Studenci medycyny w UK rozważają zmianę kariery jeszcze przed jej rozpoczęciem
Aż trzy czwarte studentów w Wielkiej Brytanii obawia się tego, jak niedobory kadrowe wpłyną na ich przyszłą karierę w obliczu rekordowo długich list oczekujących na rozpoczęcie leczenia - wynika z danych zebranych przez grupę naukowo-badawczą Elsevier Health.
Co więcej, prawie sześciu na dziesięciu studentów medycyny i pielęgniarstwa w Wielkiej Brytanii zmaga się ze swoim własnym zdrowiem psychicznym. Niektórzy twierdzą, że na poważnie rozważają zmianę zawodu przed uzyskaniem kwalifikacji.
Where do you think they will turn? Expect more waivers ðhttps://t.co/78qJtlnKTm
— Dr. August Bones (@Ausbones) October 30, 2023
20-letnia Anjola Awe, studentka trzeciego roku medycyny w King’s College London, przekazała dziennikowi "Independent", że obecnie rozgląda się za alternatywnymi ścieżkami kariery.
"Rozmawiam z wieloma lekarzami, którzy rozważają odejście z zawodu. Zakładam, że większość to robi. Niedobory personelu zdecydowanie odgrywają rolę, ale problemem jest to, dlaczego go nie ma? Dlaczego ludzie odchodzą? To bardzo duży znak ostrzegawczy" - oceniła.
Dane z czerwca pokazują, że w Anglii wolnych było ponad 125 tys. wakatów w szpitalach, a ponad 10 procent wszystkich stanowisk pielęgniarskich jest nieobsadzonych. W tym samym czasie lista oczekujących na leczenie w ramach NHS jest najwyższa w historii i wynosi 7,75 miliona.
Doktor Philip Xiu, lekarz pierwszego kontaktu, który wspiera studentów medycyny i młodych lekarzy w Leeds, zwrócił uwagę, jak ważne jest dbanie o właściwe samopoczucie studentów.
"Podwojenie liczby przyjęć na studia nie rozwiąże niedoborów siły roboczej, jeśli nikt nie rozwieje obaw studentów" - ocenił.
Czytaj więcej:
Brytyjska służba zdrowia coraz bardziej uzależniona od personelu z zagranicy
Brytyjski rząd chce zakazu sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 r.
Anglia: Do lata liczba pacjentów oczekujących na leczenie w ramach NHS może przekroczyć 8 milionów