Naukowcy ostrzegają: Klimat Szkocji zmienia się szybciej, niż przewidywano

W tym roku na świecie odnotowano szereg rekordów dotyczących pogody, między innymi w kwestii temperatur - był to najgorętszy rok i rekordowo upalny lipiec. Naukowcy obawiają się, że zachodzące zmiany mogą wpłynąć na produkcję żywności i działania mające na celu ochronę torfowisk, które akumulują dwutlenek węgla.
Badacze dokonali porównania rejestrów temperatury i opadów z okresu od 1960 do 1989 roku z okresem obejmującym trzy dekady od 1990 do 2019 roku. W niektórych częściach Szkocji temperatury lutego wzrosły z 16,9 st. C do 19,4 st. C.
Ich zdaniem są to zmiany porównywalne z dolnym przedziałem wartości przewidywanych w modelowaniu klimatycznym na lata 2020-2050.
Scotland's climate 'changing faster than expected' https://t.co/4ENwUtrhb3
— BBC News (UK) (@BBCNews) December 19, 2023
W ostatnich latach Szkocję nawiedziło szereg burz, które wywołały bezprecedensowe zjawiska pogodowe.
Sztorm Arwen w 2021 r. sprowadził północno-wschodnie wiatry o prędkości 160 km na godzinę, które zniszczyły rozległe obszary leśne i pozbawiły mnóstwo ludzi prądu na wiele dni. Z kolei w tym roku sztorm Babet naruszył umocnienia rzeki w Brechin w Angus, doprowadzając do powodzi na terenie obejmującym ponad 400 nieruchomości.
Badanie wykazało, że w Szkocji już teraz notuje się większą ilość opadów deszczu zimą, niż prognozowano w połowie stulecia.
Stwierdzono, że luty i kwiecień stały się nawet o 60 procent bardziej wilgotne w ciągu ostatnich 30 lat, szczególnie na zachodzie, w porównaniu z poprzednimi trzema dekadami. To znacznie przewyższa prognozy na rok 2050, zgodnie z którymi spodziewano się około 45-55 procent więcej opadów.
Research published today by @JamesHuttonInst on behalf of @scotgov shows that Scotland’s climate is changing faster than predicted.
— Net Zero Scotland (@ScotGovNetZero) December 19, 2023
We will publish a draft of our ambitious National Adaptation Plan in the new year to address climate risks.
More: https://t.co/SyKMDbKKz9 pic.twitter.com/gC599sQODG
Zdaniem dr Mike'a Rivingtona, głównego autora raportu, zmiany te wskazują, że jesteśmy już w trakcie załamania klimatu. "Będzie to miało globalne skutki, wpływające na handel i osłabiające stabilność gospodarek, a jednocześnie zmniejszy naszą zdolność do adaptacji" – dodał.
Badania przeprowadzone zostały przez James Hutton Institute na zlecenie szkockiego rządu. Minister ds. strategii Net Zero, Mairi McAllan, stwierdziła, że badanie pokazuje, że zmiany klimatyczne nie są odległym zagrożeniem, ale mają miejsce już dziś.
Raport sugeruje, że w ciągu najbliższych 60 lat Szkocja może doświadczać dłuższych okresów suszy, szczególnie w okolicach września. Może to doprowadzić do większych niedoborów wody i wpłynie na obniżenie wydajności gruntów uprawnych.
Czytaj więcej:
Szkocja: Testy DNA ujawniły "prawdę" o potworze z Loch Ness
Sąd: Brytyjski rząd miał prawo zablokować szkocką ustawę o zmianie płci
Obecność szerszeni azjatyckich w UK niepokoi pszczelarzy. W tym roku zlikwidowano już 73 gniazda
Met Office o pogodzie dla UK w tygodniu przedświątecznym