Menu

10 mitów na temat kierowców ciężarówek

10 mitów na temat kierowców ciężarówek
Jazda samochodem ciężarowym to znacznie więcej niż tylko siedzenie za kierownicą. (Fot. Getty Images)
Bycie kierowcą ciężarówki nie jest łatwą pracą. Jest jednak jeszcze trudniej, gdy pojawia się coraz więcej plotek i ludzie zaczynają wierzyć w mity, które słyszą o tym zawodzie.
Reklama

Prawda jest taka, że ​​kierowcy samochodów ciężarowych odgrywają niezwykle ważną rolę nie tylko dla gospodarki, ale także dla sprawnego funkcjonowania całego naszego społeczeństwa. Dlatego warto rozwiać niektóre z najczęstszych błędnych przekonań, jakie ludzie mają na temat kierowców samochodów ciężarowych.

Mit nr 1: Wszyscy kierowcy ciężarówek to mężczyźni

Transport samochodowy, podobnie jak budownictwo i IT, jest postrzegany jako dziedzina w dużej mierze zdominowana przez mężczyzn (w lipcu 2018 r. tylko 5 proc. posiadaczy prawa jazdy na pojazdy użytkowe stanowiły kobiety).

Jednak w Wielkiej Brytanii i na całym świecie rośnie liczba kobiet, które decydują się na karierę za kierownicą 40-tonowego pojazdu i na trasie radzą sobie tak samo dobrze jak panowie.

33-letnia Iwona Blecharczyk przemierza świat szesnastokołową ciężarówką. (Fot. Facebook/IwonaBlecharczykTruckingGirl)

33-letnia Iwona Blecharczyk to drobna blondynka, była uczestniczka wyborów Miss Podkarpacia. Od 10 lat przemierza świat szesnastokołową ciężarówką, a jej wideorelacje z trasy śledzi na Instagramie ponad sto czterdzieści tysięcy fanów. 

Iwona przyznaje, że nawet jej rodzina miała problem z tym, żeby zaakceptować jej wybór i traktować jej pracę poważnie. "Na początku się śmiano, że po miesiącu zrezygnuję i wrócę z płaczem. A jak się okazało, że miesiąc minął, a mnie dalej nie widać, to pojawiły się docinki: A jak tam wasza córka tirówka?" - przyznała w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

Prowadzenie ciężarówki to dla niej pasja pozwalająca jej spełniać podróżnicze marzenia. Iwona jeździ po całej Europie. To najbardziej znana w Polsce kobieta jeżdżąca tirem, inspirująca kolejne panie do wykonywania tego zawodu.

Mit nr 2: Kierowcy ciężarówek nie są doceniani

Transport ciężarowy jest i jeszcze długo będzie podstawą funkcjonowania światowej logistyki. Tworzy niezbędny element łańcucha dostaw, którego wciąż nie jesteśmy w stanie zastąpić. 

Kierowcy ciężarówek często są siłą napędową biznesu. Bez kierowców samochodów ciężarowych firmy by się rozpadły; ludzie nie mieliby nic do jedzenia. Właściwie nie byłoby praktycznie nic do kupienia.

Pandemia koronawirusa pokazała dobitnie, że cały świat polega na kierowcach ciężarówek. 

Pandemia koronawirusa pokazała dobitnie, że cały świat polega na kierowcach ciężarówek. (Fot. Getty Images)

Mit nr 3: Każdy może prowadzić ciężarówkę

Technicznie tak, bo po odpowiednim przeszkoleniu każdy może zostać kierowcą TIR-a. Jednak nie jest to praca dla każdego. Niektórzy ludzie bardziej się do tego nadają niż inni. Dobry kierowca jest odpowiedzialny, niezawodny, punktualny i doskonale radzi sobie za kierownicą. Trudno jest znaleźć osoby posiadające wszystkie te cechy i dlatego kierowcy ciężarówek są tacy cenni.

Mit nr 4: Kierowcy ciężarówek są niebezpieczni na drogach

Po pierwsze - kierowcy ciężarówek muszą jeździć bezpiecznie, ponieważ od tego zależy ich praca. Co więcej, zdobycie uprawnień kierowcy ciężarówki jest trudniejsze niż zwykłego prawa jazdy, co oznacza, że osoba, która się o nie ubiega, musi więcej się szkolić i ćwiczyć.

Muszą także przechodzić regularne testy narkotykowe, których niepowodzenie uniemożliwiłoby podjęcie pracy w jakiejkolwiek renomowanej firmie. Picie alkoholu w pracy również skutkowałoby zwolnieniem i zakończeniem kariery, jeśli nie na zawsze, to na wiele lat.

Nawet ci, którzy przestrzegają zasad, nadal są monitorowani przez małą czarną skrzynkę w kabinie. Tachograf śledzi, kiedy jadą kierowcy, jak długo, kiedy robią sobie przerwę i każdą zmianę prowadzących dany pojazd.

Mit nr 5: Kierowcy samochodów ciężarowych nie dbają o innych użytkowników dróg

Udokumentowano, że kierowcy samochodów ciężarowych są "dobrymi Samarytanami". To oni najczęściej jako pierwsi zatrzymują się, gdy zobaczą kolizję lub kierowcę w potrzebie. YouTube ma na to świetne przykłady.

Kierowcy samochodów ciężarowych są bardziej ostrożni, zorientowani na bezpieczeństwo i lepiej wyszkoleni niż większość ludzi na drogach. (Fot. Getty Images)

Mit nr 6: Kierowcy ciężarówek powodują wypadki

Pozostali uczestnicy ruchu często narzekają i klną na ciężarówki na drogach, a w mediach o kierowcach pojazdów ciężarowych wspomina się głównie przy okazji wypadków, wykroczeń i innych wpadek. 

