"The Times" o wystawie Abakanowicz w Tate Modern: Fascynująca i hipnotyzująca
Recenzentka gazety Rachel Campbell-Johnston pisze, że choć większość brytyjskich widzów prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszała o Abakanowicz, jej wystawa jest fascynująca i hipnotyzująca, i zdecydowanie warto ją odwiedzić.
"Prześlizgujesz się przez przestrzenie między sękatymi drzewami sizalu. Stąpasz po rozpiętej lianie; zaglądasz w cieniste szczeliny szorstkiej tkaniny. Stoisz pośród mrocznych form i czarnych cieni. Pewien oszołomiony krytyk nazwał je Abakanami i na nazwa przylgnęła. Ich surowe włókna tkają tajemniczą, magiczną krainę" - opisuje Campbell-Johnston.
The Times: Magdalena Abakanowicz at Tate Modern review — the Polish sculptor is bewitching.https://t.co/TmhWvVLJ0O
— HEM News Agency (@halfeatenmind) November 15, 2022
via @GoogleNews
Przybliżając postać Abakanowicz, wyjaśnia, że jej kariera obejmowała ponad sześć dekad, ale kuratorzy Tate skupili się okresie od połowy lat 50. do końca lat 80., w którym radykalny talent zdołał przekształcić tkane tekstylia - do tej pory powszechnie uważane za delikatne i kobiece - w rzeźbiarskie pomniki.
"Prześlizgując się przez bariery narzuconego przez państwo socrealizmu, którego wymagał komunizm, odkryła w tkaninach świeżą wolność twórczą. Rzeźba, jak przekonywała, nie musi być koniecznie związana z twardymi rzeczami, które umieszcza się na cokole. Może zwisać z sufitu, może się wybrzuszać, pęcznieć i krzepnąć, może się plątać i trzepotać" - wskazuje Campbell-Johnston.
The monumental #MagdalenaAbakanowicz exhibition at @Tate Modern opens in two days on the 17th Nov.
— Polish Cultural Institute in London (@PLInst_London) November 15, 2022
Read more about it in the feature below from @Apollo_magazine To book tickets: https://t.co/WDHwK4ACO2https://t.co/Ge69vQ1Jsr
Zaznacza, że pierwszą i najważniejszą inspiracją Abakanowicz jest natura, co kuratorzy podkreślają, pokazując przedmioty, które trzymała w swojej pracowni - zbierane przez nią rogi, skóry i włosy - ale artystka zabiera nas również w głąb ludzkiego ciała.
"Jeśli Abakanowicz tka ze swoich włókien bajki, to są to zdecydowanie bajki mroczne. Pochodzą z głębi tajemniczych krain wyobraźni. To świat tyleż odczuwany, co widziany, który w tym spektaklu ożywa" - pisze.
Radical & Revolutionary:#MagdalenaAbakanowicz's series of fibre #sculptures, pioneered a new form of installation in the late 1960s. Now @Tate Modern will offer visitors a rare opportunity to explore them in a forest-like display starting 17 Nov.https://t.co/bYRpg6jQjO pic.twitter.com/1RZrk1MQo2
— Polish Cultural Institute in London (@PLInst_London) October 10, 2022
Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz "Every Tangle of Thread and Rope" (Każda plątanina nici i lin) w Tate Modern zostanie otwarta jutro i będzie dostępna do zwiedzania do 21 maja przyszłego roku.
Czytaj więcej:
Polka nagrodzona Złotym Medalem przez francuskie towarzystwo Sztuka-Nauka-Literatura
Zaczyna się Festiwal Polskiej Muzyki Sakralnej "Joy & Devotion"