Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski sektor energetyczny przygotowuje się do kryzysowych scenariuszy przed zimą

Brytyjski sektor energetyczny przygotowuje się do kryzysowych scenariuszy przed zimą
"Rzeczywistość jest taka, że będzie to bardzo napięta zima" - twierdzą firmy energetyczne. (Fot. Getty Images)
Niektóre brytyjskie firmy energetyczne przygotowują się do przeprowadzenia ćwiczeń na wypadek awarii przed sezonem zimowym w związku z obawami, że dostawy energii mogą być tej zimy ograniczone – donoszą media.
Reklama
Reklama

W ramach ćwiczeń mogą zostać poproszone o wyłączenie stacji gazowych w celu obniżenia wysokiego zużycia w sieci - pisze "Independent". "Rozgrywamy bardzo poważne scenariusze. Nie są one mało prawdopodobne" - zaznaczył jeden z wyższych urzędników zaangażowanych w sprawy związane z planowaniem energetycznym.

To następstwo doniesień, że gospodarstwa domowe mogą być wzywane do zredukowania poziomu ogrzewania i gaszenia świateł, aby uniknąć blackoutów tej zimy. Plan awaryjny rządu na wypadek braku dostaw gazu lub energii elektrycznej obejmuje między innymi akcję polegającą na nawoływaniu do ograniczenia zużycia energii.

Rządy w Niemczech, Austrii i Francji już wezwały ludzi do oszczędzania energii poprzez skrócenie czasu spędzanego pod prysznicem, gaszenie świateł i przykręcanie grzejników.

Spółka National Grid zwróciła się do firm energetycznych o znalezienie sposobów na wypłacenie gospodarstwom domowym rekompensaty za dostosowanie zużycia w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię i ograniczanie go w pozostałych okresach.

Jednak British Gas i Shell nie zamierzają wprowadzać takich rozwiązań tej zimy.

Analiza przeprowadzona przez firmę konsultingową EnAppSys wykazała, że ekstremalne ograniczenia w dostawach gazu w Europie mogą doprowadzić do przerw w dostawach prądu w Wielkiej Brytanii.

Rząd poprosił elektrownie węglowe o utrzymanie ciągłości funkcjonowania po upływie planowanych terminów zamknięcia. Prowadzi również prace nad ponownym otwarciem magazynów gazu w Rough, na wschodnim wybrzeżu Anglii, które zostały zamknięte w 2017 roku.

Czytaj więcej:

Limit wysokości rachunków za prąd w UK będzie aktualizowany co 3 miesiące

Były premier UK ostrzega przed pogłębieniem się kryzysu finansowego

Rishi Sunak obiecuje większe wsparcie na pokrycie kosztów energii

Wielka Brytania planuje w styczniu przerwy w dostawach prądu

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   15 sierpnia 2022, 05:53

   Ale polityka. Brexit i niezaleznosc pod kazdym wzgledem. I co? Lipa. Teraz gas swiatlo, ogranicz korzystanie z gazu i plac 10 razy tyle za rachunki. Oj ludzie sie wkurza.

  • Trolless
   15 sierpnia 2022, 12:11

   Mój odczyt za gaz na koncie SSE : czerwiec - 6,50f , lipiec - 4,40, sierpień ( do dzisiaj ) - 2,50. To pomyłka ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama