Menu

Dzisiaj, 25 października będzie można oglądać częściowe zaćmienie Słońca

Dzisiaj, 25 października będzie można oglądać częściowe zaćmienie Słońca
Częściowe zaćmienie Słońca widziane z Zakopanego 10 czerwca 2021 r. (Fot. PAP/Grzegorz Momot)
Już dzisiaj, o ile tylko nieba nie zasłonią chmury, będzie można z terenu całej Polski obserwować częściowe zaćmienie Słońca. By zobaczyć, jak Księżyc zasłoni około jednej trzeciej jego tarczy, trzeba się jednak odpowiednio przygotować, bo patrzenie bezpośrednio w Słońce jest po prostu niebezpieczne - może uszkodzić wzrok.
Reklama
Reklama

Zaćmienie Słońca zachodzi podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której właściwie go nie widzimy. Jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną.

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy Księżyc ustawi się dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem i zasłania widok na naszą gwiazdę. Tym razem zasłonięta będzie tylko część słonecznej tarczy - maksymalnie ok. 80 proc., ale głębokie zaćmienie widoczne będzie w Azji.

Zaćmienie słońca powinno się obserwować przez specjalnie okulary lub filtry. (Fot. MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

W Polce zjawisko będzie wyjątkowo dobrze widoczne i potrwa szacunkowo od godz. 11:15 do 13:35. W maksymalnej fazie zjawiska tarcza słoneczna będzie zakryta prawie w 50 procentach. Na terytorium Polski najgłębsze zaćmienie, ok. 45 proc., widoczne będzie w północno-wschodniej części kraju - w okolicach Suwałk i Augustowa. Najpłytsze - niecałe 33 proc. - na południowym zachodzie, w okolicach Jeleniej Góry i Legnicy. Kulminacja będzie miała miejsce ok. godz. 12:20 - dokładny moment zależy od lokalizacji, np. w Warszawie kulminacja przypadnie dokładnie o godz. 12:23 i 5 s.

Na bliskie nam całkowite zaćmienie Słońca trzeba będzie poczekać do 2026 roku, kiedy pas całkowitości przejdzie przez północną Hiszpanię, do której łatwo się dostać i już teraz można zacząć planować własną ekspedycję. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku.

Do obserwacji trzeba się odpowiednio przygotować, ponieważ bezpośrednie patrzenie na Słońce może spowodować poważne uszkodzenie wzroku. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego celu okulary - kosztują kilkanaście złotych, a zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Awaryjnym, bo nie zapewniającym tak dobrej widoczności, rozwiązaniem jest użycie maski spawalniczej ze szkłem o parametrach DIN 10 – DIN 12.

Ci, którzy chcą używać do obserwacji przyrządów optycznych, takich jak lornetki czy lunety, koniecznie powinni osłonić soczewki filtrem z folii Baadera (ND5), którą można kupić w specjalistycznych sklepach. By uzmysłowić sobie, jak silna jest skupiona przez soczewki wiązka światła, przypomnijmy sobie, że nawet używając zwykłej lupy, można zapalić ogień. Przed skierowaniem przyrządu na Słońce, trzeba pamiętać o usunięciu wszelkich przesłon (oprócz oczywiście folii ND5), bo mogą się spalić.

W Poznaniu na wspólne obserwowanie zaćmienia zapraszają pracownicy Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM oraz członkowie Astronomicznego Koła Naukowego UAM. Od godziny 11:00 do 13:30 będą prowadzili pokaz w parku przy budynku Obserwatorium UAM na ul. Słonecznej 36. Oczywiście pod warunkiem, że pogoda dopisze.

Czytaj więcej:

NASA pokazała film z zaćmienia Słońca na Marsie

Spektakularne zdjęcia Słońca z europejskiej sondy

"Puls Biznesu”: Polacy lecą na Księżyc

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 08.01.2025
    GBP 5.1467 złEUR 4.2656 złUSD 4.1335 złCHF 4.5330 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama