Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Cappuccino, jednego z symboli włoskich poranków

Początki tej porannej kawy związane są, zgodnie z niektórymi przekazami, z postacią błogosławionego Marco d'Aviano (1631-1699), włoskiego kapucyna i wędrownego kaznodziei. We wrześniu 1683 roku został on wysłany przez papieża Innocentego XI do Wiednia, by przekonać europejskie potęgi do utworzenia koalicji przeciwko Imperium Osmańskiemu.
To wtedy zakonnik w czasie wizyty w wiedeńskiej kawiarni dodał mleko do zbyt mocnej - jego zdaniem - kawy. Nowy napój nazwano na cześć jego zakonu.
Są też inne opowieści o narodzinach cappuccino. Na przykład ta, że nazwa nawiązuje po prostu do brązowego habitu kapucynów czy wręcz mówiąca o ściśle wiedeńskim pochodzeniu kawy, niegdyś podawanej z bitą śmietaną i przyprawami.
ð¦️ Good morning! Why not enjoy a delightful frothy cappuccino with us! Let's celebrate #CappuccinoDay together! ð☕️#happycappuccinoday pic.twitter.com/q8G4PKz7h5
— Trattoria 51 (@trattoria51) November 8, 2023
Obecna receptura uważana jest za całkowicie włoską i to ona dotarła do każdego zakątku na świecie. Cappuccino stało się jednym z symboli włoskich zwyczajów.
Dziś wiele barów zaprasza na uroczystą poranną kawę, obiecując specjalne rysunki wyczarowane przez baristów na spienionym mleku.
W miejscach masowo odwiedzanych przez zagranicznych turystów pracownicy barów dzielą się na tych odmawiających serwowania cappuccino po godzinie 12:00 - zgodnie z włoską tradycją - i na tych, którzy podają je po południu czy nawet wieczorem, także po obfitych posiłkach, choć dla wielu Włochów jest to nie do pomyślenia.
Czytaj więcej:
Akcja w Rzymie: Nie zamawiajcie cappuccino po godzinie 12:00
Protest przy rzymskiej Fontannie di Trevi: "NIE dla cappuccino do spaghetti!"