Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy czeka nas fala blackoutu?

Czy czeka nas fala blackoutu?
Trudno sobie dzisiaj wyobrazić życie bez elektryczności. (Fot. Getty Images)
Zimowy blackout jest "niezwykle mało prawodpodobny" – stwierdził w rozmowie ze Sky News kanclerz skarbu Nadhim Zahami. "Jednocześnie przygotowujemy się na każdą ewentualność" - dodał. Rząd Wielkiej Brytanii zapewnił ponadto o wysokiej odporności energetycznej nadchodzącej zimy. Ale czy na pewno?
Reklama
Reklama

Czym właściwie jest blackout?

Blackout to awaria sieci elektroenergetycznej, która w sposób nagły i niespodziewany prowadzi do dłuższej przerwy w dostawie prądu. Problem ten jest tymczasem traktowany w dość pobłażliwy, wręcz bagatelizujący sposób. 

Społeczeństwo w zatrważającej większości kojarzy blackout wyłączie z brakiem światła, jednak konsekwencje długotrwałego niedoboru energii mogą być zdecydowanie poważniejsze. Już podczas pandemii można było dostrzec irracjonalne zachowania ludzi w przypadku zwykłego deficytu, choćby produktowego. 

Hipotetycznie, gdyby doszło do blackoutu, panika byłaby prawdopodobnie większa. Ogólnej zapaści całej ludności właściwie nie dałoby się uniknąć. Pomimo tego, świadomość implikacji takiej awarii jest w społeczeństwie śladowa. 

Kiedy zgasną wszystkie światła

W naszym zglobalizowanym, zdigitalizowanym świecie wszystkie czynniki są ze sobą powiązane na tyle, że będąc choćby przez 24 godziny unplugged, skutki mogą być dramatyczne. Można spodziewać się tego, że usługi publiczne ulegną natychmiastowemu załamaniu. 

Niedziałająca sygnalizacja świetlna doprowadzi do wypadków komunikacyjnych, przez co drogi zostaną zakorkowane. Dystrybutory na stacjach benzynowych przestaną działać. Trzeba ewakuować tysiące ludzi, którzy utknęli w unieruchomionych windach czy metrze. Telefony i sieci komórkowe bez sygnału. Bankomaty – nieczynne. Ogrzewanie, chłodzenie czy wentylacja naturalnie zatrzymane, a w blokach mieszkalnych brakuje wody z powodu niepracujących pomp. 

W gospodarstwach rolnych nieposiadających agregatów prądotwórczych do zasilania awaryjnego krowy zdają się być skazane na agonię, gdyż jest ich zbyt dużo, by można je było wydoić bez pomocy sprzętu elektrycznego. Dzięki systemom awaryjnym lotniska będą działać do czasu, gdy umożliwi się najszybsze lądowanie samolotom. Na ulicach zapanuje zamęt i chaos. 

Przykłady można mnożyć, niemniej to mogłaby być historia jedynie pierwszej doby od blackoutu, która może mieć zabójcze skutki dla ludności.  

Brytyjczycy szykują się na blackout... (Fot. Getty Images)

Czy Wielkiej Brytanii grozi katastrofa?

"The Guardian" uzyskał dokumenty sygnowane podpisem "oficjalnie wrażliwe", które ostrzegają, że wszystkie sektory, w tym transport i zaopatrzenie żywnościowe, mogą dotkliwie ucierpieć nawet przez 7 dni. 

Sekretarz ds. zmian klimatu Ed Miliband stwierdza, że wszystkie rządy tworzą plany awaryjne na wypadek niepożądanych scenariuszy. Owa "wrażliwość" UK jako narodu jest bezpośrednim wynikiem dziesięcioletniej, nieudanej polityki energetycznej. 

Program Yarrow to plan przygotowania się na sytuację, w której zasilanie nie będzie dostępne dla wszystkich budynków, które nie dysponują zapasowymi generatorami w okresie zimowym. Plan przewiduje, że 60% zapotrzebowania na energię zostanie zaspokojone między 2. a 7. dniem, kiedy zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsięborstwa, będą miały przerywany dostęp do dostaw wody i żywności. 

Plan rotacyjnego odłączania prądu ma na celu zmniejszenie mocy w całym kraju. Wiele kwestii łączy się ze sobą: niedobory gazu, wysokie ceny i ogólne koszty życia. To wielkie zmartwienie rządu, które bez wątpienia wkracza w realny kryzys. Solidne plany i rozsądne działanie dotyczące przestojów w dostawie prądu to klucz do skutecznego reagowania na wszystkie możliwe scenariusze.

Obecnie bezpieczeństwo energetyczne jest jedną z priorytetowych wartości. 

Energia to fundament

Energia elektryczna jest dziś niezbędna we wszystkich obszarach naszego życia. Od 1800 roku, w którym włoski fizyk Alessandro Volta zaprezentował światu pierwszą baterię i udowodnił, że prąd elektryczny może być bardzo użytecznym narzędziem, całkowicie odmienił życie ludzi. 

Aktualnie staliśmy się jego niewolnikami niemogącymi sobie bez niego poradzić; całkowicie na nim bazujemy.

Ilość przykładów wygenerowanych w materiale nie ma na celu wystraszyć odbiorców, ale zwrócić uwagę na szerszy problem zaburzający funkcjonowanie całego społeczeństwa. 

Źródła:

  • https://news.sky.com/story/winter-power-blackouts-extremely-unlikely-but-uk-must-plan-for-every-scenario-says-minister-12716271
  • https://wysokienapiecie.pl/43000-czy-grozi-nam-blackout-operatorzy-uspokajaja-ale/Świat Wiedzy 08/2022 Blackout 2022
  • https://www.thesun.co.uk/money/20293984/government-emergency-response-blackouts-programme-yarrow/

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.3 / 10

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.11.2022
GBP 5.4151 złEUR 4.6684 złUSD 4.5066 złCHF 4.7421 zł
Reklama

Sport


Reklama