David Cameron: Nie ma już napięcia w relacjach UE-UK

Media odnotowują fakt, że David Cameron - od momentu przejęcia władzy w MSZ - coraz chętniej wypowiada się na temat globalnej pozycji Wielkiej Brytanii po Brexicie. Według doświadczonego polityka (był premierem UK w latach 2010-2016 - przyp. red.), dziś w stosunkach z UE "nie ma już złości ani napięć".
W jego przekonaniu "relacje między Londynem a Brukselą są znacznie lepsze niż jakiś czas temu", a odpowiedzialność za to należy przypisywać zręcznej polityce Rishiego Sunaka, czego dowodem są m.in. tzw. ramy windsorskie z 27 lutego br.
Perhaps Mr Cameron would like to meet a group of Remainers and discuss how they feel towards him and Brexit.
— Robert Bob.... mrrobertbob.bsky.social (@MrRobertBob1) December 14, 2023
David Cameron says ‘heat and anger’ gone from UK-EU relationship https://t.co/KpjwzDiXnl
"Zdecydowaliśmy się nie być członkiem Unii Europejskiej, ale wciąż pozostajemy przyjaciółmi, sąsiadami i partnerami. Staramy się, aby to partnerstwo funkcjonowało najlepiej, jak tylko się da" - dodał.
Prasa zauważa, że David Cameron stara się obecnie unikać otwartej krytyki dotyczącej Brexitu i skupiać się wyłącznie na plusach wyjścia z UE. Celem jest sprawienie, aby nie kojarzono go już z ruchem antybrexitowym, który był w centrum jego działań w przeszłości.

Szef MSZ podkreślił, jak ważna jest możliwość zawierania przez Wielką Brytanię własnych umów handlowych - np. z Japonią czy Kanadą. "Byłoby głupotą wyjście z UE i niekorzystanie z przywilejów tego wyjścia" - podsumował.
Cameron przestrzegł jednak przed "zbytnim odchodzeniem od europejskich standardów". Wskazał, że "mogłoby to odciąć cały kraj od dostępu do rynków w kontynentalnej Europie".
"Jeśli jednak są rzeczy, które możemy zrobić po swojemu, aby zmniejszyć biurokrację czy pomóc biznesom, zróbmy to" - zakończył.
Czytaj więcej:
"Brexit powinien być odwołany". Były minister w druzgocący sposób krytykuje referendum z 2016 roku
Ekspertka: Kontrowersyjne dziedzictwo może zniwelować atuty Camerona
Brytyjscy ekonomiści o Brexicie: "Wpłynął na wzrost wynagrodzeń"
W Dover zburzono budynek ze słynnym antybrexitowym muralem Banksy’ego