UK: Iceland wycofuje chleb "50/50" po interwencji aktywistów

Organizatorzy kampanii The Real Bread Campaign argumentują, że chleb nie może być reklamowany jako "pełnoziarnisty", jeśli nie powstał w całości na bazie mąki pełnoziarnistej.
Akcję "walki o zdrowy chleb" prowadzi organizacja Sustain. Lobbuje ona m.in. na rzecz usunięcia z chleba "dodatków, które zaniżają wartość odżywczą pieczywa". Aktywiści argumentują jednocześnie, że "prawdziwy chleb powstaje bez dodatku środków spulchniających i wielu innych niepotrzebnych substancji".
@RealBread
— International Bakery Magazine (@int_bakery) January 27, 2023
Real Bread Campaign challenges mislabelling#bakery #foodindustry #foodmanufacturing @PittockJon
Read more here: https://t.co/KUhwVUwA6C
Po stronie aktywistów - jak przekonuje lokalna prasa - stoi prawo. Wytyczne dotyczące standardów żywności opracowane przez ministerstwo żywności, środowiska i wsi (Defra) jasno precyzują bowiem, iż "chleb reklamowany jako pełnoziarnisty musi zawierać 100 proc. mąki pełnoziarnistej".
Media zauważają jednak, że Iceland nie jest jedynym supermarketem, który stosuje mało etyczny trik marketingowy. Wskazują, że podobne chleby "50/50" można znaleźć w niemal każdym sklepie pod wieloma markami.
Chleb "50/50" jest bardzo popularny na Wyspach. Reklamuje się go jako zdrowy, bogaty w błonnik produkt, który jest świetnym rozwiązaniem dla rodziców dzieci nielubiących ciemnego pieczywa.
Organizatorzy akcji kontynuują walkę z innymi producentami chleba "pół na pół". Wystosowali już oficjalne pismo w tej sprawie m.in. do największych producentów pieczywa, w tym koncernów Hovis i Warburtons.
ð @IcelandFoods has axed its own-brand 'half and half' #bread from sale following a backlash from @RealBread which protested against the half-white bread product being marketed as #wholemeal. @DefraGovUK https://t.co/l8wyYazpYL
— Grocery Gazette (@GazetteGrocery) January 17, 2023
"Prawo jasno określa, co można nazwać pieczywem pełnoziarnistym. Dobrze widzieć, że sieć Iceland zmieniła swoje podejście" - przekazał Chris Young z The Real Bread Campaign. Dodał jednocześnie, że "sieć nie musiała wcale wycofywać chleba ze sprzedaży". "Wystarczyło jedynie zmienić nazwę na opakowaniu" - podkreślił.
Czytaj więcej:
Asda w ogniu krytyki za opakowania taniej żywności. "Zawstydzają kupujących"
Francuska bagietka wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO