Menu

Brytyjczycy chcą produkować broń na Ukrainie na własnej licencji

Brytyjczycy chcą produkować broń na Ukrainie na własnej licencji
Według mediów Ukraina jest chętna do tego, by produkować na licencji zaprojektowaną na Zachodzie broń czy pojazdy wojskowe. (Fot. ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images)
Przedstawiciele brytyjskich firm z sektora zbrojeniowego omawiają w Kijowie plany produkcji na Ukrainie broni i pojazdów wojskowych na brytyjskiej licencji przez spółki joint venture - podał wczoraj 'The Sunday Telegraph'.
Reklama
Reklama

Wysoki rangą przedstawiciel jednej z firm uczestniczących w rozmowach ujawnił gazecie, że o to samo zabiegają przedsiębiorstwa z innych krajów europejskich i Brytyjczycy nie chcą dać się wyprzedzić francuskim i niemieckim.

"The Sunday Telegraph" zaznacza, że jakiekolwiek takie wspólne przedsięwzięcie zapewne będzie wymagało zgody premiera Rishiego Sunaka, choć zarówno Downing Street, jak i ministerstwo obrony odmówiło komentarza, mówiąc, że to sprawa biznesowa.

Jednak Ed Arnold, ekspert zajmującego się sprawami bezpieczeństwa londyńskiego ośrodka analitycznego Royal United Services Institute (RUSI), zaznaczył: "Może to być początkowo przedstawiane jako przedsięwzięcie komercyjne, ale będzie wymagało co najmniej milczącej zgody politycznej".

Dodał, że to "wskazywałaby na przyszłą długoterminową współpracę, pogłębiając więzi między Wielką Brytanią a Ukrainą do poziomu, na którym jeszcze nie były", a także przybliżyłoby to Ukrainę do NATO i europejskich struktur bezpieczeństwa.

Według gazety Ukraina jest chętna do tego, by produkować na licencji zaprojektowaną na Zachodzie broń czy pojazdy wojskowe, a nie tylko ją kupować, jak to miało miejsce przed rosyjską napaścią i otrzymywać, jak to się dzieje obecnie.

To pozwoliłby Ukrainie na utrzymanie miejsc pracy dla dziesiątek tysięcy pracowników sektora zbrojeniowego w miarę przechodzenia z uzbrojenia zaprojektowanego w czasach sowieckich na to zgodne ze standardami NATO. Gazeta przypomina, że Ukraina zarówno w czasach sowieckich, jak i po uzyskaniu niepodległości była znaczącym producentem broni.

Z kolei dla zachodnich sojuszników Ukrainy produkcja tam broni na licencji oznaczałaby to możliwość odciążenia własnych zakładów zbrojeniowych, gdyż obecnie wysuwane są obawy, że nie są one w stanie zwiększyć produkcji na tyle, by uzupełniać ich własne zapasy.

Czytaj więcej:

Brytyjski wywiad: Rosyjski resort obrony oszacował, do kiedy potrwa wojna na Ukrainie

Większość Polaków wciąż popiera wysyłkę broni, w tym czołgów, na Ukrainę

Rishi Sunak: Chcemy, żeby brytyjskie czołgi dotarły na linię frontu jak najszybciej

Premier Sunak: Myśliwce dla Ukrainy są przedmiotem rozmów

Media w UK: Ukraina powinna dostać myśliwce, o które prosi Zełenski

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.11.2024
    GBP 5.1751 złEUR 4.3085 złUSD 4.0907 złCHF 4.6238 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama