UK: Taksówki zamiast karetek pogotowia wysłane po pacjentów na wezwania pod numer 999

Z danych uzyskanych w trybie dostępu do informacji publicznej wynika, że praktyki te są stosowane coraz częściej, ponieważ pogotowie ratunkowe jest nadmiernie obciążone. Wśród takich pacjentów był zarówno trzydniowy noworodek w Yorkshire, jak i 103-letni mężczyzna w Walii.
Jednak NHS twierdzi, że tylko niewielka część pacjentów była przewożona do szpitala w ten sposób. Dodaje, że taksówki są wykorzystywane do takich celów tylko w sytuacjach, kiedy jest to całkowicie bezpieczne.
Ambulance pressures: Thousands of taxis sent following 999 calls https://t.co/B2ZTJlaDCZ
— BBC Health News (@bbchealth) August 18, 2022
W całej Anglii, Szkocji i Walii pomiędzy kwietniem 2021 r. a końcem stycznia 2022 r. odnotowano ponad 24 000 przypadków przejazdów, w których taksówka została wysłana po wezwaniu na numery 999 lub 111. Jest to wzrost o ponad 23% w stosunku do poprzedniego roku - wynika z dostarczonych danych.
W Szkocji i Walii pilne wezwania są inaczej klasyfikowane, ale tamtejsze służby przedstawiły podobne dane.
NHS England poinformował, że żaden pacjent zakwalifikowany jako tzw. przypadek kategorii pierwszej (C1) - czyli zaliczany do stanów "pilnych, zagrażających życiu" - nie został przewieziony do szpitala taksówką.
Dla następnej kategorii nagłych przypadków (C2), obejmujących poważne stany, takie jak udar – kwalifikacji muszą dokonać na miejscu zdarzenia ratownicy medyczni, zanim przypadek można zaliczyć do niższej kategorii i wtedy wezwać taksówkę.
Jednak tysiące przypadków z niższej kategorii (C3), wymagających pilnego transportu, przed wezwaniem taksówki, podlega kwalifikacji przez telefon.
Czytaj więcej:
Podróże czarnymi taksówkami w Londynie będą droższe
Coraz trudniejsza sytuacja służb ratunkowych NHS w Anglii
BBC: Pogotowie ratunkowe w UK "na skraju załamania"