Warto być uprzejmym dla kierowców autobusów. (Fot. Getty Images)

Badanie: Witanie i żegnanie się z kierowcą autobusu poprawia jego samopoczucie

Z nowego badania wynika, że tak prozaiczna czynność jak witanie i żegnanie się z kierowcą autobusu może mieć niewielki - aczkolwiek istotny - wpływ na jego samopoczucie i satysfakcję z wykonywanej pracy.

Ankieta przeprowadzona wśród londyńskich kierowców wykazała, że usłyszenie "cześć" czy "dzień dobry" od pasażera ma dla nich duże znaczenie.

Badanie przygotowane przez Uniwersytet Sussex, Transport for London (TfL) i firmę Neighborly Lab wykazało również, że ponad 80 proc. pasażerów zdaje sobie z tego sprawę. Pomimo tego, mniej niż jedna czwarta praktykuje ten zwyczaj.

Zwyczaj witania się z kierowcami autobusów praktykuje 2 na 10 mieszkańców Londynu. (Fot. Getty Images)

Niektórzy kierowcy autobusów podkreślają, że wchodzenia w interakcję z pasażerami "sprawia, że czują się doceniani". Dla wielu z nich "jest to również mile widziana oznaka szacunku".

Dr Gillian Sandstrom, dyrektor Centrum Badań nad Życzliwością w Sussex zwróciła uwagę, że "niewielkie interakcje, które mogą uchodzić za prozaiczne, mają większe znaczenie, niż większość z nas zdaje sobie sprawę".

Władze TfL od jakiegoś czasu prowadzą pilotażowy program na terenie gminy Hammersmith, aby zachęcić ludzi do witania i żegnania się z kierowcami. W tym celu wewnątrz autobusów umieszczono naklejki, które informują, że warto to zrobić.

Pierwsze testy z powyższego pilotażu wykazały, że odsetek osób mówiących "hi" czy "hello" do kierowcy wzrósł o 50 proc. w autobusach z naklejkami.

"Wyrażamy w ten sposób uznanie dla czyjejś pracy. Mamy nadzieję, że praktyka ta rozpowszechni się na całą stolicę" - podkreślił Tom Cunnington, dyrektor ds. autobusów w TfL.
 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9754
-0.0056
EUR
4.2878
+0.0014
USD
3.7720
-0.0036
CHF
4.6516
-0.0010
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu