Niemcy: Połowa mieszkańców to chrześcijanie, ponad 30 proc. uważa różnorodność religii za zagrożenie
Połowa badanych zadeklarowała się jako chrześcijanie, natomiast 36 proc. stwierdziło, że nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Muzułmanie stanowią 9 proc. Co trzeci badany (34 proc.) uważa tę rosnącą różnorodność za zagrożenie – wynika z Monitora Religii 2023, badającego różnorodność wyznaniową w RFN.
Strach przed pluralizmem religijnym jest najmniej rozpowszechniony wśród mieszkających tutaj muzułmanów (20 proc.), a najbardziej wśród hindusów (61 proc.). Natomiast 29 proc. wszystkich respondentów postrzega pluralizm religijny jako "pozytywną wartość".
Jeśli 10 lat temu aż 89 proc. respondentów deklarowało "otwartość na wszystkie religie", to w obecnym badaniu wartość ta spadła o 9 punktów procentowych. Jednocześnie uznanie wolności religijnej i prawa do zmiany wyznania pozostaje na bardzo wysokim poziomie - 93 proc.
"Fakt, że 59 proc. ankietowanych uważa, że religia jako taka nie pasuje już do naszych czasów, ilustruje rosnącą przepaść między jedną trzecią populacji, która nie ma żadnego związku z religią, a mniejszą grupą ludzi, których życie jest silnie ukształtowane przez religię" – ocenili autorzy badania.
Większość wyznawców wszystkich religii określiła się jako "wcale", "mało" lub "umiarkowanie" religijnych. Wśród chrześcijan grupa ta stanowiła 80 proc., a wśród muzułmanów - 63 proc. Mocną wiarę w Boga zadeklarowało natomiast 85 proc. spośród muzułmanów i 47 proc. chrześcijan.
Jeśli chodzi o znajomość innych religii, to z odpowiedzi respondentów wynika, że 60 proc. wie "dużo" o chrześcijaństwie, 16 proc. - o judaizmie, 27 proc. - o islamie. Spośród wszystkich, którzy wiedzą "dużo", większość uważa różnorodność religijną za "pozytywną wartość". Natomiast wśród tych, którzy "nie mają wiedzy", większość uznaje pluralizm za "zagrożenie". Zagrożeni innymi religiami w badaniu okazali się przede wszystkim respondenci, którzy "nie mają kontaktu" z wyznawcami odmiennych wyznań.
"Na przeszkodzie w zdobywaniu wiedzy stoi jednak fakt, że wychowanie religijne, które do tej pory odbywało się w dużej mierze w rodzinach, wyraźnie zanika" – zauważa "Welt". Tylko 25 proc. osób w wieku 16-24 lat twierdzi, że zostało wychowanych religijnie; we wschodnich Niemczech grupa ta jest jeszcze mniej liczna - 16 proc.
To zdaniem autorów badania pokazuje, że "konieczne jest wzmocnienie przekazu wiedzy religijnej w szkołach" nie tylko w formie katechezy, ale też "międzywyznaniowych propozycji, trafiających do wszystkich, projektowanych z udziałem wszystkich wspólnot wyznaniowych".
Czytaj więcej:
W Anglii i Walii ubywa chrześcijan i rośnie liczba ateistów
Niemcy: Coraz mniej osób deklaruje, że wierzy w Boga i chodzi do kościoła
Raport: 360 mln prześladowanych chrześcijan na świecie
Czy chrześcijanin może być influencerem? Watykan wydał specjalny dokument