Menu

Co to znaczy być eko?

Co to znaczy być eko?
Żyć ekologicznie - czyli jak? Jest na to wiele sposobów... (Fot. Thinkstock)
Jest to dbanie o środowisko i korzystanie z zasady 3R, zwanej też 3U.
Reklama

Wokół zagadnień związanych z ekologią krąży wiele opinii. Jedni wykorzystują pewne rozwiązania w biznesie, a inni w swoich domach. Zauważa się, że eko produkty mogą być droższe w porównaniu do innych i niestety nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Często do szerzenia świadomości na temat dbania o środowisko i przyrodę włączają się sławne i znane osoby.

Chyba jedną z najbardziej popularnych promotorek ekologicznego stylu życia jest Reni Jusis. Wyznała ona, jak macierzyństwo wpłynęło na jej podejście do odżywiania i dbanie o to, co pojawia się u niej na stole. I choć kilka jej metod i porad przypadło do gustu niektórych mam, to też spotkała się z krytyką czy wręcz zdziwieniem. Nie wszyscy pochwalają i zgadzają się na przykład z praniem w łupinach orzechów...

Nie każdy wie lub pamięta, jakie substancje trafiają do naszych mórz i oceanów... Działalność człowieka coraz bardziej zaburza równowagę ekologiczną na Ziemi. (Fot. Thinkstock)

Podobnie Izabella Miko dzieli się ekologicznymi sekretami na swoim blogu. W jednym z wideo podaje przepisy na domowe kosmetyki. Jest to między innymi maseczka z awokado lub banana. W innych prezentuje swoje ulubione "zielone" gadżety, pokazuje jak wykonać eko podarek lub po prostu spotyka się z ludźmi, by porozmawiać i przedstawić kilka pomysłów związanych z tym obszarem.

W jednym z artykułów tygodnik "Newsweek" podawał przykład warszawiaka, który czasami jeździ do innego miasta, by kupić między innymi jogurty. Długa podróż i cena biletu go nie zraża, gdyż - jak twierdzi - tam może nabyć produkty w przyjaznych dla środowiska opakowaniach. Mężczyzna unika też kupowania rzeczy z plastiku.

Nieco inne podejście ma właścicielka jednej z polskich firm kosmetycznych. Przyznaje ona, że pewne rozwiązania sprawdziły się w prowadzonym przez nią biznesie. Jej kosmetyki mają krótką datę ważności, ale nie zawierają substancji chemicznych. Za zwracanie szklanych opakowań klientki otrzymują kwiatki, które wymieniane są na prezenty. Bizneswoman przyznaje, że sama używa tylko swoich kremów, ale pranie robi w zwykłym proszku i jeździ samochodem.

3R i 3U
Mówi się, że stosowanie tej zasady pozwala nabrać pewnych przyjaznych dla środowiska nawyków. Odpowiednikiem 3R (reduce, reuse, recycle) jest 3U (unikaj, używaj powtórnie, utylizuj).

W pierwszej kolejności zaleca się, by zredukować nabywanie rzeczy, które są zbędne lub nie da się ich ponownie wykorzystać i przetworzyć. Jednym z przykładów mogą być torby na zakupy. Zachęca się, by korzystać z własnych i wykonanych z materiału. Przy kupowaniu na przykład ciast lepiej sięgnąć po te na wagę bez dodatkowych opakowań.

Kolejnym krokiem jest wielokrotne korzystanie z jakiegoś produktu. Jeśli ktoś już posiada plastikową torbę, to może użyć jej ponownie. W dobrym stanie sprzęt warto komuś podarować, a szklane słoiki sprawdzą się do domowych przetworów.

Recykling to najprostsza forma pomocy naszej planecie... (Fot. Thinkstock)

Na końcu jest recykling, czyli w momencie kiedy danej rzeczy nie da się używać, to trafia do przetworzenia. Ważne jest, by segregować odpady i wrzucać je do koszy, które są specjalnie do tego przeznaczone. Nie raz przypomina się, by oddzielać zakrętki od butelek lub wyciągać zszywki z zeszytów czy gazet.

Niestety, nie każdy plastik jest przetwarzalny. Tworzywo PET może znaleźć swoje drugie życie na przykład w ubraniu takim jak bluza polarowa. Dużo trudniej jest coś zrobić z PCV. Istnieją także plastikowe opakowania z dodatkiem d2w, który przyspiesza ich późniejszy rozkład.

Jak rozpoznać eko produkt?
Nie da się nie zauważyć, że wraz z promowaniem zdrowego stylu życia porusza się kwestie ekologii. Część ludzi z samochodu przesiada się na rower, chętniej sięga się po produkty energooszczędne, kupuje kosmetyki nie zawierajace substancji chemicznych, czy żywność bez konserwantów i innych dodatków.

Jak odróżnić i rozpoznać produkty ekologiczne? Służą do tego pewne oznaczenia. Ecolabel, przypominająca stokrotkę, przyznawana jest tylko produktom spełniającym bardzo wysokie kryteria. BUAV, czyli British Union for the Abolition of Vivisection znaczy, iż kosmetyki nie były testowane na zwierzętach. Symbol przedstawia skaczącego królika.

Ekoland i Poznaj Dobrą Żywność są chyba najbardziej znanymi w Polsce oznaczeniami dla ekologicznej żywności.

Międzynarodowy znak Fairtrade jest przyznawany produktom spożywczym oraz kwiatom ciętym, roślinom i kilku innym. Nadają go organizacje należące do Fairtrade Labeling Organizations International.

Jeśli chodzi o energię, to wyróżnia się Energy Star. Etykietę można znaleźć na produktach energooszczędnych takich jak na przykład sprzęt AGD, czy RTV. Oeko-Tex Standard 100 przeznaczony jest dla wyrobów włókienniczych, które nie zawierają określonych substancji. Aby otrzymać certifikat od Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Öko-Tex należy spełnić 100 kryteriów badawczych.

Istnieje wiele znaków i certifikatów dla ekologicznych produktów. W ich odczytaniu i interpretacji pomoże aplikacja Live Green, którą można ściągnąć ze strony http://greencrosspoland.org/2013/11/19/eksperyment-live-green/.

Źródła:

  • www.ekologia.pl
  • www.greencrosspoland.org
  • www.newsweek.pl

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.67 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2020
GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

Sport


Reklama