Menu

NHS w Anglii wdraża lek, który może spowolnić rozwój raka macicy

NHS w Anglii wdraża lek, który może spowolnić rozwój raka macicy
W UK rorocznie odnotowuje się średnio 9 700 nowych zachorowań i 2 400 zgonów z powodu nowotworów macicy. (Fot. Getty Images)
Lek, który może poprawić jakość życia setek kobiet chorujących na nowotwór macicy, od 5 marca jest dostępny w ramach opieki zdrowotnej świadczonej przez NHS w Anglii - poinformował dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Dostarlimab, znany również pod nazwą Jemperli, to preparat stosowany w immunoterapii. Jego działanie polega na przyciąganiu specyficznych białek na powierzchni komórek nowotworowych, by pomóc układowi odpornościowemu w ich zwalczaniu.

Jest on oferowany w ramach opieki zdrowotnej NHS England po jego zatwierdzeniu przez Krajowy Instytut do Spraw Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (Nice) w 2022 roku. Co roku do leczenia w ramach programu zostanie zakwalifikowanych do 200 pacjentek.

Wyniki badań wskazują, że lek wydłuża oczekiwaną długość życia, gdy jest stosowany równolegle z chemioterapią. Preparat jest podawany w postaci przeciwciał monoklonalnych w kroplówce przez pół godziny pod nadzorem lekarza przy każdej kolejnej serii leczenia.

Według danych organizacji Cancer Research, co roku w UK odnotowuje się 9 700 nowych przypadków zachorowań i 2 400 zgonów z powodu nowotworów macicy. Dwie najczęstsze odmiany to rak endometrium i mięsak macicy.

W badaniach klinicznych u 64% pacjentek przyjmujących preparat Jemperli i chemioterapię nie zaobserwowano pogorszenia zmian nowotworowych po roku leczenia. Wskaźnik ten był ponad dwukrotnie wyższy niż w przypadku stosowania samej chemioterapii, gdzie wynosił zaledwie 24%.

Dostarlimab został dopuszczony do obrotu przez Agencję Regulacyjną ds. Leków i Produktów Medycznych (MHRA) w październiku jako lek, który może być stosowany łącznie z chemioterapią w celu spowolnienia rozwoju nowotworów macicy i wydłużenia oczekiwanej długości życia pacjentek.

Jest to pierwszy lek zatwierdzony przez MHRA w ramach terapii wstępnej w przypadku wczesnego stadium zaawansowania lub nawrotu raka szyjki macicy.

Jego najczęstszymi skutkami ubocznymi są: niedoczynność tarczycy, wysypki skórne, suchość skóry, wysoka temperatura lub gorączka oraz podwyższony poziom enzymów wątrobowych we krwi.

Czytaj więcej:

NHS England obiecuje wyeliminować raka szyjki macicy do 2040 r.

Anglia: Z powodu nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej zmarło ponad milion ludzi

UK: Rusza eksperymentalna terapia mRNA. Może działać jak "szczepionka przeciwnowotworowa"

Pacjenci z nowotworem zmuszeni do leczenia prywatnego, a król Karol już rozpoczął leczenie

UK: Po wykryciu raka u króla wzrost zainteresowania objawami nowotworu

    Komentarze
    • Wiem
      6 marca, 13:16

      Chemia zabija....

    • Benekiciaż
      6 marca, 13:41

      Nhs jedynie co może zwolnić to tempo swojej jakże ekspresowej pracy ! Może macie coś na mózgi mądrych angoli?bo za szybko myślą

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.12.2024
    GBP 5.1871 złEUR 4.2923 złUSD 4.0827 złCHF 4.6077 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama