Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Co zmieni się dzisiaj po godzinie 23:00?

Brexit: Co zmieni się dzisiaj po godzinie 23:00?
Tak naprawdę przez 11 miesięcy zmieni się niewiele... (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania formalnie opuszcza Unię Europejską (UE) dzisiaj o godzinie 23:00. Równocześnie zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy.
Reklama
Reklama

Wtedy Brytania będzie nadal przestrzegać przepisów UE i płacić składki do unijnego budżetu. Większość rzeczy pozostanie taka sama, ale będą pewne zmiany:

1. Brytyjscy europosłowie stracą mandaty w PE

Znane twarze, takie jak Nigel Farage czy Ann Widdecombe, zaliczają się do 73 posłów Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii, którzy automatycznie utracą mandat. Stanie się tak, ponieważ w momencie Brexitu Wielka Brytania opuści wszystkie instytucje w UE.

Nigel Farage czy Ann Widdecombe automatycznie utracą mandat. (Fot. Getty Images)

Jednak - oprócz UK, stosującej się do przepisów UE w okresie przejściowym - unijnyTrybunał Sprawiedliwości będzie nadal miał ostateczny głos w sprawie sporów prawnych.

2. Nigdy więcej szczytów UE

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie musiał otrzymać specjalne zaproszenie, jeśli wyrazi wolę dołączenia do innych przywódców podczas szczytów Rady Europejskiej.

Co więcej, brytyjscy ministrowie nie będą już uczestniczyć w regularnych spotkaniach UE, na których podejmowane są takie decyzje, jak np. ograniczenia dotyczące rybołóstwa.

3. Będziemy dużo słyszeć o handlu

Wielka Brytania w końcu będzie mogła rozpocząć rozmowy dotyczące nowych zasad kupowania i sprzedawania towarów oraz usług z krajami na całym świecie. Oficjalne negocjacje handlowe z krajami takimi jak USA i Australia były niedozwolone, kiedy UK była w UE.

Zwolennicy Brexitu argumentują, że swoboda ustalania własnej polityki handlowej pobudzi brytyjską gospodarkę.

Jest też wiele do omówienia z UE. Uzgodnienie umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią jest najwyższym priorytetem. Wszystko po to, aby wymiana towarów i usług od początku 2021 r. odbywała się bez ceł i regulacji pozataryfowych.

Jeśli już zostaną osiągnięte jakiekolwiek transakcje handlowe, nie będą mogły być wdrożone przed końcem okresu przejściowego.

4. Brytyjskie paszporty zmienią kolor

Po ponad 30 latach zniknie bordowa okładka, a Brytyjczycy znowu będą pokazywać na granicach niebieskie paszporty. Ogłaszając zmianę w 2017 r., ówczesny minister imigracji Brandon Lewis wychwalał powrót "kultowego" niebiesko-złotego wzoru, który po raz pierwszy pojawił się w 1921 r.

Nowy kolor będzie wprowadzany stopniowo (za kilka miesięcy), a od połowy roku wszystkie nowe paszporty będą już wydawane... na niebiesko. Bordowe dokumenty wciąż będą ważne.

Dzisiaj wejdzie do obiegu ok. 3 milionów pamiątkowych 50-pensówek. (Fot. Royal Mint)

5. Brexitowe pieniądze

Dzisiaj wejdzie do obiegu ok. 3 milionów pamiątkowych 50-pensówek. Nowy bilon z napisem "Peace, prosperity and friendship with all nations" i z wybitą datą opuszczenia UE - 31 stycznia 2020 budzi jednak wiele kontrowersji. Niektórzy zwolennicy pozostania w UE już zadeklarowali, że odmówią przyjęcia takiej "reszty".

Rząd planował wprowadzić podobną monetę 31 października ub. roku, w dniu, w którym Brexit miał wcześniej nastąpić. Monety te musiały jednak zostać stopione i poddane recyklingowi, kiedy stało się jasne, że Wielka Brytania opuści Wspólnotę w późniejszym terminie.

6. Departament Wyjścia z Unii Europejskiej przestanie istnieć

Zespół, który zajął się negocjacjami między Wielką Brytanią a UE i przygotowaniami do Brexitu bez porozumienia, "rozpadnie się" w dniu Brexitu. DExEU został utworzony przez byłą premier Theresę May w 2016 r.

Urząd powołany przez May przestanie istnieć. (Fot. Getty Images)

7. Niemcy nie dokonają ekstradycji swoich obywateli do Wielkiej Brytanii

Nie będzie możliwości sprowadzenia niektórych podejrzanych przestępców do Wielkiej Brytanii, jeśli uciekną do Niemiec. Powód? Konstytucja Niemiec nie zezwala na ekstradycję obywateli, chyba że do innego kraju UE.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że Europejski Nakaz Aresztowania będzie nadal obowiązywał w okresie przejściowym (oznacza to, że Niemcy będą mogły dokonywać ekstradycji obywateli innych niż Niemcy).

Dodaje jednak, że jeśli przepisy danego kraju zabraniają ekstradycji do Wielkiej Brytanii; "to kraj przejmie proces lub wyrok danej osoby".

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.93 / 20

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama