Miniaturowe kosmetyki w hotelach mogą zostać zakazane w Unii Europejskiej

Zakazane miałyby być niektóre formy niepotrzebnych opakowań, m.in. popularne w hotelach małe buteleczki z szamponem, mydłami czy balsamami do ciała, a także jednorazowe opakowania na owoce i warzywa oraz na żywność i napoje, które spożywamy w restauracjach i kawiarniach. Zamiast tego konsumenci mieliby możliwość korzystania z opakowań wielokrotnego użytku.
Propozycja jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu - planu osiągnięcia przez UE do 2050 roku zeroemisyjności. Jego główne założenia to oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym.
The EU concentrating on the big issues of the day....
— northumbrian_ (@northumbrian_) December 23, 2022
New EU plastic waste ban could mark the end of miniature hotel toiletries https://t.co/ZPpEm6PIFy
Średnio każdy Europejczyk wyrzuca rocznie 180 kg różnego rodzaju opakowań. Przeznacza się na nie aż 40 proc. zużywanych w UE tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru. Według Komisji Europejskiej, jeśli nic z tym nie zrobimy, ilość wyrzucanych opakowań z tworzyw sztucznych może do 2030 roku wzrosnąć o 46 proc.
Jeśli proponowane regulacje wejdą w życie, to według szacunków pozwolą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związaną z produkcją opakowań o prawie jedną trzecią – czyli tyle, ile emituje w ciągu roku Chorwacja. Zużycie wody zmniejszyłoby się o 1,1 mln metrów sześciennych.
Oczekuje się, nowe regulacje - po koniecznych na początku inwestycjach - przyniosą także pozytywne skutki ekonomiczne. Jeśli przedsiębiorstwa przeniosą oszczędności na konsumentów, każdy Europejczyk mógłby zaoszczędzić średnio prawie 100 euro rocznie.
Wniosek dotyczący redukcji odpadów z opakowań jest rozpatrywany przez Parlament Europejski i Radę Europy.
Czytaj więcej:
Big Plastic Count 2022: "Recykling w UK nie działa”
"The Guardian": Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów
Recykling plastiku to mit. W USA tylko kilka procent tworzyw sztucznych poddaje się obróbce wtórnej
Badanie: 65 proc. Polaków popiera zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik
Media: Plastikowe artykuły jednorazowego użytku mają być zakazane w Anglii