W Londynie spotkanie ministrów sprawiedliwości 40 państw

Organizatorami konferencji są ministrowie sprawiedliwości Wielkiej Brytanii oraz Holandii, a jej celem jest zapewnienie jak najszerszego wsparcia dla MTK, jako instytucji najbardziej odpowiedniej do prowadzenia śledztw w sprawie zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie przez wojska rosyjskie.
W konferencji biorą udział ministrowie sprawiedliwości 40 krajów. Ze strony polskiej jest sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Wśród uczestników konferencji są m.in.: wicepremier i minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Dominic Raab, minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Holandii Dilan Yesilgoz, minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluska, prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin i prokurator generalny MTK Karim Khan.
Justice ministers from around the world will meet in London on Monday to discuss scaling up support for the International Criminal Court after it issued an arrest warrant last week for Russian President Vladimir Putin https://t.co/BK5Xq05SxS
— Reuters (@Reuters) March 20, 2023
W piątek MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy, by sądzić, iż Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.
Wielka Brytania zobowiązała się w tym roku przekazać MTK 1 milion funtów, a brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że oczekuje się, iż inne kraje zobowiążą się do wsparcia finansowego podczas konferencji w Londynie.
Holenderska minister Yesilgoz powiadomiła dzisiaj, że Holandia przekaże MTK dodatkowo 1 mln euro. Wcześniej gabinet informował o wsparciu w wysokości 2 mln euro.
Today, Justice Ministers meet in London to discuss opportunities to increase practical support to the #ICC.
— ICC Project (@ABAICCProject) March 20, 2023
Many civil society organizations have encouraged states to ensure consistent, sustained support for the Court's work across situations as the norm.
See ex @ngos4justice: https://t.co/XGMpVEZQi9
Fundusze zostaną przeznaczone na szkolenie śledczych w celu zbadania domniemanych zbrodni wojennych, a także na psychologiczne i praktyczne wsparcie dla ofiar - poinformowało brytyjskie ministerstwo, na które powołała się agencja Reutera.
Prokurator Khan przyznał w wywiadzie dla radia BBC, że MTK "nie zawaha się przed podjęciem działań" w odpowiedzi na możliwe zbrodnie wojenne na Ukrainie. Dodał, że jednocześnie trwają różne dochodzenia MTK w sprawie domniemanych okrucieństw.
Międzynarodowy Trybunał Karny ma swoją siedzibę w Hadze. Rosja nie uznaje mandatu Trybunału.
Czytaj więcej:
"The Sun": Putin wierzył, że wojna na Ukrainie doprowadzi do rozpadu NATO
Minister obrony UK: Nasz sprzęt "rozpaczliwie potrzebuje wymiany”
Brytyjskie media: "Polska buduje najsilniejszą armię w Europie"
Władimir Putin objęty nakazem aresztowania przez Trybunał w Hadze
Wywiad wojskowy Ukrainy: Po decyzji MTK na Kremlu zaczęto szukać następcy Putina
RPA "prawnie zobowiązane do aresztowania Putina" w trakcie jego wizyty. Jest komentarz władz