Menu

Platformy sprzedażowe w UK przekazują dane użytkowników do brytyjskiej skarbówki

Platformy sprzedażowe w UK przekazują dane użytkowników do brytyjskiej skarbówki
Osoby trudniące się handlem w sieci często nie zgłaszają swoich zysków i to właśnie w nich wymierzona będzie nowa polityka. (Fot. Getty Images)
Internetowe platformy sprzedażowe, takie jak eBay, Etsy czy Vinted, od 1 stycznia zaczęły przekazywać dane swoich użytkowników do brytyjskiej skarbówki (HMRC). Wymiana informacji objęła także platformy Uber i Deliveroo, a jej celem jest zweryfikowanie dochodu podatników.

Brytyjska skarbówka chce mieć pełny wgląd do tego, jaki dochód osiągają mieszkańcy kraju i czy uiszczają należny podatek. W tym celu znowelizowano prawo, które od 1 stycznia nałożyło na platformy cyfrowe obowiązek dzielenia się danymi użytkowników z HMRC.

Urzędnicy są zainteresowani przede wszystkim liczbą zawartych transakcji sprzedaży oraz wygenerowanym dochodem użytkowników.

Media przypominają, że HMRC miało dostęp do tych danych już wcześniej. Różnica jest taka, że każdorazowo skarbówka musiała składać wniosek o udostępnienie potrzebnych informacji - teraz natomiast będą one gromadzone i przekazywane automatycznie.

HMRC sprawdzi kierowców dostarczających jedzenie - a konkretnie to, czy właściwie deklarują oni swoje zarobki. (Fot. Getty Images)

Zmiany w prawie, które obejmą wszystkie platformy, a nie tylko te zarejestrowane na Wyspach, to efekt działań organizacji OECD, która zapowiedziała skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem uchylania się od płacenia podatków. 

Eksperci podkreślają, że skarbówka nie będzie robić problemu w przypadku osób, które sporadycznie sprzedają coś w sieci. Chodzi o wyłapanie jedynie tych osób, które cyfrowym handlem zajmują się zawodowo.

Oznaczani będą ci użytkownicy, którzy mają na koncie co najmniej 30 transakcji sprzedaży w ciągu roku i którzy zarobili na tym co najmniej 1,7 tys. funtów. 

W przypadku osób, których sprzedaż była "sporadyczna", ale które zarobiły na jednej z transakcji co najmniej 1 tys. funtów, konieczne może być uiszczenie podatku Capital Gains Tax. 

Jednocześnie skarbówka prześwietli zarobki osób korzystających z appek Deliveroo czy Uber. Chodzi o sprawdzenie, jaki dochód osiągają kierowcy dostarczający jedzenie i czy jest on w pełni zgodny ze złożoną przez nich deklaracją podatkową.

Czytaj więcej:

Czy brytyjska skarbówka bezprawnie "wymusza" kary na osobach samozatrudnionych?

Jakość pracy urzędników HMRC gorsza niż podczas lockdownu

Brytyjski urząd skarbowy HMRC "marnuje" pieniądze podatników na ściąganie drobnych należności

    Kurs NBP z dnia 25.04.2025
    GBP 5.0033 złEUR 4.2688 złUSD 3.7611 złCHF 4.5278 zł

    Sport