Badanie: Witanie i żegnanie się z kierowcą autobusu poprawia jego samopoczucie
Ankieta przeprowadzona wśród londyńskich kierowców wykazała, że usłyszenie "cześć" czy "dzień dobry" od pasażera ma dla nich duże znaczenie.
Badanie przygotowane przez Uniwersytet Sussex, Transport for London (TfL) i firmę Neighborly Lab wykazało również, że ponad 80 proc. pasażerów zdaje sobie z tego sprawę. Pomimo tego, mniej niż jedna czwarta praktykuje ten zwyczaj.
Niektórzy kierowcy autobusów podkreślają, że wchodzenia w interakcję z pasażerami "sprawia, że czują się doceniani". Dla wielu z nich "jest to również mile widziana oznaka szacunku".
Dr Gillian Sandstrom, dyrektor Centrum Badań nad Życzliwością w Sussex zwróciła uwagę, że "niewielkie interakcje, które mogą uchodzić za prozaiczne, mają większe znaczenie, niż większość z nas zdaje sobie sprawę".
Władze TfL od jakiegoś czasu prowadzą pilotażowy program na terenie gminy Hammersmith, aby zachęcić ludzi do witania i żegnania się z kierowcami. W tym celu wewnątrz autobusów umieszczono naklejki, które informują, że warto to zrobić.
Pierwsze testy z powyższego pilotażu wykazały, że odsetek osób mówiących "hi" czy "hello" do kierowcy wzrósł o 50 proc. w autobusach z naklejkami.
"Wyrażamy w ten sposób uznanie dla czyjejś pracy. Mamy nadzieję, że praktyka ta rozpowszechni się na całą stolicę" - podkreślił Tom Cunnington, dyrektor ds. autobusów w TfL.
Czytaj więcej:
Irlandia najprzyjaźniejszym krajem Europy
Finlandia szósty rok z rzędu najszczęśliwszym krajem na świecie. Polska awansuje
Londyn: Opublikowano mapy połączeń autobusowych w ramach nowej sieci Superloop
"Rowerowy autobus" propozycją dla rowerzystów chcących jeździć tunelem Silvertown pod Tamizą