Polska trzecim eksporterem czekolady w Unii Europejskiej

"Z wynikiem 295 tys. ton czekolady Polska jest już na europejskim podium eksporterów branży czekoladowej. Może nieco zaskakujące, ale Europa – choć nie produkuje najważniejszego surowca czekolady, czyli ziarna kakaowca – jest największym producentem i eksporterem czekolady na świecie" - napisano w "Rz", zaznaczając, że "bezkonkurencyjnym graczem w eksporcie czekolady są Niemcy, których zdolności produkcyjne wspiera też ogromny rynek wewnętrzny".
Jak wyjaśniono, "z okazji Dnia Czekolady, który przypadł w środę, Eurostat zebrał dane eksporterów wysyłających tabliczki czekolady, batoniki, czekoladki, nadziewane czy z owocami, z alkoholem i bez, zarówno na spokojniejszy i bardziej przewidywalny rynek Europy, jak i poza nią, czyli na rynki trzecie".
"Okazuje się, że w obu konkurencjach Polska radzi sobie naprawdę dobrze. Ogólnie w eksporcie tych słodyczy zajmujemy trzecie miejsce, niedaleko za Niemcami – którzy wysyłają w świat aż 680 tys. ton czekolady i same odpowiadają za 28 proc. eksportu UE" - czytamy w artykule.
"Holandia zajmuje drugie miejsce i posiada 13 proc. udziału w europejskim eksporcie. Tuż za nią plasowała się Polska, która sprzedała za granicę 295 tys. ton czekoladowych słodyczy, co dało jej 12-procentowy udział w czekoladowo-europejskim torcie" - napisano.

Zaznaczono, że "ważną przewagą Polski jest (nadal) konkurencyjność cenowa względem innych dużych producentów, co wspiera tempo rozwoju naszego eksportu".
"Polska wysyła głównie do UE: pięciu naszych najważniejszych odbiorców czekolady to Niemcy, Belgia, Francja, Holandia i Czechy. W przypadku czekoladek jest podobnie: Niemcy, Dania, Francja Holandia, Rumunia. Najważniejsze w obu przypadkach są Niemcy, które odpowiadały w 2022 r. za 18 proc. naszego eksportu czekolad i 32 proc. czekoladek" - czytamy w "Rz".
Jak wyjaśniono, "poza UE najważniejszy dla nas jest były członek europejskiej wspólnoty, Wielka Brytania, która w ubiegłym roku przyjęła 15 proc. naszych wyeksportowanych czekolad i aż blisko jedną trzecią (27 proc.) czekoladek".
"Wcześniej ważne były też Rosja i Ukraina, ale po wybuchu wojny eksport na te rynki mocno spadł. W zamian Polacy zwiększyli sprzedaż do Turcji czy USA" - czytamy w dzienniku.
Czytaj więcej:
Brytyjscy naukowcy wyjaśnili, dlaczego jedzenie czekolady jest przyjemne