Menu

Wielka Brytania jeszcze się nie żegna z kopalniami węgla i może otwierać nowe

Wielka Brytania jeszcze się nie żegna z kopalniami węgla i może otwierać nowe
Wielka Brytania była kolebką rewolucji przesyłowej, w prawie 3 tys. kopalni pracowało 1,2 mln ludzi. Ostatnią zamknięto w 2015 r. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd chce zachować możliwość otwierania nowych kopalni węgla, usuwając z procedowanego obecnie projektu ustawy o energii poprawkę wprowadzający zakaz ich otwierania - podała dzisiaj stacja BBC News.
Reklama
Reklama

W kwietniu Izba Lordów wprowadziła do przyjętego wcześniej przez Izbę Gmin projektu ustawy poprawkę, w której wyraźnie zapisano zakaz otwierania nowych kopalni węgla.

Zgłaszając tę poprawkę lord Teverson z Liberalnych Demokratów mówił, że wcześniej nie uważał, by zapisywanie takiego zakazu było konieczne, ponieważ jest "całkowicie i absolutnie oczywiste", że budowa nowej kopalni węgla "byłaby naprawdę głupią rzeczą dla kraju". Ale jak wyjaśnił, zmienił zdanie po decyzji rządu zezwalającej na budowę nowej kopalni koło Whitehaven w Cumbrii.

"Jeśli zdarzy się to raz, może się powtórzyć - dlatego ta poprawka jest tak ważna" - stwierdził.

Jednak rząd zamierza usunąć tę poprawkę, gdy projekt ustawy ponownie trafi pod obrady Izby Gmin.

Jeszcze rok temu Wielka Brytania wzywała inne kraje, by "odesłać węgiel do historii"... (Fot. Getty Images)

W kwietniu sąd nie zgodził się na ponowne zaskarżenie decyzji rządu o zgodzie na budowę wspomnianej kopalni węgla koło Whitehaven, co najprawdopodobniej przesądza o tym, że zostanie ona zbudowana. Będzie to pierwsza nowa kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii od ponad 35 lat.

Decyzję w sprawie Woodhouse Colliery podejmowano i zmieniano na różnych szczeblach przez ponad trzy lata, ale ostatecznie w grudniu 2022 roku rząd wydał zgodę na budowę.

W kopalni wydobywanych miałoby być spod dna morskiego 2,5 mln ton węgla koksującego rocznie do 2049 roku. Operator kopalni, firma West Cumbria Mining (WCM), przekonywała, że węgiel byłby wykorzystywany m.in. w okolicznych hutach i zakładach chemicznych, a ponieważ byłby wydobywany lokalnie, ograniczyłoby to import, zatem w ostatecznym rozrachunku zmniejszyło emisję dwutlenku węgla.

Ponadto wskazuje, że kopalnia umożliwi stworzenie 500 nowych miejsc pracy. Jak się oczekuje, węgiel zacznie być wydobywany na powierzchnię półtora roku po rozpoczęciu budowy Woodhouse Colliery.

Czytaj więcej:

Rząd wydał zgodę na budowę pierwszej od 35 lat nowej kopalni węgla

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.12.2024
    GBP 5.1264 złEUR 4.2572 złUSD 4.1002 złCHF 4.5801 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama