YouGov: Rekordowe poparcie Brytyjczyków dla małżeństw jednopłciowych

Małżeństwa osób tej samej płci w Anglii i Walii oficjalnie stały się legalne w lipcu 2013 r., a pierwsze śluby odbyły się w marcu następnego roku. Szkocja ze zmianą przepisów poczekała do 2014 r., a Irlandia Północna - do 2020 r.
YouGov donosi, że 10 lat od tego momentu poparcie dla małżeństw osób o odmiennej orientacji seksualnej jest na poziomie 78 proc. Co więcej, 75 proc. Brytyjczyków podpisało się pod tezą, że małżeństwa jednopłciowe są tak samo istotne, jak małżeństwa osób odmiennych płci.
Dla 77 proc. Brytyjczyków, "Wielka Brytania jest narodem tolerancyjnym wobec mniejszości seksualnych". 47 proc. mieszkańców przekazało z kolei, że osobiście zna co najmniej jedno małżeństwo jednopłciowe.

Kiedy YouGov zaczął śledzić opinie obywateli Wielkiej Brytanii na temat małżeństw osób tej samej płci w lutym 2011 r., popierało je średnio niewiele ponad 40 proc. W tamtym czasie 28 procent ankietowanych twierdziło, że popiera związki partnerskie, ale nie popiera małżeństw osób tej samej płci. Jedna piąta osób twierdziła natomiast, że "zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim formom legalizacji związków dla osób o odmiennej orientacji".
W grudniu 2012 r., po ogłoszeniu przez rząd, że wprowadzi ustawodawstwo dotyczące małżeństw osób tej samej płci, YouGov zmienił sposób zadawania pytań, aby sprawdzić poparcie lub sprzeciw wobec zmian w prawie. 57 proc. mieszkańców popierało wówczas legalizację małżeństw homoseksualnych, a jedna trzecia (36 proc.) uważała to za zły pomysł.
Jeśli chodzi o dane demograficzne, największą zmianę opinii na temat małżeństw jednopłciowych w ciągu ostatniej dekady odnotowano w przypadku osób w podeszłym wieku. W 2011 roku popierało je tylko 27 procent osób w wieku powyżej 60 lat, pod koniec 2012 roku 39 procent, a obecnie - 56 proc.
Czytaj więcej:
W UK rozpoczynają się tegoroczne obchody Pride Month
Pride in London 2023: Do centrum przybędzie ponad milion osób