Menu

Bądź aktywny i zadbaj o swoje zdrowie!

Bądź aktywny i zadbaj o swoje zdrowie!
Warto uprawiać sport w towarzystwie, ponieważ łatwiej wtedy o mobilizację. (Fot. Getty Images)
Nawet dziesięć minut dziennie potrafi przynieść pozytywne efekty i pozwala poczuć różnice. Zalety można tylko wyliczać.
Reklama

Przede wszystkim to chęć dbania o zdrowie skłania do sportu. Pomaga on wzmocnić system immunologiczny i zapobiega chorobom. Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę przy regulowaniu przemiany materii i ciśnienia krwi oraz chroni przed miażdżycą i osteoporozą. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i jest zalecana przy bólach kręgosłupa. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniają mięśnie i pozytywnie wpływają na postawę ciała.

Regularne trenowanie poprawia nastrój i daje radość. Ćwiczenia są w stanie działać jak lekarstwo na nieudany dzień i pomagają rozładować negatywne emocje. Siatkówka, piłka nożna, czy taniec nie tylko sprawiają przyjemność, ale i dają możliwość poznania nowych ludzi, czy zrobienia czegoś wspólnie z bliskimi.

Każda aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. (Fot. Getty Images)

Aktywne spędzanie czasu rozwija zainteresowania i wpływa na uczenie. Mózg sprawniej pracuje, poprawia się pamięć, wzrasta pewność siebie i dyscyplina. Ćwiczenia pozwolają polepszyć kondycje, zwiększyć wytrzymałość, poczuć przypływ energii i siły. Ponad to zauważa się zmiane jakości snu i zasypia się szybciej.

Nawet chodzenie po schodach i energiczny marsz przynoszą korzyści. Zwłaszcza tam gdzie prowadzi się tak zwany siędziący tryb życia. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na trening. Takie podejście też procentuje na przyszłość. Podobno już kilkuminutowy wysiłek fizyczny może spowolnić procesy starzenia. W późniejszych latach aktywniejsze osoby cieszą się lepszym zdrowiem. Ich mięśnie są wzmocnione, kości są odporniejsze, a serce i płuca sprawniej pracują. Poza tym rzadziej skarżą się na bóle stawów.

Sport to zdrowie

Decydując się na jakieś zajęcia warto uwzględnić własne preferancje i czy będą wiązać się z zadowoleniem, relaksem, zabawą. Ważna jest systematyczność. Sport potrafi być pasjonyjącym hobby, które oderwie od codziennych obowiązków, a sukcesami można się dzielić z przyjaciółmi i rodziną. Istnieją różne formy rekreacji, gdzie zainteresowania rozwijane są w pojedynke lub w towarzystwie. Koszykówka, piłka nożna, siatkówka to gry zespołowe, które pozwalają włączyć znajomych.

Wzrasta zainteresowanie jazdą na rowerze, który wykorzystywany jest jako środek transportu do pracy. Sprawdzi się on także na wyprawie do lasu. Nierzadko ścieżki rowerowe wydzielone są na obszarach, gdzie nietrudno o piękne krajobrazy. Obecność przyrody, świeże powietrze, cisza, spokój poprawiają samopoczucie. Zaś ci, którzy szukają większych wrażeń mogą sprawdzić swoje umiejętności na bardziej zaawansowanych terenach. Czasami do takich wyczynów potrzebny jest nieco inny rower i wyposażenie.

Bieganie i pływanie to nie tylko dobry sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Dzięki nim płuca i serce lepiej pracują, co daje zadowalające efekty na lata. Warto je włączyć do codzienności by uniknąć problemów z kręgosłupem. Poza tym jogging nie wymaga zakupu drogiego sprzętu.

By pogoda nie stała się wymówką można rozważyć fitness lub jogę. Po program najlepiej zgłosić się do trenera osobistego, który ułoży plan i objaśni technikę. Wybór tych dyscyplin daje komfort wykonywania ćwiczeń w domu. Jest to dogodne dla osób, które nie mają wiele wolnego czasu. Pomogą w walce ze stresem i są sprzymierzeńcem zdrowia.

Taniec jest chyba jedną z przyjemniszych form aktywności, a moda na niego nie powinna dziwić. Wspólne trenowanie dostarcza rozrywki i daje możliwość dzielenia się tą pasją z innymi. Tutaj też można wybrać style tańca i muzyki w zależności od własnych upodobań, czy preferencji. Nieraz staje się on sposobem na wyrażenie siebie.

Zalecenia

Zmęczenie i brak czasu to chyba najczęstsze powody rezygnowania z ruchu. Jednak już krótki wysiłek fizyczny może zdziałać cuda. Okazuje się, że dziesięć minut dziennie wystarcza by poprawić między innymi pamięć. Nie od dziś docenia się zalety joggingu oraz szybkiego marszu, a i spacer potrafi pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i funkcjonowanie mózgu.

Zmęczenie to częsta wymówka przed rozpoczęciem biegania - zamiast się nią podpierać, trzeba po prostu zacząć biec! (Fot. Getty Images)

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzieci w wieku od pięciu do siedemnastu lat powinny poświęcać przynajmniej sześćdziesiąt minut dziennie na aktywność fizyczną. Część tego pokrywają lekcje z WF-u.

Dla dorosłych w wieku od osiemnastu do sześćdziesięciu czterech lat wskazane jest sto pięćdziesiąt minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo lub siedemdziesiąt pięć minut intensywnego. Podobnie jest dla osób po sześćdziesiątym piątym roku życia. Tutaj należy też wziąść pod uwagę schorzenia i czy istnieją jakieś przeciwskazania. Radzi się by stopniowo dodawać po dziesięć minut treningu do momentu kiedy osiągnie się trzydzieści minut dziennie.

Nawet takie czynności jak sprzątanie i prace w ogrodzie wliczane są do umiarkowanego wysiłku fizycznego. Podaje się, że godzina gotowania pozwala spalić około 190 kcal, odkurzania 260 kcal, a prasowania 250 kcal. Dla porównania dzięki tańcowi można zgubić 420 kcal , a pływając 600 kcal. Co ciekawe mała butelka słodkiego napoju może zawierać 140 kcal, a drożdżówka 300 kcal. Pierwsze można spalić na przykład w przeciągu pietnastu minut wychodzenia po schodach, a drugie zajmie nieco dłużej.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5 / 5

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.06.2020
GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

Sport


Reklama