Menu

Polacy coraz lepiej oceniają kierunek zmian dokonujących się w kraju

Polacy coraz lepiej oceniają kierunek zmian dokonujących się w kraju
W ciągu ostatniego miesiąca nastroje Polaków wyraźnie się poprawiły. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
Polacy coraz lepiej oceniają kierunek zmian dokonujących się w kraju. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, ubyło osób uważających, że zmiany w Polsce zmierzają w złym kierunku (spadek o 13 punktów procentowych, do 38 proc.) - wynika z listopadowego sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Listopadowe badanie CBOS uwidacznia wyraźny spadek niezadowolenia z kierunku zmian dokonujących się w Polsce, z sytuacji politycznej oraz gospodarczej w kraju. Lepiej niż w ubiegłym miesiącu oceniane są warunki materialne gospodarstw domowych oraz poziom życia respondentów i ich rodzin.

W sondażu CBOS zapytano respondentów m.in. czy ich zdaniem, ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym czy też w złym kierunku?

Jak wynika z analiz, w ciągu ostatniego miesiąca oceny ogólnej sytuacji w kraju wyraźnie się poprawiły. Zdecydowanie ubyło osób uważających, że zmierza ona w złym kierunku (spadek o 13 punktów procentowych, do 38 proc.), a przybyło będących przeciwnego zdania (wzrost o 5 punktów, do 38 proc.). Jednocześnie zwiększył się odsetek badanych niemających sprecyzowanej opinii na ten temat (o 8 punktów, do 24 proc.).

Z badania wynika, że częściej niż pozostali kierunek zmian w kraju postrzegają pozytywnie respondenci mający 45 lat i więcej (od 40 proc. do 44 proc. w zależności od kategorii wiekowej), mieszkający w miastach liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców (48 proc.), ankietowani z wykształceniem wyższym (42 proc.) lub zasadniczym zawodowym (41 proc.), uzyskujący miesięczne dochody powyżej 4 000 zł na członka rodziny (48 proc.) oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych (44 proc.).

Jak wynika z badania, w porównaniu z październikiem, znacząco zwiększyła się liczba respondentów liczących na poprawę sytuacji w Polsce (wzrost o 9 punktów, do 33 proc.), jak również przybyło obawiających się jej pogorszenia (o 4 punkty, do 27 proc.). Zmniejszyła się jednak liczba badanych nieprzewidujących zmian (o 5 punktów, do 27 proc.) oraz niemających sprecyzowanego zdania na ten temat (o 8 punktów, do 13 proc.).

Według CBOS w ciągu ostatniego miesiąca zdecydowanie zmalało niezadowolenie z sytuacji politycznej w Polsce (spadek o 11 punktów procentowych, do 38 proc.) i minimalnie ubyło z niej zadowolonych (o 2 punkty, do 17 proc.). Wyraźnie przybyło postrzegających ją przeciętnie (o 10 punktów, do 38 proc.), a niewiele wzrósł udział niemających wyrobionej opinii na ten temat (o 3 punkty, do 7 proc.).

W ciągu ostatniego miesiąca wyraźnie poprawiły się oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Rzadziej oceniana jest ona źle (spadek o 9 punktów, do 29 proc.), a częściej dobrze (wzrost o 2 punkty, do 32 proc.) oraz przeciętnie (wzrost o 8 punktów, do 36 proc.). Bardzo niewielu badanych nie ma zdania na ten temat (4 proc.).

Obecnie blisko dwie trzecie ankietowanych ocenia dobrze poziom życia swojego i swojej rodziny. (Fot. Getty Images)

Według CBOS postrzeganie sytuacji gospodarczej uzależnione jest od społeczno-politycznego usytuowania badanych. Większe zadowolenie deklarują osoby częściej uczestniczące w praktykach religijnych (50 proc. wśród praktykujących kilka razy w tygodniu), uwzględniając poglądy polityczne – utożsamiające się z prawicą (51 proc.), a biorąc pod uwagę elektoraty partyjne – wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast negatywne oceny kondycji gospodarki kraju ponadprzeciętnie często formułują osoby niepraktykujące religijnie (43 proc.), o lewicowych poglądach politycznych (42 proc.), a w elektoratach – popierający Konfederację Wolność i Niepodległość oraz Koalicję Obywatelską

W porównaniu z październikiem, w listopadzie poprawiły się również oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin, jak również warunków materialnych ich gospodarstw domowych. Obecnie blisko dwie trzecie ankietowanych ocenia dobrze poziom życia swojego i swojej rodziny (64 proc., wzrost o 5 punktów), a mniej więcej co trzecia osoba uważa, że jest on przeciętny (32 proc., spadek o 3 punkty). Tylko 3 proc. badanych wyraża w tej kwestii niezadowolenie (spadek o 2 punkty procentowe).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 16 listopada 2023 r. na próbie liczącej 1 072 osoby (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI, 24,2 proc. – CATI i 16,0 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 r., w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Czytaj więcej:

CBOS: Ponad połowa Polaków wyraża zadowolenie z wyniku wyborów parlamentarnych

Polacy oceniają Sejm upływającej kadencji. Jest nowy sondaż CBOS

Badanie: Za kłopoty finansowe Polaków odpowiadają głównie inflacja i zbyt niskie zarobki

CBOS: 74 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

Sondaż: Polacy mówią "tak" podwyżkom dla nauczycieli i "nie" zwiększeniu ich obowiązków

Co Polacy sądzą o potrzebie powstania komisji śledczych?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.01.2025
    GBP 5.1000 złEUR 4.2794 złUSD 4.1523 złCHF 4.5555 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama