczne. Dlatego chce powołać rzecznika kontroli państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, rozdzielić funkcję prokuratora generalnego od obecnego ministra sprawiedliwości i zlikwidać blok publicystyczny TVP, a szczególnie TVP Info, który jest obecnie bardzo prymitywnym narzędziem propagandowym PiSu. Chce wprowadzić karty praw dla ludzi innej orientacji seksualnej, umożliwić związki partnerskie i rozpowszechnić w szkołach edukację seksualną i klimatyczną, jak w każdym innym normalnym państwie europejskim.

Nawiązał współpracę z partią Zieloni, aby lansować program rozszerzenia inwestycji w koleje państwowe, powiększenia ilości parków narodowych, utworzenia Programu Walki z Suszą, przeznaczenia 6% PKB na służbę zdrowia i odroczenia bardziej kontrowersyjnych i kosztownych wydatków państwowych jak przekopu ekologicznie szkodliwego kanału dla żeglugi przez Mierzeję Wiślaną czy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, 37 kilometrów od Warszawy, które ma stać się nowym hubem lotniczym na miejsce Okęcia.

Trzaskowski chce posuwać się ostrożnie bez nadmiernego wywołania niepotrzebnych kontrowersji. Daremnie. Już atmosfera wokół jego kandydatury podnosi znacznie temperaturę nastrojów społecznych. Subskrybenci newslettera Marszu Niepodległości mogli przeczytać tytuł "Antifa w USA morduje ludzi – Trzaskowski wspiera jej bojówki w Polsce”. Co do tych "bojówek” chodzi na pewno o grupki młodzieży odwiedzające z transparentami wiece Dudy, jak ta w Opolu, i noszące koszulki z napisem "Konstytucja”, które kontrmanifestanci otoczyli wołając "Komuchy! Pedały! Zboczeńcy!”. Na okładce prawicowego tygodnika " W Sieci” widnieje podobizna Trzaskowskiego w czarnej bluzie z logo antyrasistowskiej Antify i tęczową opaską na ręku na tle płomieni i policjantów w szturmowym umundurowaniu. Media państwowe są wybiórcze w swojej prezentacji informacji o kampanii wyborczej. Każdy drobny występ Andrzej Dudy pokazany jest w mediach, a o Trzaskowskim mówią tylko wtedy jak mogą go skrytykować czy wykpić.

Z tym że TVP nie traktuje o wiele lepiej pozostałych 8 kandydatów, a szczególnie tych z rozsądnej opozycji. Są wśród nich Szymon Hołownia - niezależny publicysta, Robert Biedroń - kandydat lewicy i Władysław Kosiniak-Kamysz - kandydat PSL. Każdy z nich jest elokwentny, nie obarczony skandalem czy oskarżeniami o korupcję, domagający się większej niezależności dla prezydentury i dla wymiaru sprawiedliwości. Każdy zabiegałby lepsze stosunki z sąsiadami europejskimi, nie wprowadzałby zaburzeń w społeczeństwie, wstrzymałby zcentralizowany monopol władzy obecnej ekipy rządzącej, zwiększyłby wydatki na służbę zdrowia i na infrastrukturę - i dbałby o lepszy wizerunek zewnętrzny dla Polski. Każdy z nich, jak Trzaskowski, ma szansę zagrozić Dudzie w wypadku przejścia do drugiej tury.

Szczególnie imponująca jest kampania wyborcza Szymona Hołowni, która powstała z niczego o rok wcześniej, a obecnie uzyskała poparcie 15% w sondażach. Objeżdża Polskę w swoim żółtym battlebusie zwanym "Belwederem na kółkach” i kokietuje wyborców propozycją, że gdyby został prezydentem, mógłby powołać Trzaskowskiego na premiera. Każdy z nich byłby lepszym prezydentem niż Andrzej Duda.

Pozostaje zaledwie tydzień do wyborów i wygląda na to, że ostateczny wynik w drugiej turze padnie między Dudą a Trzaskowskim. Choć Duda prowadzi, mimo swojej wstydliwej kampanii hejtu, ostateczny wynik w drugiej turze będzie zależał od umiejętności Trzaskowskiego w zdobywaniu głosów elektoratu pozostałych rywali. Powinien zapraszać z góry ich zwolenników do uczestniczenia w jego przyszłej kancelarii, a elektorat przyzwyczajać do koncepcji owocnej kohabitacji z PiSowskim sejmem i rządem. Inna sprawa, że PiS może odmówić tej współpracy, ale to o nich by źle świadczyło, a nie o nim. Tak czy inaczej, po pięciu latach intensywnej PiSowskiej transformacji czas już skonsolidować to, co było dobre, a skończyć z monopolem władzy i samowolą obecnej ekipy. Dlatego popieram Rafała Trzaskowskiego na prezydenta.

