Menu

Czterech na 10 wyborców uważa, że Partia Pracy dąży do powrotu UK do Unii Europejskiej

Czterech na 10 wyborców uważa, że Partia Pracy dąży do powrotu UK do Unii Europejskiej
Lider Partii Pracy Keir Starmer wielokrotnie powtarzał, że pod rządami jego partii UK nie przystąpi ponownie do UE. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
Jak wynika z najnowszego sondażu, aż czterech na 10 wyborców jest zdania, że polityka Partii Pracy w kwestii Brexitu ma na celu ponowne przystąpienie kraju do Unii Europejskiej - informuje portal politics.co.uk.
Reklama
Reklama

Sondaż przeprowadzony przez firmę Redfield & Wilton Strategies wykazał, że według 41 proc. ankietowanych Partia Pracy chce przywrócić UK do Unii Europejskiej.

Ponadto dane uzyskane w sondażu przeprowadzonym 17 czerwca wykazały, że 20 proc. ankietowanych stwierdziło, iż partia nie ma jasnej polityki w sprawie Brexitu, podczas gdy 23 proc. badanych przyznało, że nie wie, jaka jest polityka partii.

Tylko 16 procent respondentów zadeklarowało, że jest przekonanych, iż polityka Partii Pracy zakłada pozostawanie poza UE.

Jest to nieznacznie odmienne stanowisko od tego przedstawionego w marcu, kiedy ten sam sondaż Redfield & Wilton wykazał, iż 37 proc. wyborców uznało, że długoterminowym celem Partii Pracy jest ponowne przystąpienie do UE w ramach polityki Brexitu.

Lider Partii Pracy Keir Starmer wielokrotnie powtarzał, że pod rządami jego partii UK nie przystąpi ponownie do UE. W maju tego roku oświadczył, że "przyszłość Wielkiej Brytanii jest poza UE", ponieważ wykluczył przystąpienie do jednolitego rynku lub unii celnej i zaznaczył, że nie będzie powrotu do swobody przemieszczania się.

W ubiegłym roku lider Partii Pracy przedstawił swój 5-punktowy plan, mający "sprawić, by Brexit zadziałał". Obiecał "zburzyć niepotrzebne bariery", "wyeliminować większość kontroli granicznych", "wspierać wiodące na świecie brytyjskie gałęzie przemysłu", "zapewnić Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo" i "inwestować w Wielką Brytanię".

Z kolei na początku tego roku Starmer ogłosił "ustawę o odzyskaniu kontroli", aby zrealizować niektóre obietnice Brexitu, jeśli Partia Pracy wygra następne wybory. Ustawa, nazwana na cześć sloganu, który przyświecał kampanii referendalnej w sprawie Brexitu w 2016 r., miałaby na celu przekazanie większych uprawnień lokalnym społecznościom.

Co więcej, w wywiadzie dla gazety "Daily Express", opublikowanym pod koniec maja, argumentował, że "totalnie złe zarządzanie Brexitem przez rząd potęguje szereg problemów stojących przed Zjednoczonym Królestwem".

Prowadząc kampanię na rzecz pozostania w UE w 2016 r., a następnie na rzecz "głosowania ludu" lub drugiego referendum w sprawie Brexitu, lider Partii Pracy zaprzeczył zmianie swojego stanowiska w sprawie Brexitu, aby odwołać się do wyborców opowiadających się "za wyjściem" w byłych okręgach wyborczych Partii Pracy.

"Długo zastanawiałem się nad tym referendum" – oznajmił w styczniu lider Partii Pracy, dodając: "Poza tym (referendum z 2016 r.) istniały bardzo silne emocjonalne argumenty za zmianą, z którymi nie sądzę, by większość wyborców, którzy głosowali za pozostaniem w UE, mogła się kłócić, a ja na pewno nie. Druga strona Brexitu przynosi zmiany potrzebne w tym kraju".

Czytaj więcej:

Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"

Konserwatyści i przeciwnicy UE coraz częściej nazywają Brexit "porażką"

Londyński City Hall nie mógł wywiesić flagi UE z okazji rocznicy referendum ws. Brexitu

Nowy system zezwoleń na wjazd do krajów UE (ETIAS) zacznie obowiązywać Brytyjczyków od nowego roku

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.01.2025
    GBP 5.1000 złEUR 4.2794 złUSD 4.1523 złCHF 4.5555 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama