Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co wpływa na inteligencję?

Co wpływa na inteligencję?
Podobno tak jak się ćwiczy i poprawia sprawność fizyczną, tak i rozwija się inteligencję. (Fot. Getty Images)
Istnieje kilka sposób na podniesienie IQ. Pokazują to między innymi badania.
Reklama
Reklama

Podaje się, że inteligencja to zdolność rozwiązywania problemów, rozumienia, jak i uczenia się oraz adaptacji. Jeden z amerykańskich psychologów wyróżnił kilka jej rodzajów. Zgodnie z jego podejściem, na przykład matematyk będzie używać innej inteligencji niż sportowiec czy pisarz. Ten pierszy będzie głównie wykazywać się inteligencją logiczno-matematyczną, kolejny kinestetyczną, a ostatni werbalno-językową. Każdy z nich jest w stanie osiągnąć sukces w danej dziedzinie.

Mierzy się ją przy pomocy ilorazu inteligencji IQ z wykorzystaniem odpowiednich testów. Dziś służą one bardziej do sprawdzenia zdolności. Czasami na ich przykłady albo tak zwane quizy można natrafić na niektórych stronach internetowych. Przy jej omawianiu uwzględnia się środowisko, wykształcenie i inne.

Jak podnieść swoje IQ

Podobno tak jak się ćwiczy i poprawia sprawność fizyczną, tak i rozwija się inteligencję. Wykazały to niektóre badania, gdzie częste treningi przynosiły lepsze wyniki na testach lub poprostu zauważono poprawe pewnych zdolności. Na przykład niedoceniane marzenia na jawie to przyjaciel umysłu.

Matematyk będzie używać innej inteligencji niż sportowiec czy pisarz... (Fot. Getty Images)

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Nie raz podkreślano jej moc wywoływania emocji. A co z intelektem? Niegdyś zrobiło się głośno o tak zwanym „efekcie Mozarta”. Okazało się, że muzyka tego austriackiego kompozytora podwyższa inteligencję. Zaś badanie Nantaisa i Shellenberga pokazało, że preferencje badanych były równie ważne. Muzyka Schuberta, czy słuchanie opowieści Kinga, potrafią wywołać podobny efekt. Poleca się także utwory Shakespeara.

Korzyści płyną także z nauki gry na instrumencie, która podnosi IQ oraz pozytywnie wpływa na koordynację ruchów. Lekcje gry na pianinie najlepiej rozpocząć w dzieciństwie. Nawet jeśli nie planuje się kariery muzycznej, to okazjonalne granie ma znaczenie dla sprawności umysłu. Ponadto depresja i choroba Alzheimera należą do rzadkości wśród tych osób.

Kawa i wino mogą być tu niemałą niespodzianką. Są używkami, a jednak potrafią odegrać istotną rolę przy pracy mózgu. Nie od dziś zachwala się pewne właściwości kawy. Przez niektórych bywa ceniona za wspomaganie między innymi odchudzania. Ponadto jej picie chroni przed depresją.

Co prawda osoby z napojem alkoholowym w ręku wydają się mniej inteligentne, ale wino może wiązać się z elegancją. Poza tym jeden z amerykańskich neurobiologów twierdzi, iż wpływa ono na aktywność mózgu. Co ciekawe, według Shepherda działa ono lepiej niż muzyka, czy rozwiązywanie zadań z takiego przedmiotu jak matatematyka. Nie od dziś kultura i etykieta picia wina pielęgnowana jest nie tylko przez koneserów tego trunku. Do podobnych wniosków doszli japońscy naukowcy, stwierdzając że osoby pijące wino lub sake mają wyższe IQ.

Kurkuma nie tylko nadaje smaku potrawom, ale i jest wykorzystywana w lecznictwie. Ta żółto-pomarańczowa przyprawa wpływa na funkcjonowanie mózgu i podobno potrafi regenerować. W przyszłości może być wykorzystywana, by zapobiegać Alzheimerowi. Chyba najbardziej znana jest z potraw curry, a korzeń, z którego jest pozyskiwana, przypomina imbir.

Ktokolwiek studiuje, ćwiczy, uczy się lub rozwija znajomość języka obcego, gimnastykuje umysł. Jak widać, umiejętność ta nie tylko ułatwia porozumiewanie się za granicą, ale i zmusza szare komórki do wysiłku. Taka stymulacja podnosi poziom inteligencji.
 

Dołączyć do Mensy mogą także ci, którzy nie ukończyli 18. roku życia... (Fot. Getty Images)

Podaje się, że na IQ pozytywnie wpływa szydełkowanie, robienie na drutach, żonglowanie, pisanie ręczne, granie w gry... Zaś niekorzystne oddziaływanie przypisuje się między innymi zanieczyszczeniu powietrza, co dowiodło badanie przeprowadzone w Chinach. Szkodzi ono nie tylko zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, ale i prowadzi do uzyskiwania gorszych wyników na testach.

Mensa

Jest to stowarzyszenie międzynarodowe, które zostało zapoczątkowane przez australijskiego prawnika i naukowca dra Lancelota Ware oraz australisjkiego prawnika Rolanda Berrilla. Mensa w Anglii istnieje od 1946 roku, a w Polsce od 1989 roku. Obecnie podaje się, że zrzesza około 134 000 osób w 100 krajach na świecie.

Jej członków łączy wysokie IQ. Są to ludzie z różnym wykształceniem, zawodami, hobby, wiekiem, czy stylem życia. Wśród nich można wyróżnić między innymi profesorów, naukowców, milionerów, kierowców, artystów, farmerów, bezrobotnych i wiele innych. Dołączyć mogą także ci, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

Wspomniana organizacja nie tylko dostarcza stymulacji. Jej przedstawiciele spotykają się na różnych wydarzeniach, seminariach, warsztatach czy spotkaniach. Ponadto w jej ramach istnieją grupy ze specjalnymi zainteresowaniami, gdyż ludzie mają wiele pasji.

Testy grupowe lub badania indywidualne organizuje Mensa. Są one płatne i zmienia się je regularnie. Członkostwo również związane jest z opłatą. W niektórych krajach można zamówić test wstępny z zamiarem podejścia do głównego lub po prostu, by się sprawdzić.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.45 / 9

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama