Portugalia: Legalizacja prostytucji? Kontrowersyjny wyrok TK

W werdykcie, cytowanym wczoraj przez lizboński dziennik "Publico", sędziowie TK stwierdzili, że w "pewnych sytuacjach" czerpanie zysku z nierządu, dotychczas zakazane przez portugalskie prawo, może nie spełniać kryterium przestępstwa.
Werdykt TK, nazywany przez większość mediów "kontrowersyjnym" lub wprowadzającym chaos do przepisów, odnosi się do sześciu kobiet, które miały w jednym z barów w miejscowości Valpacos, na północy kraju, pobierać pieniądze za usługi seksualne.

W toczącym się od 2014 r. postępowaniu sądowym nie stwierdzono - zdaniem TK - aby kobiety były zmuszane do sprzedawania swego ciała przez osoby trzecie, ale same wchodziły w relacje seksualne "zgodnie z własną wolą".
Sędziowie TK zgodzili się z argumentacją sądu z miasta Vila Real, zgodnie z którą kobiety były jedynie klientkami lokalu, gdzie rozbierały się z własnej woli, a także uprawiały seks za opłatą z innymi klientami baru, gdyż "miały na to ochotę".
"TK uznał, że prostytuowanie się może być wyrazem całkowitej wolności seksualnej" - napisał "Publico", nazywając orzeczenie "werdyktem otwierającym furtkę" do depenalizacji czerpania korzyści finansowych z nierządu.
Czytaj więcej:
Hiszpania: Tysiące osób protestowało przeciwko prostytucji
Portugalia: Prezydent zawetował ustawę legalizującą eutanazję