DISCLAIMER: Stwierdzenia i opinie zawarte w tym artykule odzwierciedlają poglądy Autora i nie przedstawiają stanowiska redakcji Londynek.net

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.81 / 114

Komentarze
 • Opinia
  18 czerwca 2020, 07:31

  Opinie każdy ma inną . Trzaskowski nie szanuję wyborców wychodzi do ludzi brudna cera jak by się nie mył albo się mył w jego ścieku Wiśle.wczoraj na debacie był wystraszony,usta wykrzywione- taki złośnik najlepsze wrażenie zrobił kandydat na ostatnim stanowisku-mondry facet

 • Teresa
  18 czerwca 2020, 08:18

  Jestem za Andrzejem Duda ! NIGDY PO czy jakieś PSL ( judasze)!!!!

 • Greg
  18 czerwca 2020, 09:21

  Mnie nie interesuja poglady autora.Jesli chce je wyglaszac niech stworzy sobie swoja strone albo niech pisze w wyb...czej! To powinien byc obiektywny artykul a nie prywatne wypociny!!!

 • Krzysiek
  18 czerwca 2020, 10:22

  Glowny cel to obalenie PISowskiego konglomeratu wladzy, bezprawia i niesprawiedliwosci bo to tylko szkodzi Polsce i Polakom. Wiec kazdy z obecnych kandydatow jest lepszy od popychadla jakim jest Duda!

 • Ten trzaskowski
  18 czerwca 2020, 10:33

  to nawet na debacie nie umiał nic madrego powiedziec poza tymi samymi pustymi obietnicami jak startował na prezydenta Warszawy, pluc jadem tylko umie jak wszyscy z tego PO, darmowych przedszkoli jak nie ma tak nie ma , szambo sie lalo i nic nie zrobil , spaceruje jak jakis jasnie pan, polowa stolicy pod mostem sie znajdzie jak ci ludzie z tych kamienic, same kłamstwa i oszustwa , sprzedadza Polske i tak to sie skonczy , juz raz tak zrobili kazdy Polak to wie, jako jedyny byl za szczepionkami zdrada polakow , euro mu sie zachcialo , co do Euro to Duda dobrze powiedział

 • Ala
  18 czerwca 2020, 12:09

  „Grzegorz” ogarnij się i nie rób z siebie kretyna, popatrz na nasz kraj teraz i wtedy gdy rządzili twoi idole zobacz jak inaczej żyje się biedniejszym ludziom a nie tylko pokomustycznej „elycie” nie pisz swoich wypocin bo nikogo tu nie przekonasz

 • Rysiek
  18 czerwca 2020, 13:02

  Jezeli wybory wygra Trzaskowski to bedzie jeszcze wiekszy burdel . Nie bedzie sie liczyc dobro obywatela tylko glownym celem bedzie walka z rzadem.

 • Marcin
  18 czerwca 2020, 13:47

  Tylko Krzysztof Bosak na prezydenta

  BOSAK 2020 !!!!

 • Joanna
  18 czerwca 2020, 18:27

  Kazdy bedzie lepszy od Dudy. Niestety. Mam nadzieje ze wroci praworzadnosc I kultura.

 • 007
  18 czerwca 2020, 18:38

  Oj cos pisowcy trzesa 4 literami, wasz bol (d..y) bedzie wiekszy niz moj ...

 • Is
  18 czerwca 2020, 20:30

  Przypomnijcie sobie kto nazwał nas z UK nieudacznikami zanim oddacie na kandydata z pis

 • Przepraszam ale...
  18 czerwca 2020, 22:24

  ja nie jestem za Panem Dudą. Ale byłem i jestem z tego dumny. Tak , był długopisem i tego potrzeba było krajowi. Teraz jak wszyscy zrozumieli że jednak głos społeczeństwa ma znaczaczenie ..... mogą bić się o władzę

 • Czytelnik anonimowy
  19 czerwca 2020, 08:38

  Albo Duda albo lewactwo.

