Polscy seniorzy coraz bardziej zainteresowani polityką?
Ankieterzy CBOS podkreślają, że nieprzerwanie od 1989 roku około 40 proc. do 50 proc. ankietowanych deklaruje średnie zainteresowanie polityką i jest to najczęściej wskazywana odpowiedź.
W drugiej kolejności – mniej więcej jedna czwarta badanych przyznaje, że ich zainteresowanie polityką jest nikłe, niewielkie – często umykają im nawet ważne wydarzenia. Do mniejszości należą Polacy, których poziom zaangażowania w życie polityczne jest duży. Od lat 90. do roku 2014 stanowili oni około 10 proc. respondentów, a następnie odsetek ten zaczął rosnąć i obecnie sięga już 17 proc..
W efekcie przewyższa udział osób, które deklarują, że w ogóle nie interesują się polityką (10 proc. w 2023 roku), ale do roku 2014 odsetek Polaków przyznających się do braku zainteresowania życiem politycznym był wyższy od udziału osób deklarujących duże zainteresowanie. Najmniej respondentów interesuje się polityką w bardzo dużym stopniu – ich odsetek waha się od 2 proc. (w 1994 roku) do 5 proc. obecnie.
Badacze zwracają uwagę, że na tym tle zaangażowanie w politykę osób od 65. roku życia jest bardziej zróżnicowane w czasie, a na przestrzeni 30 lat można zaobserwować powolny wzrost dużego i bardzo dużego zaangażowania w sprawy polityczne wśród tej grupy wiekowej.
Badanie CBOS bazuje na rocznych zestawieniach powstałych w wyniku agregacji zbiorów z dwunastu comiesięcznych badań zrealizowanych w danym roku kalendarzowym i obejmuje okres od roku 1989 do 2022. Dane dla 2023 roku powstały na podstawie dziesięciu badań (od stycznia do października włącznie).
Czytaj więcej:
Sondaż IBRiS: Komu dziś ufają Polacy? Rafał Trzaskowski na czele rankingu
Nowy ranking zaufania do polityków. Szymon Hołownia na czele
Sondaż: 31,2 proc. uważa, że Donald Tusk będzie premierem "dobrym" lub "znakomitym"