Menu

46 proc. miodu sprowadzanego do Unii Europejskiej to podróbki

46 proc. miodu sprowadzanego do Unii Europejskiej to podróbki
Na wielu słoikach znjaduje się oznaczenie: "mieszanka miodów z UE i spoza UE", co niewiele mówi klientom... (Fot. Getty Images)
Prawie połowa (46 proc.) miodu importowanego do krajów Unii Europejskiej to podróbki, ostrzega Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). Z raportu centrum wynika, że większość fałszowanego miodu pochodzi z Chin i Turcji.

Aż 320 przebadanych próbek importowanego miodu, które zostały wybrane losowo, aż 147 z nich zostało uznanych za podróbki. Zawierały one m.in. takie substancje jak syropy cukrowe wytwarzane z ryżu, pszenicy lub buraków cukrowych.

"Zgodnie z przepisami europejskimi, wszelkie dodatki są zabronione" – przypomina centrum.

Próbki zostały pobrane na granicach – głównie w portach europejskich – w okresie od listopada 2021 do lutego 2022.

Naturalny miód powinien nieco drapać w gardle, a to ze względu na zawarte w nim substancje. Ekologiczny, prawdziwy miód po wlaniu go do szklanki z wodą nie rozpuści się tak szybko jak cukier. (Fot. Getty Images)

"Kontrolujący zwrócili także uwagę na stosowanie dodatków i barwników w celu fałszowania prawdziwego botanicznego źródła miodu oraz maskowania prawdziwego pochodzenia geograficznego produktu przez maskowanie informacji o identyfikowalności i usuwanie pyłków" – czytamy w komunikacie JRC.

Unia Europejska importuje rocznie ok. 175 tys. ton miodu rocznie, co czyni ją drugim, po Stanach Zjednoczonych, co do wielkości importerem na świecie.

    Kurs NBP z dnia 11.07.2025
    GBP 4.9314 złEUR 4.2563 złUSD 3.6432 złCHF 4.5695 zł

    Sport