 • J23
  19 czerwca 2020, 09:18

  Debata a zaczarwanym olowkiem A szambonirkiem.To byl koszmar.Pierwsze co szambonurek zrobi wprowadzi do PL euro.Dlatego nie odpowoedzial na to pytanie.

 • Realistka
  19 czerwca 2020, 10:58

  słusznie napisaliście w tym artykule że media tylko TVP i katolickie , to sa faktycznie media które sa za rzadem i prezydentem pozostałe wp. onet.interia. o2 itd duuuuużo wymieniać na kazdym kroku w kazdym artykule do obrzydzenia obrazaja Prezydenta i rząd. Ale co się dziwić, wiadomo czyje sa to media. W tórym innym kraju rząd pozwala na takie media ? chyba w żadnym. Nie wiem jak to się skończy ale jestem przerazona tym co się dzieje w tej kampanii, każde słowo często wyrwane z kontekstu, każdy artykuł już sam tytuł mówi wszystko .Dziwne ludzie zyją po 10, 15 lat w uk i zabieraja głos jadowy.

 • Sowa
  19 czerwca 2020, 15:06

  Prezydent Duda naszym Polskim Prezydentem! To za PO wyjechałem z kraju, bo nie było za co żyć. Brak pracy, pieniędzy. Bieda z nędzą. Brak perspektyw na przyszłość. Po 10 latach jestem w Ojczyznie. Niech NIKT nie warzy się mówić zle na Rząd Polski i Prezydenta Polskiego. Polacy murem za Naszym Prezydentem Andrzejem Duda. Pozdrawiam z Kraju ;-)))

 • Bogdan
  20 czerwca 2020, 10:00

  Polal site sok z buraka,ten tekst pisał ktoś z otoczenia jednego z kandydatów. Prezydent Andrzej Duda jest najlepszym kandydatem na prezydenta inni mu nie dorównują. Przez swoją kadencję dobrze reprezentował nasz kraj i nasze interesy.Polsce potrzebny jest taki prezydent który stawia na jej rozwój poprzez duże inwestycje i przez programy społeczne rodakom żyło się lepiej i nie musieli wyjeżdżać za chlebem do Europy. W latach 2005-2015 za czasów POpaprancow i Komorowskiego był czas zamykania Polski, sprzedaż zakładów pracy za bezcen, duże bezrobocie i masowe wyjazdy za chlebem. TO TRZEBA PAMIĘT

 • Kazik
  20 czerwca 2020, 12:08

  TYLKO PALIKOT

 • Mr M
  20 czerwca 2020, 18:10

  Don't DUDAt😂😂😂

 • Adam
  20 czerwca 2020, 19:45

  Nie popieram kandydatury Trzaskowskiego, ale oczywiście wolę jego niż Dude. Ten już dawno powinien robić w jakiejś kopalni, przynajmniej przysłużyłby się trochę społeczeństwu

 • BG
  20 czerwca 2020, 22:29

  Telewizja tvp i republika to jedyne stacje przychylne obozowi władzy. Niestety duża ilość naszej polonii ogląda tvn-y i inne stacje ktore zaklamuja rzeczywistość i to wielu przyjmuje.

 • Gość
  22 czerwca 2020, 00:18

  Wyjechałam z kraju ze względu na PiS - zabierają tylko pieniądze uczciwym przedsiębiorcom i dają ludziom, którzy myślą, ze im się należy - bo bogaty musi się dzielić. Wrócę do kraju jeżeli wygra nie PiS i nie PO i przedsiębiorca będzie mógł zarabiać i się rozwijać. Tęsknie za krajem, ale nie dam się okradać. Pozdrawiam

 • Rob
  22 czerwca 2020, 10:23

  Holownia to jedyne rozsadne wyjscie w tych wyborach.

 • Greg
  22 czerwca 2020, 11:49

  DUDA 2020 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Tyle w temacie !

 • Kuba
  22 czerwca 2020, 14:50

  Duda 2020, wypad z pałacu na ciężkim kacu.

 • Andrzej Lepper
  22 czerwca 2020, 16:49

  powiedział , CZY SA PIENIADZE CZY ICH NIE MA LUDZIOM SIE NALEZĄ

 • Lala
  23 czerwca 2020, 22:00

  Ludzie co wy się tak jaracie tymi wyborami? Siedzicie zagranicą w Anglii jest tu około 2 miliony Polaków. Ile osób średnio głosuje w UK ? 20 tysięcy minus plus. Podobne cyfry w Niemczech. Cyfry są jasne wszyscy kłapią a nikt praktycznie nie głosuje. Zresztą dlatego wyjechali wszyscy bo w Polsce było h***wo i to za Po jak i za PiSu. Więc klasycznie nie ma żadnego wyboru i nic się nie zmieni.

