UK, Francja i Niemcy chcą niezależnego śledztwa w sprawie irańskich dronów w Rosji

"Dochodzenie przeprowadzone przez zespół Biura ONZ, odpowiedzialny za wdrożenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2231, byłoby mile widziane i jesteśmy gotowi wspierać jego prace w zakresie prowadzenia technicznego i bezstronnego śledztwa" – napisano w liście, skierowanym do RB ONZ oraz do Sekretarza Generalnego Antonio Guterresa.
We wspólnym liście ambasadorowie Francji Nicolas de Riviere, Niemiec Antje Leendertse i Wielkiej Brytanii James Kariuki piszą, że są "głęboko zaniepokojeni transferem dronów z Iranu do Rosji z naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2231, które używane przez Rosję w jej agresywnej wojnie na Ukrainie do ataków na infrastrukturę cywilną i miasta ukraińskie, powodują śmierć niewinnych cywilów".
AFP przypomina, że Unia Europejska, która ogłosiła nowe sankcje wobec Iranu, zapewniła w tym tygodniu, że ma "wystarczające dowody" na to, iż Iran dostarcza drony dla Rosji.
Francuski ambasador potwierdził, że "solidnie udokumentowano, iż rosyjskie siły zbrojne używają irańskich dronów na Ukrainie" i wezwał Iran do "natychmiastowego zaprzestania wszelkich form wsparcia wojny rozpoczętej przez Rosję przeciwko Ukrainie".
Czytaj więcej:
USA: Chcemy ułatwić wolny obieg informacji w ogarniętym protestami Iranie
Iran: Główny sędzia kraju zapowiada surowe wyroki dla najbardziej aktywnych uczestników protestów
Reuters: Iran dostarczy Rosji drony i pociski ziemia-ziemia
Ukraina: Powstała aplikacja, która pomaga obronie powietrznej w namierzaniu dronów i rakiet wroga