Menu

Badanie: Nawet 400 przypadków raka w UK dziennie "możliwych do uniknięcia"

Badanie: Nawet 400 przypadków raka w UK dziennie "możliwych do uniknięcia"
Nie wszystkie nowotwory w ludzkim organizmie pojawiają się naturalnie - wiele z nich to efekt m.in. niezdrowego stylu życia. (Fot. Getty Images)
Każdego dnia w Wielkiej Brytanii diagnozuje się ok. 400 nowotworów, które były możliwe do uniknięcia - wynika z oficjalnych danych, które przedstawiła organizacja World Cancer Research Fund (WCRF). Eksperci apelują, aby położyć większy nacisk na prewencję i zmniejszyć ten odsetek.

Reklama
Reklama

Z danych WCFR wynika, że w latach 2019-2020 wykryto na Wyspach w sumie 387 tys. przypadków raka. Aż 40 proc. z nich (ok. 155 tys.) było "możliwe do uniknięcia".

Specjaliści szacują, że niemal w połowie przypadków nowotwór był efektem m.in. palenia papierosów czy spożywanie niewystarczającej ilości warzyw. 

Starzejąca się populacja, lepsze badania przesiewowe i większa świadomość oznaczają, że choroba nowotworowa jest diagnozowana u większej liczby osób niż kiedykolwiek – ponad 1 000 każdego dnia.

Eksperci twierdzą, że setkom takich przypadków można było zapobiec poprzez zmiany stylu życia, takie jak zdrowsze odżywianie, zwiększenie aktywności fizycznej, utrzymanie prawidłowej wagi i rzucenie palenia.

Ludzie mogliby również skorzystać na zmniejszeniu spożycia alkoholu i czerwonego mięsa, jednocześnie całkowicie unikając przetworzonej żywności - wynika z badań. 

"Wszyscy powinniśmy także unikać przebywania na słońcu zbyt długo i bez ochrony. Matki powinny także starać się - jeśli jest to możliwe - karmić dziecko piersią" - zalecono w raporcie.

Kluczowa w walce z rakiem jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza. (Fot. Getty Images)

Stwierdzono, że w porównaniu z danymi z lat 2017-2018 nastąpił wzrost o 8 000 przypadków, którym można było zapobiec. 

"Z biegiem lat badania oszacowały, że około 40% nowotworów jest związanych z modyfikowalnymi czynnikami ryzyka" – wyjaśniła dr Vanessa Gordon-Dseagu, kierownik ds. interpretacji badań w WCRF. 

"Te czynniki ryzyka obejmują palenie i ograniczanie ekspozycji na słońce" - dodała.

"Ważne jest również, aby pamiętać, że nasza populacja się starzeje, więc prawdopodobnie będziemy obserwować wzrost zachorowalności na raka w ciągu najbliższych kilku dekad. Badania przesiewowe odgrywają kluczową rolę w poprawie wyników – im wcześniej ktoś zostanie zdiagnozowany, tym większe prawdopodobieństwo, że przeżyje" - zauważyła.

Analiza WCRF wykazała, że ​​w Wielkiej Brytanii najczęściej występowały nowotwory piersi, a następnie płuc, z większą liczbą przypadków tej choroby u mężczyzn niż u kobiet. W latach 2019-2020 ponad 166 tys. osób zmarło z powodu raka, z czego więcej niż jedna na pięć przypisywana była przypadkom dotyczącym płuc.

Czytaj więcej:

Włoscy naukowcy stworzyli skuteczną szczepionkę przeciw nowotworom

Australijscy naukowcy prowadzą badania nad wykorzystaniem jadu pszczół w zwalczaniu raka

Gdzie w Europie najbardziej wzrasta wskaźnik śmiertelności?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama