Rząd Irlandii chce zabezpieczyć świadczenia socjalne przed rosnącą inflacją

Rząd chce również zabezpieczyć przed wzrostem inflacji wszystkie świadczenia socjalne dla osób w wieku produkcyjnym, co miałoby kosztować 3,1 mld euro, aby przeciwdziałać wzrostowi kosztów utrzymania.
Do tej pory, od uchwalenia budżetu w październiku ubiegłego roku, rząd przedstawił rozwiązania mające na celu zmniejszenie kosztów utrzymania na łączną kwotę 2 mld euro, a kolejne tego typu projekty są opracowywane z myślą o tegorocznym budżecie.
Według źródeł rządowych, partia Fine Gael nalegała na przyjęcie pakietu dotyczącego kosztów utrzymania w budżecie na rok 2022 i zamierza przeforsować wprowadzenie podobnych środków również w budżecie na rok 2023.
Jest to konieczne, aby wesprzeć osoby o niższych dochodach, a zwłaszcza tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, jak pielęgniarki, nauczyciele, policjanci i wszyscy, którzy z trudem wiążą koniec z końcem.
Fine Gael domaga się, aby budżet 2023 zawierał nie tylko propozycje rozwiązań w zakresie podatku dochodowego, emerytur i opieki społecznej, ale także obniżenia kosztów utrzymania, redukcji kosztów, które znacznie odbiegają od tych w innych krajach UE i w efekcie przyczyniają się do obniżenia inflacji – podały źródła.

Wśród rozważanych rozwiązań znajduje się zwiększenie powszechnych dopłat do opieki nad dziećmi dla wszystkich rodziców oraz trwałe obniżenie cen biletów komunikacji publicznej.
Mając na uwadze fakt, że koszty kształcenia dzieci w szkołach wyższych są obecnie bardzo wysokie dla rodzin, zwłaszcza z obszarów wiejskich Irlandii, rząd zastanawia się, w jaki sposób sprawić, by były bardziej przystępne.
Z kolei w sektorze ochrony zdrowia jedną z rozważanych opcji jest rozszerzenie zakresu i uprawnień do korzystania z wizyt u lekarza ogólnego. W planach są również obniżki opłat szpitalnych i kosztów lekarstw.
Inflacja w Irlandii wzrosła w kwietniu do 7,3% z 6,9% w poprzednim miesiącu - według najnowszych danych, które świadczą o tym, że tendencja wzrostu cen wciąż się utrzymuje.
Z danych opublikowanych przez ministerstwo opieki społecznej wynika, że szacunkowy całoroczny koszt waloryzacji wszystkich podstawowych świadczeń socjalnych do 35% średnich tygodniowych regularnych zarobków w 2021 r., przy proporcjonalnym ich podwyższaniu dla uprawionych do nich osób dorosłych, wynosi 3,1 mld euro rocznie.
Czytaj więcej:
Niebotyczne ceny wynajmu samochodów na lotniskach w Irlandii mogą zaszkodzić turystyce
Lukratywna branża IT w Irlandii. "To najlepiej opłacany sektor w kraju"
Irlandia: Kryzys mieszkaniowy powoduje, że co 5. osoba żyje w ubóstwie