Menu

Szef MSW przeprosi 18 poszkodowanych z pokolenia Windrush

Szef MSW przeprosi 18 poszkodowanych z pokolenia Windrush
Sajid Javid przeprosi 18 osób, które najbardziej dotknął problem. (Fot. Getty Images)
Brytyjski szef MSW Sajid Javid wystosuje oficjalne przeprosiny do 18 osób z tzw. pokolenia Windrush, tj. karaibskich migrantów przybyłych do Wielkiej Brytanii w latach 1948-1971, którzy byli zatrzymani lub opuścili kraj w wyniku pomyłek administracyjnych.
Reklama

Ujawniony na początku br. przez dziennik "The Guardian" problem dotyczy tzw. pokolenia Windrush, czyli około pół miliona osób, które po zakończeniu II wojny światowej przypłynęły na pokładzie statku Empire Windrush w celu uzupełnienia siły roboczej powojennej Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z przyjętą w 1971 roku ustawą migracyjną wszyscy obywatele Wspólnoty Narodów mieszkający w kraju otrzymali bezterminowe prawo rezydencji, a wielu z nich także brytyjskie obywatelstwo.

Choć karty potwierdzające ich przyjazd do Wielkiej Brytanii zostały zniszczone przez urzędników, od tysięcy migrantów zażądano przedstawienia dokumentów potwierdzających ich prawo do rezydencji pod groźbą deportacji - mimo że byli obywatelami dawnej brytyjskiej kolonii i mieli prawo pobytu w W. Brytanii nawet bez paszportu.

Z osiemnastu osób, które otrzymają przeprosiny, a były dotknięte najcięższymi problemami związanymi z błędnym zakwestionowaniem ich prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii, jedenaście opuściło kraj w obliczu groźby deportacji, a kolejne siedem było tymczasowo zatrzymanych.

MSW poinformowało, że urzędnicy nawiązali kontakt już z czternastoma z osiemnastu osób. Wszystkie otrzymają przeprosiny, możliwość powrotu do Wielkiej Brytanii i prawo ubiegania się o odszkodowanie za straty poniesione w wyniku popełnionych błędów.

Od wybuchu skandalu dotyczącego ich sytuacji prawnej, który doprowadził m.in. do dymisji poprzedniczki Javida, Amber Rudd, resort spraw wewnętrznych wydał nowe dokumenty blisko 2,3 tys. osób z ponad 6,5 tys., które zgłosiły się na infolinię dla osób dotkniętych tym problemem.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama