Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Do czego może prowadzić stres?

Do czego może prowadzić stres?
Potrzebny jest nam, ale tylko w małych dawkach... (Fot. Getty Images)
Każdy w jakimś w stopniu odczuwa stres. Niekiedy potrafi być pomocny, a jego nadmiar niekorzystnie wpływa na zdrowie.
Reklama
Reklama

Podaje się, że w małych dawkach motywuje. Pomaga poradzić sobie z zagrożeniem, gdyż pobudza do działania i mobilizuje. Pojawia się w trudnych sytuacjach i przy wyzwaniach, które jest się w stanie pokonać. Jednak gdy trwa przez dłuższy czas i jest silny to może nieść ze sebą nieprzyjemne konsekwencje.

Stres osłabia system immunologiczny, co sprawia że organizm staje się podatny na różnego rodzaju choroby i infekcje. Poza tym wini się go za pogarszanie objawów alergii i zwiększanie ryzyka zachorowań na raka. Przewlekły stres uznaje się za szkodliwy.

Symptomy jak bóle głowy, napięcie mięśni, przyspieszone bicie serca, zmęczenie, wypadanie włosów, uczucie gorąca, drżenie rąk, częste przeziębienia mogą sygnalizować, że organizm potrzebuje odpoczynku. Osoby narażone na długotrwały stres mogą mieć problemy z koncentracją i pamięcią. Niekiedy towarzyszą temu trudności przy podejmowaniu decyzji, czy poczucie bezradności. Niektórzy mogą jeść więcej, a inni mogą sięgać po używki. Innymi objawami mogą być bóle kręgosłupa, bezsenność, czy wzrost ciśnienia krwi.

Niepożądane skutki

Kiedy pojawiają się pierwsze sygnały, warto zwolnić i zregenerować siły. Ignorowanie ich może prowadzić do poważniejszych implikacji jak na przykład miażdżyca czy choroby nowotworowe. Nie bez powodu stres zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Wskazuje się, że problem ten dotyczy coraz większej ilości osób.

Stres nie jest sprzymierzeńcem serca. Ucisk i ból w klatce piersiowej to jedne z jego objawów. Wiąże się go z zawałem serca i zespołem takotsubo, który bywa mylony z tym pierwszym ze względu na ich podobieństwo. Zespół takotsubo jest reakcją na intensywny stres jak na przykład wypadek. Przypadłość tą zauważa się głównie u kobiet. Pacjent może powrócić do zdrowia w przeciągu jednego lub dwóch miesięcy.

Najczęściej stresują nas sytuacje związane z pracą... (Fot. Getty Images)

Życie w ciągłym napięciu negatywnie wpływa na układ pokarmowy i trawienie. Co prawda za występowanie wrzodów żołądka i dwunastnicy odpowiada głównie bakteria, ale i stres ma w tym swój udział. Kilkutygodniowa zgaga, bóle brzucha i nudności mogą dawać znać o tej dolegliwości.

Chroniczny stres jest łączony z łuszczycą i cukrzycą. Zwraca się też uwagę na jego związek z osteoporozą, gdzie nie tylko może doprowadzić do jej pogorszenia, ale i ją zapoczątkować. Obniżanie poziomu stresu i regularny wypoczynek pomogą uchronić przed nasilaniem objawów u cierpiących na te choroby.

Bóle głowy i migreny dość często idą w parze z nerwami. Potrafią popsuć dzień i ograniczyć skuteczność działania. Kiedy są silne i częste mogą utrudniać funkcjonowanie. Zdarza się, że towarzyszy im światłowstręt, wymioty, sztywnienie karku.

Stres przyciąga także zaburzenia lękowe, nerwicowe i depresje. Wymienia się tutaj na przykład szereg fobii i ataki paniki. Osoby z nerwicą odczuwają ją także fizycznie i dlatego w momencie pojewiania się objawów często podejrzewają, że stoi za tym na przykład schorzenie serca. W konsekwencji da się odczuć między innymi spadek jakości życia.

Każdy czasami czuje smutek. Kiedy nie mija i występują inne symptomy, może świadczyć to o depresji, która obecnie jest jednym z poważniejszych problemów na świecie. Kiedy dopada, obniża się nastrój, traci się zainteresowania i chęci oraz wiele rzeczy przestaje mieć znaczenie. Chory postrzega sytuacje jako niemożliwą do zmienienia.

Sposoby na stres

Kiedy napięcie wzrasta, warto znaleźć jego przyczynę, czyli stresor. To może być wiele rzeczy jak na przykład przeciążenie zadaniami, brak czasu, jakaś niedogodność związana z organizacją i inne. Niekiedy wczesne rozpoznanie i rozwiązanie problemu może zapobiec nieprzyjemnym skutkom.

Nie dajmy się stresowi! (Fot. Getty Images)

Ciężko uniknąć stresu w sytuacjach dramatycznych i tragicznych. Jest to odpowiedź organizmu na pewne wydarzenia i sytuacje. Do jednych z trudniejszych przeżyć należą katastrofy czy wypadki. Stres nie omija także przy rozwodach, czy przejściu na emeryturę.

Nie da się go całkowicie wyeliminować. Gdy jest krótkotrwały może działać mobilizująco. Występuje przy wyzwaniach i nawet w takich momentach jak na przykład ślub. Jest tam, gdzie jest presja czasu i pośpiech. Gdy trwa bardzo długo i jest mocny, może być niekorzystny.

Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim nie należy sobie odmawiać wypoczynku. Hobby, pasja, czas wolny z bliskimi oderwą od natłoku codziennych obowiązków. Radzi się, by nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę i w miarę możliwości przygotować coś wcześniej lub mieć listę z zadaniami do wykonania.

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia samopoczucie. Bieganie, joga, taniec, ćwiczenia oddechowe, czy gimnastyka pozwolą rozładować negatywne emocje. Mówi się, że śmiech to zdrowie. Poprawia on nastrój, dotlenia, dodaje energii i pomoga odzyskać równowagę.

Dbanie o sen i odpowiednia dieta to dodatkowe atuty w walce ze stresem. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć awokado, fasolki szparagowej, jagód, orzechów włoskich, owsianki, pomarańczy, porzeczek, szpinaku czy truskawek. Do tego chwila na odpoczynek, ulubiona książka lub film.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.76 / 33

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama