Premier Sunak: Rządy tłumu zastępują demokrację, policja musi działać

"Istnieje coraz większa zgoda co do tego, że rządy tłumu zastępują rządy demokratyczne. I musimy wspólnie, wszyscy, pilnie to zmienić. Po prostu nie możemy pozwolić na ten wzorzec coraz bardziej brutalnych i zastraszających zachowań, które, jak wszyscy mogą zobaczyć, mają na celu zakłócenie swobodnej debaty i powstrzymanie wybranych przedstawicieli przed wykonywaniem ich pracy. To po prostu niedemokratyczne" - oznajmił Sunak podczas spotkania z szefami policji.
"Zrobię wszystko, co konieczne, aby chronić naszą demokrację i nasze wartości, które wszyscy cenimy" - podkreślił.
Jako przykład działań, w przypadku których oczekuje od policji natychmiastowych reakcji, brytyjski premier wyszczególnił protesty organizowane przez propalestyńskich aktywistów przed prywatnymi domami posłów.
We will ensure violence and intimidation have no place in our democratic process.
— UK Prime Minister (@10DowningStreet) February 28, 2024
Today Prime Minister @RishiSunak and Home Secretary @JamesCleverly met police chiefs to discuss how to better protect the people, processes and institutions in our democracy. pic.twitter.com/VhKqSW4LkK
Komendanci policji zostali wezwani na Downing Stret w związku z rosnącą liczbą gróźb, w tym gróźb śmierci, wobec posłów. Liczba takich zdarzeń w zauważalny sposób wzrosła od czasu ataku palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael w październiku zeszłego roku.
W reakcji na tę sytuację w środę ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło w środę przekazanie dodatkowych 31 mln funtów na szereg działań mających zwiększyć bezpieczeństwo członków Izby Gmin.
Niezależnie od tego, w środę wieczorem podczas wizyty w Community Security Trust (CST) - organizacji charytatywnej, której celem jest dbanie o bezpieczeństwo społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii - Sunak ogłosił przekazanie jej kolejnych 54 mln funtów do 2028 roku.
CST exists to protect our British Jewish community from terrorism and anti-Jewish hate.
— CST (@CST_UK) February 29, 2024
To do this, we depend on strong partnerships with MPs, police and communal leaders, dedication of CST staff and volunteers and the invaluable support of our community.
Last night was a… pic.twitter.com/NiFGPeAwqO
To reakcja na falę zdarzeń o charakterze antysemickim, która przybrała na sile po ataku Hamasu na Izrael.
Pieniądze te mają być przeznaczone na zatrudnienie pracowników ochrony, zainstalowanie monitoringu i systemów alarmowych w miejscach należących do społeczności żydowskiej, takich jak synagogi, szkoły czy siedziby organizacji żydowskich.
CST poinformowała niedawno, że w 2023 roku otrzymała 4 103 zgłoszenia zdarzeń o charakterze antysemickim, co jest najwyższą liczbą, jaką kiedykolwiek zarejestrowała, przy czym dwie trzecie z nich miało miejsce pomiędzy 7 października a 31 grudnia.
Czytaj więcej:
Media w UK: Czy brytyjską polityką zaczął kierować strach przed islamistami?
Po fali gróźb brytyjscy posłowie dostaną dodatkową ochronę