Kościół Anglii rozważa możliwość używania neutralnych pod względem płci określeń Boga

Ewentualne wprowadzenie zmian, które oznaczałyby odejście od tradycji judaizmu i chrześcijaństwa sięgającej tysiącleci, musiałoby zostać zatwierdzone przez synod, organ decyzyjny Kościoła.
Ks. dr Michael Ipgrave, biskup Lichfield i wiceprzewodniczący komisji liturgicznej odpowiedzialnej za te kwestie, oświadczył, że Kościół przez kilka lat "analizował stosowanie języka opartego na kryterium płci w odniesieniu do Boga".
"Po przeprowadzeniu rozmów na ten temat między dwiema komisjami, nowy wspólny projekt dotyczący języka genderowego rozpocznie się tej wiosny" - oznajmił. Szczegóły związane z tym projektem są jak dotąd niesprecyzowane.
The Church of England is considering whether to stop referring to God as "he" after priests asked to be allowed to use gender-neutral terms instead https://t.co/cOFMcsbDNr
— Evening Standard (@EveningStandard) February 8, 2023
Komentarze biskupa pojawiły się w odpowiedzi na pytanie o postępy w rozwoju "bardziej inkluzywnego języka" w nabożeństwach, zadane na synodzie przez ks. Joannę Stobart, wikariuszkę Ilminster i Whitelackington w Somerset.
Obecnie nie jest jasne, co miałoby zastąpić określenie "Ojcze Nasz" w Modlitwie Pańskiej, najważniejszej modlitwie chrześcijaństwa, którą Jezus Chrystus podobno nakazał swoim wyznawcom odmawiać wspólnie przez pokolenia.
Konserwatywni krytycy ostro reagują na propozycję takich zmian, a ks. dr Ian Paul, komentując sprawę na łamach "The Telegraph" stwierdził, że byłyby one wyrazem odejścia od własnej doktryny Kościoła.
'Why would you change father to mother or parent?'
— LBC (@LBC) February 8, 2023
Pastor Graham Nicholls reacts to the news the Church of England is to consider the use of gender-neutral terms for God.@NickFerrariLBC pic.twitter.com/6Azq9J8qRr
"To nie jest nic nowego. Chrześcijanie od czasów starożytnych uznawali, że Bóg nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, jednak różnorodność sposobów zwracania się do Boga i opisywania go znajdująca się w Piśmie Świętym nie zawsze znajdowała odzwierciedlenie w naszym sposobie oddawania mu czci" – podkreślił z kolei rzecznik Kościoła Anglii.
"Jako część swojego regularnego programu pracy na następne pięć lat, Komisja Liturgiczna poprosiła Komisję Wiary i Porządku o współpracę z nią w zakresie przyjrzenia się tym kwestiom. Nie ma absolutnie żadnych planów uchylania lub zasadniczej rewizji obecnie przyjętych form liturgii, a jakiekolwiek tego typu zmiany nie mogłyby zostać wprowadzone bez podjęcia szerokich działań ustawodawczych" – dodał.
Czytaj więcej:
Biskup Oksfordu: Kościół anglikański powinien zezwalać na małżeństwa osób tej samej płci
W Anglii i Walii ubywa chrześcijan i rośnie liczba ateistów