Irlandzkie szpitale na granicy wydolności? Jeden z pacjentów czekał 116 godzin
Health Information and Quality Authority to ustawowa, finansowana przez rząd agencja w Irlandii, która monitoruje bezpieczeństwo oraz jakość systemów opieki zdrowotnej i społecznej.
Podczas kontroli zgodności z normami krajowymi inspektorzy HIQA stwierdzili, że zbyt duża liczba pacjentów na oddziałach ratunkowych stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dodano, że przepełnione punkty uniemożliwiają także egzekwowanie m.in. prawa do godności, prywatności czy poufności.
Po inspekcji siedmiu oddziałów, w tym Szpitala Uniwersyteckiego w Cork (CUH) i Szpitala Uniwersyteckiego w Limerick (UHL), stwierdzono, że pięć z nich jest "nadmiernie przepełnionych" i ostrzeżono, że "leczenie nie jest zgodne z podejściem do opieki zdrowotnej opartym na prawach człowieka".
Inspektorzy zidentyfikowali pacjentów czekających nawet 3 godziny i 35 minut na wstępną ocenę stanu zdrowia po przyjęciu. Rządowe wytyczne nakazują dokonanie tego w czasie nie dłuższym niż 15 minut od rejestracji.
Dodano, że "czekanie na wózku na przydzielenie łóżka szpitalnego przez 80-90 godzin nie jest niczym niezwykłym". "21 proc. pacjentów spędziło na oddziałach ratunkowych więcej niż dobę" - wskazano, Powołano się na przypadek jednego z chorych, który spędził na takim oczekiwaniu aż 116 godzin.
Organ HIQA wysłał już listy ostrzegawcze do szpitali, które źle wypadły podczas kontroli. Wyjaśniono, że "niektóre szpitale radzą sobie lepiej, mierząc się dokładnie z takim samym problemem". Urzędnicy zasugerowali w związku z tym, aby kopiować procedury i wzorce zachowań z lepszych szpitali do tych gorszych.
Czytaj więcej:
Prywatne szpitale w UK "zarabiają krocie" w związku z kryzysem w NHS
NHS w Anglii: Coraz mniej operacji. Rekordowa liczba oczekujących na leczenie szpitalne
Brytyjskie wojsko może wspomóc NHS w czasie strajków