20 lat temu zadebiutowały kultowe "oysterki". Jak zdobyć jej limitowaną edycję z tej okazji?
Obecnie z kart Oyster londyńczycy nie korzystają już tak często, ponieważ zostały one niemal w całości wyparte przez urządzenia umożliwiające płatności zbliżeniowe. 20 lat temu była ona jednak innowacją, której z podziwem przyglądali się mieszkańcy innych krajów. Mowa o czasach, w których telefony komórkowe służyły wyłącznie do dzwonienia, a o płatnościach zbliżeniowych można było dowiedzieć się jedynie z filmów science-fiction.
Aby uczcić tę wyjątkową okazję, Transport for London przygotował niespodziankę dla londyńczyków - możliwość nabycia wyjątkowego, okolicznościowego egzemplarza Oyster Card. Kartę stworzono z myślą o kolekcjonerach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać jej do codziennych podróży. Od 30 czerwca karty te będą dostępne we wszystkich automatach biletowych na stacjach metra w strefie 1 (Zone 1). Będzie można nabyć je także na wybranych przystankach Oyster Ticket Shop w centrum oraz we wszystkich oficjalnych punktach turystycznych.
Take a first look at the new design for the Oyster card #tfl #londonundergroundhttps://t.co/Ujm1CvFtey
— MyLondon (@myldn) June 22, 2023
Oyster to jedna z najbardziej kultowych inteligentnych kart transportowych na świecie. Świadczy o tym choćby fakt, że choć raz skorzystało z niej aż 125 mln ludzi na świecie. Jej charakterystyczny design jest rozpoznawalny w wielu regionach świata, a ona sama zrewolucjonizowała sposób podróżowania, zmniejszając kolejki w kasach, ułatwiając korzystanie z metra i doprowadzając do odejścia od tradycyjnych, papierowych biletów.
W ciągu ostatnich dwóch dekad Oyster Card nieustannie ewoluowała w odpowiedzi na potrzeby klientów. W 2005 r. wprowadzono na niej dzienny limit, który umożliwiał pasażerom odbywanie dowolnej liczby podróży bez obciążania ich powyżej dziennej stawki. W 2008 roku wprowadzono kartę Oyster Zip dla osób poniżej 18. roku życia, które w ten sposób mogły korzystać z taryfy ulgowej.
Ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2021 r., gdy wprowadzono podobny do dziennego tygodniowy limit. Oznaczało to wyznaczenie kwoty, jaką maksymalnie w ciągu tygodnia można wydać z karty - gdy się ją przekroczyło, dalsze podróże były darmowe.
Po wprowadzeniu Oyster Card w Londynie, podobne rozwiązania zaczęły wkrótce "ściągać" do siebie władze stolic na całym świecie.
Czytaj więcej:
Zmiany w systemie brytyjskich kolei. Bilety na podróż w dwie strony mają zostać zlikwidowane
TfL chce dokupić dodatkowe pociągi Elizabeth Line, aby obsłużyć powstającą kolej dużych prędkości
Zniżki na "Boris bike" i więcej ścieżek rowerowych. TfL dąży do zwiększenia liczby rowerzystów
Sadiq Khan chce czystszego metra. 150-letnie korytarze "rekordowo zanieczyszczone"