 • Łucja Kowalska
  24 czerwca 2020, 17:06

  Zobaczymy jak to będzie po wyborach :)

 • Krzysztof london
  25 czerwca 2020, 11:13

  Autor artykułu urodził się w Londynie i żyje tutaj całe zycie. Jak więc może być obiektywny bez najmniejszego doświadczenia życia w Polsce. To ja i tysiące innych wyjechały z Polski i mając skalę porównawczą możemy zdecydować czy dzisiejsza Polska jest lepsza lub nie od tej , którą opuścilismy. Ja osobiście wracam na emeryturę. Londynek dobrze że dodaliście disclaimer

 • Stańczyk
  27 czerwca 2020, 06:55

  Mam nadzieję, że Kaczyński, Duda, Morawiecki i cała reszta tej psuedo-prawicy znikną. Układ rodem z "dawnych dobrych czasów". Zajadły tchórz Kaczyński popychający patykiem swoje zabawki, obłąkany Maciarewicz, ojciec dyrektor... KOŁTUNIZM W CZYSTEJ POSTACI WSPIERANY Z ABON PRZEZ WIELU ZAKLAMANYCH, SŁUŻALCZYCH KSIEŻY. Jakby wrócili do słowa, Pisma Świętego, do BOGA to by zaraz te swoje przekupne głowy sypali popiołem. Nie można służyć dwóm panom. Przez wieki Polski Kościół był ostoją, był po prostu Polską a teraz stał się politycznym narzędziem chorego starca Kaczyńskiego.

 • MatekUK
  28 czerwca 2020, 20:59

  Za rządów PO polacy nie dostawali nic od Państwa. Było niedobrze. Obecnie dostają dodatkowe pieniądze, a wsparcie dla rodzin jest na najwyższym poziomie na świecie i nadal uruchamia się wiele programów wspomagających społeczeństwo w każdym wieku. I nadal jest - niektórym niedobrze! Dochodze do zdania że Polacy to głupi naród!!!! Dość z wojna polsko-polską wybierzmy tych którzy dają realne rzeczy ludzia a nie puste obietnice. Tyle w temacie.

 • Kibicuje
  29 czerwca 2020, 07:43

  Andrzejowi Dudzie , mówi do ludzi jak człowiek bez mowy nienawisci jak ten trzaskowski , trzaskowski nie powiedzial nic ciekawego czym miałby kogokolwiek czyms zainteresowac ,ciagle to samo bedziemy walczyc z pis ! i tak wkółko , a co z ludzmi z narodem , to całe po to tylko zło nic wiecej w ich przemowach tylko słychac o walce jakiejs wojnie i nienawisci do pis ,do ludzi miedzy wierszami tez jak ktos umie słuchac uwaznie , o LGBT to juz nawet nie wspomniał haha zapomnial o nich jak o wszystkich ludziach ale pis dla niego to najwazniejsze do walki , taki drugi macron ktory udaje polaka

 • Jadzia
  30 czerwca 2020, 20:29

  Zlotousty Trzaskowski zrobi porzadek w Pl.Dokonczy program Donaldinio I wtedy unia wyjdzie nam boczkiem jeszcze bardziej.Angole bez powodu z Uni nie wyszli.Polska placi gigantyczne rachunki za energie wiec przemysl nie podniesie sie z kolan I bedziemy na zawsze zalezni od Angeli I Korporacji..A co za tym idzie tak czy siak euro do polski zawita za sprawa Trzaskunia.Dlatego Angole wiedza ilu jest polakow w UK zrobili status S.aby ten kto zdazy zarejestruje sie a ten kto nie wio do swojego kraju tyrac na Unie za 400erykow na miesiac.

 • Help
  1 lipca 2020, 18:29

  Boris Jonson zaprasza obywateli Hongkongu wiec jeszcze trochę troszeczkę i niekwalifikowani Polacy wrócą na łono ojczyzny.

 • You
  1 lipca 2020, 18:33

  DUDA DUDA DUDA DUDA 2020! w 13 wojewodztwach wygrał Duda, Trzaskowski olny 3.
  Głosy "elyty" budowlanej i sprzątającej Polonii w UK to na szczęście promil nic nie znaczący. Good Luck

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.01.2021
GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

Sport


Reklama