Tymczasem kierowcy samochodów ciężarowych są bardziej ostrożni, zorientowani na bezpieczeństwo i lepiej wyszkoleni niż większość ludzi na drogach. W rzeczywistości większość wypadków z udziałem ciężarówek ma miejsce z powodu kierowców jadących w tzw. martwej strefie lusterek, potocznie zwanej martwym polem.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że kierowca ciężarówki może z łatwością przejechać około 10 razy więcej kilometrów niż przeciętny kierowca, gdy jest w pracy!

Mit nr 7: TIR-y powodują korki

Nie wiadomo, z czego właściwie wynika to przekonanie. Prawdopodobnie chodzi tutaj o to, że TIR zajmuje tyle miejsce na drodze, ile 3-4 samochody osobowe. Z drugiej jednak strony osobówek jest wielokrotnie więcej.

Korki są efektem niedostosowania miejskiej infrastruktury do obecnego natężenia ruchu oraz niskiego poziomu umiejętności kierowców. Zatory tworzą te osoby, które korzystają z samochodów, choć w ogóle nie muszą (mogliby korzystać z komunikacji publicznej). Kierowca TIR-a nie ma natomiast wyboru.

Mit nr 8: Kierowcy ciężarówek nie lubią swojej pracy

W każdym zawodzie są osoby niezadowolone ze swojej pracy, ale przeciętny kierowca ciężarówki jest zadowolony z tego, co robi. Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego niedawno przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 80 proc. kierowców ciężarówek w UE jest zadowolonych ze swojej pracy. To wyższy wskaźnik satysfakcji niż w wielu innych branżach.

Mit nr 8: Jedyne co robią, to siedzą

Kierowcy samochodów ciężarowych mają wiele obowiązków; planowanie tras; rozładunek i załadunek ich pojazdów; inwentaryzacja; i oczywiście dbanie o siebie poprzez pozostawanie aktywnym. Jazda samochodem ciężarowym to znacznie więcej niż tylko siedzenie za kierownicą.

Jazda ciężarówką wymaga centymetrowej precyzji. (Fot. Getty Images)

Mit nr 10: Jeżdżenie ciężarówką jest łatwe

"Ile razy wszyscy to słyszeliśmy? Prowadzenie ciężarówki jest satysfakcjonujące, tak, ale nie wiem, czy ktokolwiek, kto kiedykolwiek prowadził ciężarówkę przez pewien czas, opisał tę czynność jako łatwą. Od czego zacząć? Mamy godziny spędzone w kabinie, nawigację w złych warunkach pogodowych i niekończące się korki. Nie zapominajmy o czasie spędzonym z dala od przyjaciół i rodziny, warunkach pracy i okropnej płacy. Jest tego więcej… Stres związany z dotrzymywaniem terminów, umiejętność prowadzenia tak dużego pojazdu i cała (często niepotrzebna) biurokracja związana z przewożeniem towarów na świecie z jednego miejsca do drugiego" - opowiada Robert, kierowca z 7-letnim stażem.

Wniosek
Prowadzenie pojazdów ciężarowych to niezwykle odpowiedzialna praca. W rzeczywistości kierowcy ciężarówek to jedni z najbardziej pracowitych, niezawodnych i zaangażowanych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkasz.

Źródła: backlinelogistics.co.uk; "10 Common Misconceptions about HGV Drivers";  ustruck.com "14 Truck Driver Misconceptions ".

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.53 / 38

Czytaj więcej:

Najczęściej denerwujące nas nawyki kierowców w Wielkiej Brytanii

Komentarze
 • Piter
  28 grudnia 2020, 14:11

  Do Tego są Jeszcze kamery które nas monitorują, indywidualny,, big Brother".

 • Tom
  28 grudnia 2020, 22:07

  Najwieksi nudziarze i gaduły,,,,

 • Drakus
  29 grudnia 2020, 14:03

  Kierowca prowadzący ciężarówkę przez wiele godzin wciąż musi widzieć co dzieje się na drodze. Zawodowy kierowca dokładnie zna rozmiary prowadzonego pojazdu i bez przerwy podejmuje się ważnych zadań, aby prawidłowo przejechać trasę w obliczu różnych trudności. My często traktujemy ciężarówkę z naczepą jak jeden pojazd przyzwyczajeni do małych osobowych aut. Kobieta może być żołnierzem, trenować boks więc też kierowcą. Kierowca musi połączyć swoje życie osobiste z częstą jazdą co nie jest łatwe. Musimy być wyrozumiali i oswojeni z ciężarówkami na drodze bo jeszcze długo będą przywozić i wywozić.

 • RYSIO
  30 grudnia 2020, 13:13

  To są bardzo Fajni ludzie , tylko problem z nimi jest taki że nie dadza Ci dojść do słowa cały czas mówią aby nadrobic czas kiedy nie mieli do kogo gęby otworzyć ; )

 • Michał
  31 grudnia 2020, 12:26

  Może to wyjątki, ale byłem kilkukrotnie świadkiem chamskiego zachowania wulgaryzmów i braku elementarnej kultury kierowców Tirów na promach do Szwecji...

 • Motorcycle
  4 stycznia, 20:24

  MIT 5 to nie mit a najprawdziwsza prawda...szybciej motocyklista sie zatrzyma zeby pomoc niz kierwca tira.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.01.2021
GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

Sport


Reklama