Nowe przepisy wchodzące w życie w 2024 r. Jak wpłyną na mieszkańców UK?

Już od 1 stycznia oraz później w trakcie 2024 roku zaczną obowiązywać lub zostaną wprowadzone różnego rodzaju zmiany w brytyjskim prawie.
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych będą zmiany w przepisach dotyczących psów rasy American bully XL, które zostały dodane do listy niebezpiecznych psów po serii ataków.
Wśród innych zmian legislacyjnych warto wymienić zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego oraz w prawie pracy.
The new laws for 2024 - and how they could affect you https://t.co/f3aXfemTsZ via @Yahoo why are there no laws stopping all asylum seekers ,immigrants and stopping charities sending our money abroad ,these laws are beneficial too the london mayor ,ministers and not too us
— graham WESTERMAN (@grahamWESTERMA4) December 29, 2023
Nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego
Szereg nowych przepisów wpłynie na sytuację kierowców w 2024 r., a także na producentów samochodów. Wchodzi m.in. o zmiany związane z badaniem wzroku podczas egzaminu na prawo jazdy przeprowadzanym przez agencję standardów jazdy i pojazdów (DVSA).
Obecnie, aby pomyślnie przejść test wzroku, należy odczytać cyfry z odległości 20 metrów, ale DVSA zastanawia się, czy nie należałoby zmienić tego wymogu na bardziej elastyczny, a także czy kierowcy nie powinni być testowani przy różnych poziomach oświetlenia.
Kierowcy samochodów ciężarowych mogą również zostać objęci zmianami przepisów obowiązujących na terenie Londynu w celu zmniejszenia liczby ofiar wypadków na stołecznych drogach.
Mogą one obejmować plany Transport for London (TfL) dotyczące wprowadzenia standardu bezpośredniego widzenia (DVS) i systemu zezwoleń bezpieczeństwa, co oznaczałoby, że pojazdy ciężarowe musiałyby posiadać zezwolenie bezpieczeństwa przed wjazdem do Wielkiego Londynu.

Zmianie mają ulec również przepisy dotyczące opłaty paliwowej - zamrożenie stawki akcyzy ma wygasnąć w marcu 2024 roku. Szczegóły zostaną prawdopodobnie przedstawione w wiosennym budżecie.
Tymczasem od 1 stycznia producenci samochodów będą musieli sprzedawać przynajmniej 22% samochodów osobowych i 10% samochodów dostawczych z napędem w pełni elektrycznym, w przeciwnym razie grożą im grzywny.
W 2024 r. może również zapaść decyzja w sprawie przyszłości hulajnóg elektrycznych na brytyjskich drogach.
Nowe przepisy prawa pracy
Zmiany w zakresie zatrudnienia dotkną mieszkańców całego UK w 2024 r., w takich obszarach jak elastyczny czas pracy, urlopy rodzinne, czy molestowanie w miejscu pracy.
Według kancelarii prawnej Warner Goodman, w 2024 r. nastąpią zmiany formalne dotyczące wniosków o elastyczną pracę, pozwalające pracownikom na składanie takich wniosków bez konieczności uzasadnienia, w jaki sposób ich wniosek może wpłynąć na interesy pracodawcy.

Od 6 kwietnia 2024 r. pracownicy będą mogli również składać wnioski o możliwość elastycznego czasu pracy od pierwszego dnia zatrudnienia, podczas gdy wcześniej musieli przepracować co najmniej 26 tygodni przed złożeniem takiego wniosku.
Ponadto pracownicy "niestandardowi" - w tym pracownicy agencyjni i osoby zatrudnione na umowach "zero godzin" - również doczekają się nowych przepisów dotyczących ich warunków pracy, choć mają one wejść w życie dopiero we wrześniu 2024 roku.
Kolejne zmiany dotyczyć będą odpowiedzialności pracodawców za przeciwdziałanie przypadkom molestowania seksualnego w miejscu pracy, a które mają wejść w życie w październiku, a także nowych form korzystania z urlopów rodzinnych z myślą o opiece nad członkami rodziny.
Nowe prawo będzie także chronić osoby, które są w ciąży lub niedawno powróciły z urlopu rodzicielskiego, dając im pierwszeństwo w zakresie możliwości przesunięcia na inne stanowisko w przypadku zwolnień.
Inne przepisy wchodzące w życie w 2024 r.
Wśród pozostałych zmian w prawie wartych odnotowania znalazło się podwyższenie progu wynagrodzenia wymaganego do przyznania wizy do UK dla bliskiej osoby. Próg ten wyniesie teraz 29 000 GBP.

Jedną z najbardziej znanych zmian prawnych przewidzianych na 2024 r. jest ta dotycząca psów rasy American bully XL, po tym jak rząd zdecydował się wpisać je na listę psów niebezpiecznych po serii ataków.
Nowe przepisy zabraniają rozmnażania, sprzedaży, reklamowania, wymiany, darowizn, porzucania psów tej rasy w Anglii i Walii. Zwierzęta te muszą być również trzymane na smyczy i w kagańcu w miejscach publicznych.
Zgodnie z założeniami, do 1 lutego 2024 r. właściciele powinni zarejestrować swoje psy rasy American bully XL w rejestrze psów wyłączonych spod tego zakazu. Od tego dnia posiadanie takiego psa bez wpisu do rejestru będzie nielegalne.
Czytaj więcej:
Brytyjski rząd oficjalnie zakazuje posiadania psów American XL Bully
UK dostosowuje kodeks drogowy pod autonomiczne samochody
Które branże w UK ucierpią na wprowadzeniu przepisów ograniczających poziom legalnej imigracji?