Szwedzki parlamentarzysta ponownie apeluje o zwrot Polsce Statutu Łaskiego

W lipcu ówczesna socjaldemokratyczna minister spraw zagranicznych Ann Linde odmówiła przekazania dokumentu Polsce. Polityk w odpowiedzi udzielonej Soederowi, powołała się na "restrykcyjną praktykę w sprawie zwrotu łupów wojennych, stosowaną przez większość państw".
"Takie podejście jest charakterystyczne nie tylko dla Szwecji. Łupy wojenne z XVII wieku są legalnymi zdobyczami zgodnie z ówczesnym prawem międzynarodowym" - podkreśliła Lind.
Soeder w nowym zapytaniu skierowanym do szefa szwedzkiej dyplomacji Tobiasa Billstroema, który zastąpił Linde, powołuje się na dodatkowe informacje z Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali, gdzie przechowywany jest Statut Łaskiego.
Parlamentarzysta prawicowej partii Szwedzcy Demokraci Bjoern Soeder jest autorem propozycji, w której to Szwecja miałaby oddać Polsce Statut Łaski, który został zrabowany w trakcie potopu szwedzkiego w latach 1655-1660.https://t.co/46d1hYTBPC
— Wirtualna Polska (@wirtualnapolska) July 14, 2022
W opinii szwedzkich bibliotekarzy, "większość dowodów wskazuje, że dokument nie trafił do Szwecji drogą grabieży w XVII wieku", czyli potopu szwedzkiego (1655-60). "Na tytułowej stronie księgi znajduje się podpis króla Gustawa II Adolfa oraz rok 1616. To za wcześnie na łupy wojenne. Pierwsza usankcjonowana przez państwo szwedzkie grabież miała miejsce podczas okupacji Rygi w 1621 roku" - podkreśla ekspertyza działu specjalnego Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali.
Według bibliotekarzy, "nie było zwyczajem, aby król podpisywał księgi pozyskane jako łupy wojenne". "Sugeruje to natomiast, że księga była prezentem od wysoko postawionej osoby, której dzisiaj nie możemy zidentyfikować, a Gustaw II Adolf docenił dar i włączył go do swojego księgozbioru" - uważają szwedzcy eksperci. Soeder zauważa, że "zwrot Statutu Łaskiego powinien być mniej problematyczny, gdyż nie wydaje się być łupem wojennym".
W uzasadnieniu parlamentarzysta przytacza przykłady wsparcia, jakiego Polska udzieliła Szwecji. W 2018 roku polscy strażacy pomagali gasić pożary lasów, a Polska jako jeden z pierwszych krajów ratyfikował wejście Szwecji do NATO. Billstroem na wyrażenie stanowiska ma czas do 16 listopada.
Czytaj więcej:
UK: Uchodźczyni z Ukrainy rozpoznała na zdjęciu swój bojler na rosyjskim czołgu
Szwedzki parlamentarzysta chce oddać Polsce dokument zrabowany przez Szwedów w XVII wieku
Londyńskie muzeum zwróci Nigerii zagrabione dzieła z XIX wieku
Premier Polski: II wojna światowa nigdy nie została rozliczona. Musimy wołać o sprawiedliwość