Menu

Badanie: Rozwój i wyniki w nauce dzieci poczętych in vitro takie same jak rówieśników

Badanie: Rozwój i wyniki w nauce dzieci poczętych in vitro takie same jak rówieśników
Dzieci poczęte metodą in vitro nie odbiegaja pod względem rozwojowym ani pod względem wyników w nauce od dzieci poczętych naturalnie. (Fot. Getty Images)
Rozwój oraz wyniki w nauce dzieci poczętych in vitro są takie same, jak ich rówieśników poczętych spontanicznie – wynika z analizy, którą przeprowadzili naukowcy z Australii. Publikuje ją pismo 'PLOS Medicine'.
Reklama
Reklama

Jak napisali autorzy pracy we wstępie do artykułu, zapłodnienie in vitro jest popularną metodą leczenia niepłodności. Około 8 mln dzieci na świecie zostało poczętych przy pomocy tej metody. Zrozumienie, czy ma ona jakikolwiek wpływ na dzieci, jest bardzo ważne.

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że dzieci poczęte metodą in vitro częściej mogą mieć wady wrodzone, zaburzenia ze spektrum autyzmu, opóźnienia rozwojowe i niepełnosprawność intelektualną.

Naukowcy z Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu w Melbourne w Australii przeprowadzili badania w dwóch grupach dzieci, które przyszły na świat dzięki naturalnemu zapłodnieniu lub dzięki metodzie in vitro w latach 2005-2014 w australijskim stanie Wiktoria.

W grupie 173 200 dzieci od 4 do 6 lat (w tym 4 697 dzieci poczętych metodą in vitro) oceniano rozwój, w tym zdrowie fizyczne i samopoczucie, dojrzałość emocjonalną, kompetencje społeczne, zdolności językowe i poznawcze, umiejętności komunikacyjne oraz wiedzę ogólną.

Z kolei w grupie 342 311 dzieci w wieku od 7 do 9 lat (w tym 8 976 dzieci poczętych metodą in vitro) oceniano wyniki w nauce, w tym zdolności pisania i czytania, znajomość gramatyki i interpunkcji, zdolność literowania oraz liczenia.

Pierwsze dziecko poczęte in vitro urodziło się w 1978 r. (Fot. Getty Images)

W analizie uwzględniono: płeć dziecka po przyjściu na świat, jego wiek w czasie dokonywania oceny, język ojczysty inny niż angielski, status społeczno-ekonomiczny rodziny, wiek matki, liczba dzieci, które urodziła oraz jej wykształcenie.

Okazało się, że dzieci poczęte metodą in vitro nie odbiegały pod względem rozwojowym ani pod względem wyników w nauce od dzieci poczętych spontanicznie.

Zdaniem autorów pracy wyniki te są bardzo ważne dla osób posiadających dzieci poczęte metodą in vitro, jak również dla tych, którzy rozważają skorzystanie z niej.

Czytaj więcej:

Które europejskie kraje mają najniższe wskaźniki urodzeń?

Coraz mniej Polek decyduje się na posiadanie potomstwa

ONZ: Liczba ludności na świecie osiągnie w tym roku 8 miliardów

"Dziennik Gazeta Prawna”: W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.12.2024
    GBP 5.1726 złEUR 4.2927 złUSD 4.0803 złCHF 4.6089 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama