Wybory w Londynie: Ponad 96 tys. Polaków uprawnionych do głosowania
Wielki Londyn (Greater London) liczy 33 okręgi: 32 gminy miejskie oraz City of London. Wyborcy będą mogli zagłosować łącznie na 1 817 kandydatów - bo tyle miejsc jest do obsadzenia w poszczególnych radach gmin.
W czwartek 5 maja lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 22:00, a do oddania głosu uprawnione są osoby pełnoletnie (powyżej 18. roku życia), które już widniały na listach wyborczych lub zarejestrowały się do 14 kwietnia - w tym także obywatele Unii Europejskiej mieszkający w UK i zarejestrowani w systemie EU Settlement Scheme (posiadający settled lub pre-settled status).
Do oddania głosu nie jest potrzebna karta do głosowania (tzw. poll card), którą poszczególne urzędy gminy przesyłają pocztą, ale jej posidanie może znacznie przyspieszyć proces. Na karcie widnieje bowiem adres lokalu, w którym możemy głosować oraz nasze imię i nazwisko oraz adres.
Karty do głosowania wraz z listą kandydatów zostaną wręczone po wejściu do lokalu wyborczego. Głosować można na więcej niż jednego kandydata, dlatego warto najpierw zapoznać się z załączoną do karty instrukcją.
W obliczu prawie 100-tysięcznej polskiej społeczności, uprawnionej do głosowania w Londynie, Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, będące strukturą parasolową dla organizacji polonijnych w Wielkiej Brytanii i od 1946 roku służące jako głos Polonii w tym kraju, apeluje do wzięcia czynnego udziału w wyborach lokalnych.
Zjednoczenie zwraca uwagę na fakt, że sukcedsywnie od roku 2018 liczba polskich wyborców się zmniejsza. Spowodowane jest to nie tylko Brexitem, powrotami do Polski czy kłopotami z przyznaniem statusu zasiedlenia, ale także tym, że wielu Polaków otrzymało brytyjski paszport i nie widnieje już na listach wyborczych jako obywatele polscy. Jak podaje Zjednoczenie Polskie, liczba polskich wyborców spadła o 3,7% w stosunku do poprzedniego roku i o 12,6% w porównaniu z 2018 r.
Największe skupiska polskich wyborców w Londynie znajdują się w gminach Ealing (12 377) i Hounslow (7 570), a następnie Brent (5 274), Croydon (5 029), Barnet (4 594), Haringey (4 537), Merton (4 608) i Hillingdon ( 4 501).
Ciekawostką jest, że wśród kandydatów do 19 rad gmin aż 55 kandydatów wydaje się być polskiego pochodzenia. Wśród nich jest 27 konserwatystów (18 w Hackney i 4 w Haringey), 7 z Partii Pracy, 8 z Liberalnych Demokratów, 11 z Zielonych i 2 z innych partii.
Czytaj więcej:
Wybory lokalne w UK 5 maja: Polacy też mogą głosować. Rejestracja trwa do 14 kwietnia