KE: Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow otworzyło jeden z najczarniejszych rozdziałów w historii

"W tym ważnym dla historii naszego kontynentu dniu oddajemy cześć niezliczonym ofiarom reżimów totalitarnych i autorytarnych. Potwierdzamy, że pamięć o nich nie zostanie zapomniana i odnawiamy nasze zobowiązanie do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapobiec powtórzeniu się takich tragedii" - podkreśliła Jourova i Reynders.
"Dziś Ukraina i jej obywatele walczą o pokój i demokrację. Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, ponieważ ta wojna ma na celu obronę naszych demokracji. Nasza wolność nie podlega negocjacjom, podobnie jak wolność Ukrainy" - dodali przedstawiciele KE.

"Historia może jednak również dać nam nadzieję. Po II wojnie światowej zbudowaliśmy pokojową Europę, Unię Demokracji. Niech ten dzień będzie stałym przypomnieniem naszej odpowiedzialności za utrzymanie pokoju, demokracji i wszystkich wartości, na których opiera się Unia Europejska" - podsumowali.
Od 2009 roku 23 sierpnia jest obchodzony jako ogólnoeuropejski dzień pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych.
Czytaj więcej:
Premier Polski: II wojna światowa nigdy nie została rozliczona. Musimy wołać o sprawiedliwość
Polonijna organizacja weteranów z USA: Domaganie się od Niemiec reparacji to polska racja stanu