Czy w UK występują żarłacze białe? "To kwestia czasu"

Chris Fischer, założyciel Ocearch, twierdzi, że udało mu się wyśledzić rekiny przemieszczające się na północ w poszukiwaniu fok. "Będą migrować w kierunku Bretanii, a następnie w górę aż do Kornwalii" - skomentował ekspert.
Organizacja, która zbiera dane dotyczące oceanów, planuje w przyszłym roku wysłać do Wielkiej Brytanii zespół naukowców, aby znaleźć dowód na obecność rekinów.
#FlashbackFriday to a powerful battle for dominance as two great white sharks go fin-to-fin. Get ready for more fierce clashes when #SharkWeek returns Sunday, July 23 on @Discovery pic.twitter.com/c95Kz1ZpYK
— Shark Week (@SharkWeek) June 30, 2023
W ostatnim czasie głośno było o przypadku pojawienia się żarłaczy w okolicach Cape Cod w USA. Przed latami 70. praktycznie nie występowały w tym regionie świata. Naukowcy uważali, że przyciągnęły ich foki, których populacja - na skutek pomocy ludzi - zaczęła się odradzać i osiągać spore rozmiary.
Teraz jednak eksperci zauważają, że podobny trend zauważają inne regiony na świecie, w tym Wiielka Brytania. Biolog morski Gregory Skomal przekazał, że "byłby jednak bardzo zaskoczony", gdyby udało się potwierdzić obecność żarłaczy u wybrzeży Kornwalii.
Obecna liczba żarłaczy białych w basenie Morza Śródziemnego pozostaje nieznana. Na podstawie różnych szacunków można jedynie wywnioskować, że jest ich niewiele.
Żarłacz biały to największa ryba drapieżna na Ziemi. Można go znaleźć w oceanach na całym świecie. Ich naturalnymi siedliskami są zwłaszcza wybrzeża Republiki Południowej Afryki, Kalifornii i Nowej Zelandii.
Czytaj więcej:
Pierwszy od 150 lat przypadek ataku rekina na brytyjskich wodach
Egipt: Atak rekina na oczach świadków, zginął Rosjanin, jego dziewczynie udało się uciec
Hiszpania: Przez rekiny zamknięto trzy plaże w Katalonii