Menu

Badanie: Fluoryzacja wody nie prowadzi do znaczących korzyści dla zdrowia jamy ustnej u dzieci

Badanie: Fluoryzacja wody nie prowadzi do znaczących korzyści dla zdrowia jamy ustnej u dzieci
Fluoryzacja wody przynosi mniejsze korzyści dla zdrowia jamy ustnej u dzieci, niż wcześniej sugerowano. (Fot. Getty Images)
Fluoryzacja wody przynosi tylko nieznaczne korzyści dla dziecięcego uzębienia w czasach dostępności past do zębów z fluorem, ale nie redukuje nierówności zdrowotnych pomiędzy bogatymi i biedniejszymi społecznościami - wykazały badania, o których donosi 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Fluor, naturalnie występujący składnik mineralny, jest dodawany do wody pitnej od dziesięcioleci na obszarach, gdzie jego naturalny poziom jest niski, w celu zwalczania próchnicy zębów.

Według danych rządu brytyjskiego fluoryzacja wody jest stosowana w około 25 regionach i obejmuje około 6 milionów ludzi w Anglii, głównie w West Midlands i na północnym wschodzie. Wśród obszarów, które obecnie rozważają wprowadzenie tego rozwiązania, są hrabstwa Durham, Sunderland, South Tyneside i Teesside.

Jednak, mimo że fluoryzacja wody jest zalecana przez wszystkich naczelnych lekarzy w Wielkiej Brytanii, okazała się kwestią dyskusyjną. Co więcej, wiele badań badających wpływ fluoryzacji wody przeprowadzono, zanim pasty do zębów z fluorem stały się podstawowym artykułem używanym powszechnie.

Obecnie badacze twierdzą, że choć fluoryzacja wody wydaje się przynosić korzyści, są one znacznie mniejsze, niż sugerowały wcześniejsze badania.

Grupa naukowców, która opublikowała wyniki swoich badań w czasopiśmie "Public Health Research", skupiła się na dwóch rejonach Cumbrii - jednym gdzie nie stosowano fluoryzacji wody i drugim, gdzie fluoryzacja została niedawno wznowiona.

W obu rejonach przebadano dzieci, które miały około pięciu lat, kiedy fluoryzacja została na nowo wdrożona w części hrabstwa w 2013 r., a więc nie miały one wcześniej styczności z fluoryzowaną wodą - a także dzieci, które zostały poczęte już po tym momencie.

Eksperci zbadali zęby mleczne młodszej grupy w wieku trzech i pięciu lat oraz nowo wyrzynające się zęby stałe w starszej grupie dzieci w wieku pięciu, siedmiu i 11 lat.

Wyniki uzyskane na zbadanych 1 444 dzieciach z młodszej grupy ujawniły, że 17,4% dzieci mieszkających na terenach fluoryzowanych miało próchnicę zębów mlecznych, w porównaniu z 21,4% dzieci mieszkających na terenach bez fluoryzacji wody.

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć i warunki życia, zespół badaczy stwierdził, że szanse na wystąpienie próchnicy u osób z grupy z fluoryzacją wody w porównaniu z grupą bez fluoryzacji były tylko o 26% niższe.

Naukowcy twierdzą, że dalsza analiza sugeruje, że fluoryzacja wody jest opłacalna - choć nie wzięto pod uwagę jej ewentualnych kosztów operacyjnych. Jednak badanie nie dostarczyło dowodów na to, że fluoryzacja wody zmniejsza dysproporcje w zakresie zdrowia jamy ustnej pomiędzy zamożniejszymi i uboższymi społecznościami, co sugeruje, że być może należałoby zastanowić się nad innymi środkami zapobiegania próchnicy.

Badacze zauważają również, że młodsza grupa powinna być poddawana badaniom w wieku 11 lat pod kątem fluorozy - stanu, w którym zęby ulegają przebarwieniu.

Prof. Mike Kelly, członek zespołu badawczego z Uniwersytetu w Cambridge, podkreślił, że nowe dane pomogą podjąć decyzję w kwestii tego, czy dodawać fluor do wody, czy też nie.

Czytaj więcej:

Niedobór dentystów w południowo-zachodniej Anglii. Mieszkańcy zaczynają sami leczyć zęby

Kontrolne badania stomatologiczne w ramach NHS będą rzadziej wykonywane w Anglii i Walii

BBC ujawnia prawdziwą skalę niedoboru dentystów w brytyjskim NHS

Londyńczycy odwiedzali dentystów w ramach NHS najrzadziej w ciągu ostatnich 2 lat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.11.2024
    GBP 5.1751 złEUR 4.3085 złUSD 4.0907 złCHF 4.6238 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama