Menu

Wyciekł rządowy dokument: "Twardy Brexit zaszkodzi UK w 84 obszarach"

Wyciekł rządowy dokument: "Twardy Brexit zaszkodzi UK w 84 obszarach"
Uwaga, to już za 6 miesięcy... (Fot. Thinkstock)
Twardy Brexit przyniesie Wielkiej Brytanii problemy aż w 84 obszarach - od prawa jazdy po paszporty dla zwierząt - wynika z rządowego dokumentu, który wyciekł do prasy. Działacze ostrzegają jednocześnie, że rozwód z Unią powinien być traktowany jak 'zagrożenie dla zdrowia'.
Reklama

Wśród 84 zagadnień, w sprawie których rząd ma zamiar wydać zalecenia dla firm i obywateli, są kwestie dotyczące bezpieczeństwa lotniczego i morskiego, oznaczeń produktów żywnościowych, a także praw pracowniczych.

Jednocześnie Mike Thompson, prezes brytyjskiego związku przemysłu farmaceutycznego, ostrzegł, że Brexit może sprawić, iż niektóre leki staną się niedostępne w pewnych krajach.

Tymczasem duński minister finansów stwierdził w piątek, że szanse na twardy Brexit wynoszą 50%. Kristian Jensen zaapelował do Wielkiej Brytanii o “zwiększenie starań”, a Wspólnotę o zabezpieczenie porozumienia tej jesieni.

“Wszyscy, którym zależy na dobrym porozumieniu, muszą dołożyć starań w najbliższych miesiącach. Obawiam się, że w przeciwnym wypadku czas minie” - wskazał.

W ubiegłym tygodniu Zjednoczone Królestwo wznowiło negocjacje z Brukselą. Jensen pochwalił plan przedstawiony przez May. Nazwał go “realistyczną propozycją dobrych negocjacji i bardzo pozytywnym krokiem naprzód”.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt został skrytykowany za stwierdzenie w czwartek, że “niechlujny” rozwód będzie bolesny. Hunt sprecyzował swoje uwagi, tweetując w piątek, że Wielka Brytania “przetrwa i będzie prosperować” nawet bez porozumienia.

“Byłby to jednak wielki błąd dla Europy ze względu na nieunikniony wpływ na długoterminowe partnerstwo z UK” - dodał.

Downing Street planuje rozpoczęcie publikowania dokumentów z zaleceniami dla Brytyjczyków w tym tygodniu. Będzie się to odbywało partiami po to, by - jak tłumaczy “Evening Standard” - uniknąć atmosfery paniki.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości